W latach 2020-2021 liczba przedsiębiorców specjalizujących się w usługach komputerowych i informacyjnych na Ukrainie wzrosła o 40%.
Według raportu holenderskiej firmy zajmującej się rozwojem oprogramowania i doradztwem technologicznym Daxx:
Ukraina znalazła się na 1 miejscu wśród krajów Europy Wschodniej jeśli chodzi o atrakcyjność dla outsourcing usług IT
W ciągu zaledwie dziewięciu miesięcy br. eksport usług IT wzrósł o 35%. Dochód krajowego IT-biznesu za te same 9 miesięcy osiągnął 4,84 mld USD, analogiczny za okres 12 miesięcy ubiegłego roku. To miało wpływ również na poziom wynagrodzenia specjalistów IT.
Ukraiński rynek usług IT – zarobki specjalistów
Tak więc ukraińscy informatycy zarabiają średnio od 1500 USD (junior) do 4000 USD (senior). Dla porównania, według danych statystycznych, ukraińscy specjaliści otrzymują średnio 500 dolarów więcej niż ich polscy koledzy, ale zarabiają i tak znacznie mniej niż specjaliści niemieccy.
Obecnie ukraiński sektor IT rośnie o 30 proc. w ciągu roku, ale może wzrosnąć o 40-50 proc.
W celu przyspieszenia rozwoju branży, Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy planuje uruchomić specjalny reżim prawno-podatkowy dla firm IT – „Diia City”, który, pod warunkiem uchwalenia odpowiednich przepisów i akt prawnych, zacznie w pełni funkcjonować na początku 2022 roku.
W Polsce na przykład nie ma specjalnego reżimu, natomiast narzędziem wspierania inwestorów działających w obszarze badań i rozwoju (R&D) jest Intellectual Property Box. Jedną z podstaw korzystania z ulgi podatkowej w ramach IP Box jest zwiększenie atrakcyjności prowadzenia przez firmy działań badawczo-rozwojowych oraz wytwarzania i rozwijania praw stanowiących kwalifikowane prawa własności intelektualnej.
Na przykład firma informatyczna może stworzyć lub nabyć prawa do programu komputerowego, a jej dochód będzie opodatkowany według obniżonej stawki.
Tworzenie nowego produktu pozwoli Ukrainie stać się największym hubem cyfrowym Europy Środkowo-Wschodniej
Tym produktem jest „Diia City” – specjalna platforma ekonomiczna o uproszczonych zasadach prowadzenia biznesu i ze specjalnym systemem podatkowym dla firm IT.
„Diia City” znajdzie wsparcie regulacyjne, m.in.:
- Ustawa „O stymulowaniu rozwoju gospodarki cyfrowej na Ukrainie” (weszła w życie 14.08.2021)
- obecnie projekt ustawy „W sprawie zmiany Kodeksu podatkowego Ukrainy w celu zapewnienia odpowiednich warunków dla rozwoju gospodarki cyfrowej na Ukrainie” (drugie czytanie do końca 2021 r.).
W niniejszym artykule zostaną określone wymogi Ustawy o stymulowaniu rozwoju gospodarki cyfrowej na Ukrainie dotyczące statusu e-rezydenta.
Status e-rezydenta
Zgodnie z Ustawą status ten może nabyć wyłącznie osoba prawna. Dlatego zagraniczne firmy IT mogą zarejestrować ukraińską spółkę oraz za jej pośrednictwem uzyskać status rezydenta.
Takim rezydentem może zostać osoba prawna, zarejestrowana na terytorium Ukrainy, spełniająca szereg wymogów określonych w Ustawie.
Do podstawowych wymogów należy:
- wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia dla pracowników i Gig workers zaczynając od miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu kalendarzowym, w którym przyznano status „Diia City”, za każdy miesiąc kalendarzowy nie jest niższa niż równowartość 1 200 euro według oficjalnego kursu (hrywny do euro) Narodowego Banku Ukrainy na pierwszy dzień w danym miesiącu kalendarzowym;
- liczba pracowników i Gig workers (w przypadku zaangażowania) osoby prawnej przy obliczaniu średniego zatrudnienia na koniec każdego miesiąca kalendarzowego, zaczynając od kolejnego miesiąca kalendarzowego, w którym osoba prawna uzyskała status rezydenta „Diia City”, wynosi co najmniej dziewięć osób.
Statusu rezydenta „Diia City” udziela Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy. Ustawa określa również zasady uzyskania i utraty tego statusu.
Czytaj: Sklep internetowy na Ukrainie
Uregulowane są również warunki utraty statusu rezydenta „Diia City”, w szczególności dotyczące skutków podatkowych odwołania się od takiej decyzji.
Informacja o firmach, które są lub były rezydentami „Diia City” będą mieścić się w ogólnodostępnym rejestrze elektronicznym „Diia City”.
Status (reżim) prawny „Diia City”przyznaje się na okres co najmniej 25 lat od dnia wniesienia wpisu do ewidencji (rejestru) jej pierwszego rezydenta
Państwo gwarantuje, że na razie „zasady gry” nie ulegną zmianie. Natomiast mogą się zmienić, jeśli będą korzystne dla biznesu (przy tym „korzystne dla biznesu” również nie zawiera precyzyjnego określenia).
Specjalne warunki opodatkowania będą dotyczyć wyłącznie firm – rezydentów „Diia City”.
Czynności w zakresie współdziałania z organami kontrolnymi odbywają się wyłącznie zdalnie przez profil elektroniczny przedsiębiorcy.
W następnym wpisie przedstawię strukturę podatków przewidzianą dla rezydentów „Diia City”, a także warunki kształtowania relacji pracowniczych.
Ciąg dalszy nastąpi. Proszę o śledzenie kolejnych informacji.
Andrii Popko
prawnik
PLP / Power. Loyalty. Professionals.
***
Oficjalna strona (j. angielski) DIIA CITY
Informacje na LinkedIn
***
Ukraiński rynek usług IT – prawo angielskie w DIIA CITY. GIG kontrakty dla rezydentów
Jak pamiętasz z poprzedniego wpisu Ukraiński rynek usług IT – nowe prawo podatkowe DIIA CITY – DIIA_CITY – to specjalistyczna strefa ekonomiczna o uproszczonych zasadach prowadzenia działalności oraz specjalnych warunkach podatkowych dla biznesu IT [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }