Trudno nie zgodzić się z tym, że dziś prawie co trzeci użytkownik internetu przegląda i zamawia towary w internecie. Zastanawiacie się Państwo jak chronić się przed nieuczciwymi działaniami sprzedawców internetowych, więcej na ten temat w poniższym artykule.
Zwłaszcza ta metoda zakupu towarów zaczęła być aktywnie wykorzystywana podczas globalnej pandemii koronawirusa, gdyż ludność i sektor komercyjny zmuszone są do poszukiwania sposobów na dostosowanie się do aktualnych realiów życia publicznego.
Biorąc pod uwagę działalność e-commerce, rośnie liczba oszustów wśród sprzedawców internetowych.
Sytuację komplikuje terminowe wykrywanie nieuczciwych działań przy realizacji zamówień międzynarodowych ze względu na zbyt długi czas zaufania obcokrajowca do potencjalnego sprzedawcy.
Niedawno zwrócił się do nas obywatel Polski z prośbą o informacje o przyczynach opóźnienia przesyłki na obszarze celnym Ukrainy.
Nieuczciwe działania sprzedawców
Dlatego z praktycznego doświadczenia chcemy poniżej zwrócić uwagę na najczęstsze nieuczciwych działań sprzedawców internetowych na ukraińskim rynku e-commerce, w wykrywaniu których należy wystrzegać się zamawiania towaru.
- Wybierając sprzedawcę towarów, zwróć uwagę na dostępność wystarczających informacji o nim w Internecie, na przykład: obecność strony internetowej z odpowiednimi kontaktami (numer telefonu, e-mail), strony w sieciach społecznościowych,opinie innych klientów. Bardzo ważna jest ocena aktywności sprzedawcy, aktualności kontaktów, szybkości odpowiedzi na zapytania.
Na przykład udało nam się znaleźć numer telefonu sprzedawcy towarów naszemu klientowi. Okazało się, że numer nie przyjmuje połączeń w sieci komórkowej, można pisać tylko w WhatsApp, a pisząc wiadomość w języku ukraińskim (co jest logiczne, ponieważ numer operatora jest ukraiński) sprzedawca udał, że nie rozumie ukraińskiego i prosił kontynuować korespondencję po angielsku.
- Unikaj współpracy ze sprzedawcami, którzy wymagają lub „namawiają” do dokonania pełnej przedpłaty (zapłaty większej części za towar), mówiąc , że wtedy „ jest tańsza dostawa”, „szybsze składanie zamówienia” i tak dalej.
- Jeśli kupujesz towary o dużej wartości lub niekonsumpcyjne, które mają wartość, wymagaj faktury z pełnym imieniem i nazwiskiem (jeśli nadawca jest osobą fizyczną), kodem identyfikacyjnym z państwowego rejestru firm, lokalizacją i kontaktami oraz wyraźnym sformułowaniem nazwy towaru do wskazania celu zapłaty. Opis towaru musi być taki, aby można było jego łatwo zidentyfikować w przypadku zagubienia, sprawdzić status przesyłki itp.
P.s. Jeśli sprzedawca aktywnie zachęca Cię do dokonania płatności „dziś i teraz”, najprawdopodobniej nie ma skrupułów.
- Jeśli płacisz za pośrednictwem przelewów bankowych online, wybieraj znane Ci serwisy, które mają możliwość otrzymania paragonu za dokonanie przelewu i wymagaj od sprzedawcy o potwierdzenie otrzymania środków w dowolny sposób: massanger, e-mail itp.
- Zamawiając towar na Ukrainie, zawsze pytaj o sposób dostawy i służbę kurierką, poprzez którą przesyłka zostanie wysłana w celu dalszej dostawy do Ciebie. Jeśli firma kurierska nie jest Ci znana, sprawdź informacje w Internecie: w każdym przypadku przewoźnik musi mieć stronę internetową z kontaktami z pomocą techniczną lub infolinią, wiadomościami firmowymi, linkami do śledzenia przesyłki i tak dalej.
Jeśli nie znajdziesz takich informacji, nalegaj na wysłanie przesyłki poprzez znaną firmę kurierską.
Pamiętaj, że powierzając przesyłkę nieznanemu przewoźnikowi, ryzykujesz, że padniesz ofiarą nieuczciwych działań sprzedawcy i / lub przewoźnika.
- Cały czas bądź w kontakcie ze sprzedawcą i uzyskaj od niego numer śledzenia, aby sprawdzać przesyłkę póki ona jest w drodze. Okresowo sprawdzaj status przesyłki na stronie przewoźnika. Jak tylko zauważysz opóźnienie w drodze, nie wahaj się i skontaktuj się z dostawcą w celu uzyskania informacji, a także ze sprzedawcą towaru w celu wyjaśnienia informacji.
Przykład z życia wzięty
W przypadku naszego klienta sprzedawca wysłał paczkę za pośrednictwem nieznanej firmy logistycznej, z którą nie można skontaktować się.
Zgodnie z informacjami wyświetlanymi według numeru śledzenia, okazało się, że paczka była przetrzymywana przez organy celne przez ponad tydzień z nieznanych przyczyn.
Jednocześnie ani sprzedawca, ani przewoźnik żadnego razu nie zgłosili klientowi o opóźnieniu w dostawie towaru.
A w odpowiedzi od sprzedającego otrzymali informację, że klient musi dodatkowo przelać na konto sprzedawcy – indywidualnego półtora tysiąca euro dla pozwolenia na import towarów. W związku z tym żeby ukraińskie organy celne „puściły” towar do dalszego wyjazdu do Polski, chociaż nie ma ku temu podstaw prawnych.
Ponadto wszelkie płatności na rzecz organów publicznych (cła nie są wyjątkiem) muszą być dokonywane wyłącznie na konto takiego organu publicznego, cel płatności musi zawierać wyraźną podstawę płatności, a płatnik musi otrzymać pokwitowanie jako dowód realizacji płatności.
Ponadto zwracamy uwagę na fakt, że kwestia importu towarów do kraju przeznaczenia dotyczy wyłącznie kompetencji kraju, do którego towary są importowane, a organy celne kraju wysyłającego (w tym przypadku Ukrainy) nie mają z tym nic wspólnego oraz przetrzymywać towar z powodu braku pozwolenia na import towarów nie mają żadnych uprawnień.
A jeśli sprzedawca zacznie mówić, że jeśli nie zapłacisz tej kwoty, Twoja przesyłka „spali się w ciągu 24 godzin”, zrezygnuje z towaru, a w przypadku przedpłaty zażądaj natychmiastowego zwrotu pieniędzy, masz 100% do czynienia z oszustwem sprzedawcy .
Jak widać z powyższego, przy zamawianiu towarów przez Internet istnieje wiele niuansów, na które należy zwrócić uwagę i zachować ostrożność przy wyborze metody zakupu towaru.
W każdym razie nie chcemy, aby u naszych czytelników było wrażenie, że jesteśmy przeciwni zakupom online, ale pamiętajmy, że konsument jest bardziej podatny na oszustwa w Internecie.
Mamy nadzieję, że nasze rekomendacje pomogą Ci w dokonywaniu udanych zakupów online w przyszłości. Kupuj bezpiecznie! 🙂
***
Po przeczytaniu: „Jak chronić się przed nieuczciwymi działaniami sprzedawców internetowych”, zapraszam również do lektury:
- Handluj z Ukrainą! Najważniejsze postanowienia w handlowych umowach międzynarodowych między firmami z Polski i Ukrainy
- Cła na granicy z Ukrainą – praktyczne odpowiedzi na pytania w sprawie procedur celnych
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }