Andrii Popko

prawnik

Jestem jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Specjalizuję się głównie w prawie korporacyjnym i handlowym. Jestem przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jestem członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.
[Więcej >>>]

DIIA CITY na Ukrainie – opodatkowanie firm i biznesu IT

Andrii Popko24 grudnia 2021Komentarze (0)

Cóż, ten wpis będzie podsumowaniem trylogii pt.: „Odkryj tajemnicę „DIIA CITY”. Poprzednie artykuły przeczytasz tutaj, tutaj i tutaj.

Tak więc głównym pytaniem, które krąży firmom z branży IT i podwykonawcom po głowie, jest to, CZY rzeczywiście wystartuje i będzie działać zgodnie z zapowiedzią Prawa i Państwa?

DIIA CITY na Ukrainie

W naszym kraju po raz pierwszy został wprowadzony koncepcyjnie zupełnie odmienny, szczególny, specjalny reżim podatkowy dla konkretnego sektora ukraińskiej gospodarki.

Po raz pierwszy w naszym kraju wprowadzana jest nowa zasada opodatkowania dochodów, a mianowicie podatek w wysokości 9% od wyprowadzonego kapitału, czyli od środków wyprowadzonych z obrotu firmy (dywidendy, tantiemy, odsetki, pomoc finansowa itp.)

Po raz pierwszy do naszego ustawodawstwa wprowadzane są zasady prawa angielskiego.

A wszystko to w całości powinno sprzyjać atrakcyjności wśród inwestorów w ukraińskiej przestrzeni IT

A więc, jak to się mówi: pożyjemy, zobaczymy.

Jak poinformował Minister cyfryzacji, pierwsi rezydenci Diia City już będą mogli się zarejestrować pod koniec stycznia przyszłego roku. Rejestracja będzie się odbywała wyłącznie w formie elektronicznej.

W obiektywnej ocenie reżimu DIIA CITY, niewątpliwie wszystko wcześniej opisane zaliczyłbym do zalet, natomiast wśród wad z punktu widzenia naszego ustawodawstwa finansowego, wyróżniłbym coroczne raportowanie nt. zgodności działań według kryteriów DIIA CITY, a także konieczność przeprowadzenia corocznego audytu sprawozdań finansowych. Obecnie audyty wymagane w przypadku spółek akcyjnych.

prawo angielskie w DIIA CITY

DIIA CITY dla firm zagranicznych

Dla zagranicznych firm IT, które zlecają usługi outsourcingowe ukraińskim specjalistom IT, Diia City wygląda jako bardzo atrakcyjne rozwiązanie pod względem strukturyzowania biznesu.

Przecież obecnie jedyną przeszkodą w spełnianiu warunków dla uzyskania statusu rezydenta Diia City przez cudzoziemca (nierezydenta Ukrainy), jest obowiązek posiadania własnej ukraińskiej firmy, którą PLP Kancelaria Prawna zarejestruje dla Ciebie bez żadnych problemów i z wielką przyjemnością zajmie się wszelkiego rodzaju księgowością, a także zapewni świadczenie kompleksowych usług prawnych dla prowadzenia działalności gospodarczej na Ukrainie.

Na zakończenie pragnę poinformować, że w okresie styczeń-luty 2022 r. nasza Kancelaria planuje zorganizować cykl seminariów online na temat zasad i warunków systemu podatkowego Diia City, dlatego proszę śledź mojego bloga i bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami prawa korporacyjnego w naszym kraju.

Pod tym linkiem prezentacja DIIA CITY po angielsku https://city.diia.gov.ua/en

Z niecierpliwością będę czekał na Twoje pytania i propozycje współpracy.

Życzę Wam Wesołych Świąt oraz Wszelkiej Pomyślności!  

Do spotkania w Nowym 2022 Roku! 

Trzymaj się! Hej!

Andrii Popko
prawnik

/ PLP / Power. Loyalty. Professionals.

Zdjęcie: Christina Morillo

***

DIIA CITY – wywiad ze mną na łamach serwisu Zarząd w spółce z o.o.

Jak już wiesz, pomysł stworzenia specjalnego systemu podatkowego dla branży IT powstał właśnie na Ukrainie.

Ustawodawca przyjął ustawę „O stymulowaniu rozwoju gospodarki cyfrowej na Ukrainie”, która zawiera podstawowe zasady DiiaCity, a pod koniec 2021 r. uchwalono ustawę, określającą specjalne podatki dla rezydentów Diia City [Czytaj dalej…]

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 67 2097949e-mail: apopko@plplawgroup.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem apopko@plplawgroup.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: