Andrii Popko

prawnik

Jestem jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Specjalizuję się głównie w prawie korporacyjnym i handlowym. Jestem przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jestem członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.
[Więcej >>>]

Ukraiński rynek nieruchomości i jego motor napędowy – IT Parki

Andrii Popko11 maja 2021Komentarze (0)

Jak powszechnie wiadomo nieruchomość w każdej sytuacji gospodarczej jest jedną z najbardziej atrakcyjnych narzędzi inwestycyjnych. Ukraina w tym pytaniu nie jest wyjątkiem.

Biorąc pod uwagę perspektywy rozwoju branży IT w naszym kraju. Prawdziwym motorem napędowym rynku nieruchomości w ostatnich latach są parki IT. Dlatego prawdopodobnie najwyższe ceny nieruchomości są obecnie w Kijowie i Lwowie.

Innovation District IT Park we Lwowie

Dzięki zgodzie największego banku państwowego w Polsce BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego) na udzielenie kredytu w kwocie 136 mln euro, we Lwowie rozpoczęto budowę Innovation District IT Park (zakrojony na szeroką skalę projekt infrastrukturalny lwowskiej branży IT).

Innovation District IT Park stanie się centrum rozwoju lwowskiej branży IT. Będzie posiadał wszystko, co niezbędne do tworzenia i utrzymania środowisk biznesowych i naukowych: nowoczesna przestrzeń biurowa dla 10 000 informatyków, zestaw innowacyjnych laboratoriów dla zdobywania nowej wiedzy i współpracy firm informatycznych ze studentami, wielofunkcyjny centrum rozrywki i teren zielonego parku dla wypoczynku i lepszej wydajności.

Ukraiński rynek nieruchomości i jego motor napędowy – IT Parki

Źródło: https://itcluster.lviv.ua/en/projects/it-park/

Unit.City w Kijowie

W podobnym formacie jest nadal rozwijany klaster IT w Kijowie.

Unit.City – pierwszy ukraiński park innowacji, który tworzy ekosystem dla rozwoju biznesu w obszarach zaawansowanych technologii i branż kreatywnych.

Park innowacji od momentu otwarcia UNIT.City wiosną 2017 roku ugruntował swoją pozycję jako miejsce, w którym koncentracja firm, startupów i laboratoriów badawczych pozwala utalentowanym ludziom być znacznie bardziej produktywnymi i wydajnymi, łatwo dzieląc się doświadczeniami i elastycznie reagując na nowe trendy.

Oprócz dzielnicy biznesowej z szeregiem przydatnych usług dla startupów, akceleratorów i inkubatorów. UDP z zespołem partnerów zbuduje także osiedle mieszkaniowe UNIT.Home.

Koncepcja projektu ma na celu zapewnienie komfortowych warunków życia dla intelektualistów. Rozwój branży IT na Ukrainie. Symbiozę postępu technologicznego i innowacyjnych technologii w tworzeniu przestrzeni życiowej oraz otwarcie nowego obszaru turystycznego stolicy.

Na Ukrainie ceny nieruchomości nadal rosną

Według danych wskaźniku cen dla lokali mieszkaniowych z Ministerstwa Finansów, w ubiegłym roku mieszkania na rynku pierwotnym wzrosły o 6,1%, a na rynku wtórnym o 9,7%.

Średnia cena metra kwadratowego w nowym budynku w Kijowie wynosi 35,4 tys. UAH za mkw. W 2021 roku obserwujemy podobną sytuację: do końca roku ceny mieszkań mogą wzrosnąć o kolejne 10-15% w UAH.

Co jest powodem takiego wzrostu?

W rzeczywistości jest kilka powodów. W tym opóźniony popyt spowodowany pandemią Covid-19 i stabilizacja gospodarki doprowadziły do ​​wzrostu sprzedaży mieszkań.

Jednak podaż, zwłaszcza na rynku pierwotnym, spadła. Mieszkania na rynku wtórnym stopniowo zaostrzają się do cen mieszkań w nowych budynkach.

Rośnie również liczba inwestorów, czyli kupujących, którzy inwestują w zakup mieszkania, a następnie je wynajmują lub odsprzedają.

Jak opłacalne jest inwestowanie na rynku nieruchomości mieszkaniowych na Ukrainie?

Ukraina jest jednym z pięciu krajów w Europie z najdroższymi mieszkaniami w stolicy.

W 2020 roku Ukraina weszła do pierwszej dziesiątki światowego rankingu cen nieruchomości i zajęła szóste miejsce. Według międzynarodowej agencji nieruchomości Knight Frank wzrost cen nieruchomości na Ukrainie wyniósł 10,3% rocznego obliczenia. (w Polsce 10,9%).

Koszt mieszkania jednopokojowego w Polsce i na Ukrainie

Ceny na ukraińskim rynku nieruchomości mieszkaniowych są średnio o 35% niższe od cen w Polsce.

Dla porównania w Polsce jednopokojowe mieszkanie można kupić za 48 000 USD, w stolicy Ukrainy, w Kijowie, za 30 000 USD.

Koszt wynajęcia jednopokojowego mieszkania (40 mkw.) W Warszawie to 550 USD, w Kijowie średnia dzisiejsza cena to 320 USD.

Sprawdź co i od kogo kupujesz

Cóż, przypominam, że w przypadku zainteresowania zakupem nieruchomości na Ukrainie dokonaj wstępnej weryfikacji prawnej. Sprawdź nieruchomość i jej właściciela we wszystkich publicznych rejestrach.

Sprawdź dokumenty prawne, obecność małoletnich dzieci, spory sądowe o nieruchomość, czy mieszkanie nie jest zastawione lub aresztowane, czy będzie to roszczenie krewnych lub spadkobierców.

Dokumentami prawnymi dotyczącymi nieruchomości są: umowa sprzedaży, umowa darowizny, akt spadku, orzeczenie sądu lub zaświadczenie o nabyciu nieruchomości w drodze zamówień  publicznych.

Kontrola prawna mieszkania pozwoli uniknąć oszustw i potencjalnych problemów w przyszłości. Wszakże w ciągu trzech lat od zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości sprzedawca może odwołać się od niej do sądu.

 

***

Po przeczytaniu: „Ukraiński rynek nieruchomości i jego motor napędowy – IT Parki”, zapraszam również do lektury:

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 67 2097949e-mail: apopko@plplawgroup.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem apopko@plplawgroup.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: