Andrii Popko

prawnik

Jestem jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Specjalizuję się głównie w prawie korporacyjnym i handlowym. Jestem przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jestem członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.
[Więcej >>>]

Przyszłe zmiany w trybie rejestracji przedstawicielstw firm zagranicznych w Ukrainie

Andrii Popko19 września 20174 komentarze

Jak anonsowałem już wcześniej, ukraińskie Ministerstwo Finansów, Rozwoju i Handlu Ukrainy opracowało projekt Ustawy o maksymalnym uproszczeniu trybu rejestracji wyodrębnionych jednostek organizacyjnych zagranicznych osób prawnych.

Przewiduje się obniżyć koszty rejestracji wyodrębnionej jednostki organizacyjnej o 4 razy tzn. od 2 500 do 600 USD.

Okres rejestracji wyodrębnionej jednostki organizacyjnej zostanie skrócony do okresu rejestracji przyjętej Sp. z o.o. tzn. 1-2 dni.

Organem rejestracyjnym zamiast Ministerstwa Sprawiedliwości zostaną rejestratorzy państwowi podobnie do rejestracji Sp. z o.o. Istotnie upraszcza to dostęp do czynności rejestracyjnych w zakresie rejestracji wyodrębnionej jednostki organizacyjnej.

Zgodnie z przedmiotowym projektem firmy zagraniczne będą mogły zarejestrować własne wyodrębnione jednostki organizacyjne w postaci przedstawicielstwa czy też filii [przedstawicielstwo na Ukrainie – poczytaj więcej]. Zasadnicza różnica pomiędzy ww. formami polega na realizacji uprawnień i zasadach zarządzania korporacyjnego. Filia jest w pełni zależna od zagranicznej firmy macierzystej w podejmowaniu decyzji w zakresie zarządzania. Tymczasem przedstawicielstwo posiada własny bilans, kierownictwo, pełni funkcje w sposób samodzielny, aczkolwiek z przestrzeganiem trybu określonego odrębnymi przepisami.

Zgodnie z postanowieniami końcowymi projekt ustawy nabiera mocy prawnej po upływie 6 miesięcy po dniu ogłoszenia w mass-media. Dalszy los przedmiotowego projektu ustawy zależy od tego, o ile sprawnie zostanie podany, rozpatrzony i przyjęty przez Radę Najwyższą Ukrainy.

Mam nadzieję, iż realizowany zostanie już tą jesienią.

***

W Kijowie dziś mamy + 25 :), życzę również Państwu miłego jesiennego dnia!

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 67 2097949e-mail: apopko@plplawgroup.com

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojtek 19 listopada, 2017 o 13:39

Witam, czy mamy wiedzę kiedy te przepisy mogą realnie wejść w życie. Zadaję sobie sprawę że to Ukraina. no ale skoro jest coś na stole. Przyznam, że bardzo zainteresował mnie ten temat

Odpowiedz

Andrii 20 listopada, 2017 o 09:47

Szanowny Panie Wojtku,

Codziennie śledzimy wszystkich zmian z prawa korporacyjnego, które zachodzą w ustawodawstwie ukraińskim, zawiadamiamy wszystkich zainteresowanych o takich zmianach poprzez rozesłanie digest wiadomości oraz blog. Obecnie projekt ustawy „O wyodrębnionych jednostkach organizacyjnych zagranicznych osób prawnych” znajduje się na opracowaniu w Gabinecie Ministrów. Oczekujemy, że będzie złożony do Rady Najwyższej na początku następnego roku. W każdym razie będziemy jeszcze dodatkowo o tym informować.

Odpowiedz

Igor 2 lutego, 2018 o 20:00

Czy coś poszło do przodu w tej Sprawie?

Odpowiedz

Andrii 5 lutego, 2018 o 09:06

Niestety, pozytywnych rezultatów w tej sprawie jeszcze nie ma. Projekt ustawy jeszcze nie dotarł do Rady Najwyższej, ponieważ deputowani nie zaliczają go do najważniejszych.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem apopko@plplawgroup.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: