Ostatnio najbardziej popularnym pytaniem od Was, Moi Drodzy Czytelnicy, a także od wielu polskich przedsiębiorców, z którymi rozmawiałem, wraz z pytaniem prowadzenia biznesu na Ukrainie jest pytanie o weryfikację potencjalnego partnera biznesowego na Ukrainie.
Pytacie mnie zarówno o źródła informacji o nieruchomości, statusie finansowym, jak o potrzebie najbardziej dokładnej weryfikacji ukraińskich firm.
Zacznę od drugiego pytania. Moim zdaniem istotna potrzeba takiej weryfikacji pojawia się przed nawiązaniem relacji handlowych (export-import) z ukraińską spółką, a także w przypadku podpisania umowy z dystrybutorem produktów na Ukrainie.
Przed zawarciem jakichkolwiek transakcji biznesowych warto dokładnie prześwietlić wiarygodność potencjalnego kontrahenta i mieć pewność w tym, iż współpraca z ukraińskimi firmami będzie przewidywalna i chroniona od niespodziewanych dla Was kroków ze strony ukraińskiego partnera. W przypadku podjęcia decyzji o zakupie firmy na Ukrainie, wstępna weryfikacja jest konieczna!
Źródłem weryfikacji na Ukrainie służy około 150!!! otwartych rejestrów (baz danych), gdzie można uzyskać informacje i sprawdzić wiarygodność partnera biznesowego, posiadając jedynie nazwę firmy lub kod EDRPOU.
Cóż, poniżej kilka słów o najczęściej używanych rejestrach, praktycznej weryfikacji i znalezionych informacjach.
WERYFIKACJA OGÓLNYCH INFORMACJI O UKRAIŃSKIEJ SPÓŁCE I WŁAŚCICIELACH
A. Jednolity krajowy rejestr osób prawnych, osób fizycznych przedsiębiorców i organizacji pozarządowych
Z rejestru można uzyskać następujące informacje:
- Data rejestracji firmy
- Dane kontaktowe
- Lista założycieli (uczestników)
- Upoważnione osoby (założyciel, kierownik, dyrektor)
- Beneficjent (beneficjenci) kontrahenta
- Rodzaje działalności (z określeniem podstawowej działalności)
- Wysokość, podział kapitału zakładowego
- Dane o poszczególnych poddziałach (oddziałach)
- Informacje o kontrahencie i postępowaniach upadłościowych, sanacyjnych
- Data wszczęcia postępowania egzekucyjnego
B. Jednolity krajowy rejestr osób, które dopuściły się korupcji – rejestr ten pomoże zweryfikować informacje na temat osób pociągniętych do odpowiedzialności za korupcję, odpowiednie decyzje sądowe, a także kary dyscyplinarne za przestępstwa korupcyjne.
WERYFIKACJA MAJĄTKU UKRAIŃSKIEJ FIRMY I JEJ WŁAŚCICIELI
- Krajowy rejestr rzeczywistych praw do nieruchomości, zawierający informacje o posiadanej nieruchomości kontrahenta.
- Krajowy rejestr kredytów hipotecznych zawiera bazę obciążeń i zmieniających się warunków obciążenia nieruchomości hipoteką, cesję praw z polisy do kredytu hipotecznego, przekazanie, anulowanie i podstawy wniesionych zmian do rejestru.
- Jednolity rejestr zakazu alienacji nieruchomości zawiera informacje na temat obciążenia nieruchomości, co może świadczyć o alienacji na areszt majątku nieruchomego, zastawie podatkowym, którego przedmiotem jest nieruchomość i inne obciążenia.
- Publiczna Mapa Katastralna Ukrainy – zawiera informacje o prawach własności na budynki i grunty. Wyszukiwanie odbywa się poprzez lokalizację działki lub jej numer katastralny.
- Jednolity rejestr Krajowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zawierający informacje o rejestracji pojazdów i właścicielu: osobie fizycznej lub prawnej (wyciąg). Wyszukiwanie odbywa się poprzez nazwę lub kod EDRPOU (dla osób prawnych), imię/nazwisko lub IPN (dla osób fizycznych).
SPRAWDZANIE INFORMACJI O ZALEGŁOŚCIACH FIRM I POSTĘPOWANIACH SĄDOWYCH
- Jednolity rejestr orzeczeń sądowych
Ten rejestr ujawnia udział kontrahenta w postępowaniach sądowych, co z kolei świadczy o uczciwości kontrahenta i wykonaniu swoich zobowiązań.
- Jednolity rejestr państwowy postępowań egzekucyjnych
Przy pomocy tego rejestru można sprawdzić otwarte postępowania egzekucyjne kontrahenta, a posiadane informacje pomogą zrobić pierwsze wnioski. Wyszukiwanie odbywa się na podstawie kodu EDRPOU lub nazwy firmy.
- Rejestr przedsiębiorstw, instytucji, organizacji mających zaległe wynagrodzenia dostępny na stronie internetowej Państwowej Służby Ukrainy ds. pracy.
- Informacje o sprawach upadłościowych
W tym rejestrze można sprawdzić informacje o rozpoczęciu sprawy o bankructwie kontrahenta.
SPRAWDZANIE INFORMACJI PODATKOWYCH
Informacje o nie/posiadaniu długów podatkowych sprawdza się na stronie internetowej Państwowej służby fiskalnej w zakładce Dowiedz się więcej o swoim partnerze biznesowym. Wyszukiwanie odbywa się w bazie danych na podstawie kodu EDRPOU (dla osób prawnych), numeru IPN (dla osób fizycznych) lub nazwy. Otrzymuje się dostęp do:
- Rejestru osób wykonujących transakcje towarowe
- Rejestru podatników VAT
- Rejestru wniosków o zwrot kwoty refundacji budżetu
- Rejestru faktur podatkowych i obliczeń rozliczeniowych, których rejestracja została zawieszona
- Rejestru wniosków ratalnych, wniosków o odroczenie zobowiązania pieniężnego lub długu podatkowego.
Życzę Wam wiarygodnych kontrahentów na Ukrainie – przetestowanych w czasie lub za pomocą rejestrów publicznych! 🙂
***
_____________
POWER. LOYALTY. PROFESSIONALS.
{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Panie Mecenasie, chyba czekałem na ten artykuł.. W szczególności interesują mnie kwestie podatkowe i sprawdzenie ukraińskiej firmy pod tym kątem. Czy na Ukrainie są jeszcze jakieś rejestry, gdzie warto sprawdzić spółkę-ukraińskiego kontrahenta?
Tomek
Panie Tomaszu,
podstawowe rejestry weryfikacji podałem we wpisie. Jak wspomniałem jest ich ok. 150 i dot. weryfikacji różnych informacji.
W przypadku bardziej przedmiotowych pytań, proszę o wiadomość e-mailową.
Dobry wieczór Panie Mecenasie
Mam pytanie o obowiązki sprawozdawcze sp z o.o. analogiczne jak w Polsce takie jak
zatwierdzanie rocznego sprawozdania finansowego przez zgromadzenie wspólników poprzez podjęcie odpowiednich uchwał także w zakresie podziału zysku i wypłat dywidend , zgłaszanie pełnego i zatwierdzonego sprawozdania finansowego do odpowiednika KRS w Polsce ,
rozumiem , iż przygotowanie i przeprowadzeniu tych procesów leży w zakresie odpowiedzialności dyrektora spółki z o.o , czy w ostatnich latach były zasadnicze zmiany w /w tematyce
Panie Witoldzie,
Tak samo jak w Polsce, wszystkie określone przez Pana pytania zgodnie z Ustawą Ukrainy „O spółkach z ograniczoną i dodatkową odpowiedzialnością” należą do kompetencji walnego zgromadzenia wspólników, dlatego powołanie corocznego zgromadzenia i uchwalenie odpowiednich decyzji wymaga się do 30 czerwca, jeśli inny termin nie jest określony w statucie (więcej: https://jakzalozycfirmenaukrainie.com/statut-sp-z-o-o/).
Z kolei dyrektor spółki odpowiada jedynie za kwestie organizacyjne związane z realizacją tych decyzji.
Witam!
Mam problem i nie wiem, jak go rozwiązać. Otóż kontrola polskich Urzędów Skarbowych w mojej firmie wykazała, na podstawie zapytania odpowiednich organów kontrolnych, skierowanego do władz ukraińskich, że firma, jaka podpisała ze mną umowę na dostawę towarów, nie istnieje. Okres współpracy z tą „Firmą” trwał bez mała dwa lata, miałem płacone za dostarczone towary, co prawda gotówką, ale zawsze i za bardzo nie myślałem o tym, że to może być coś nie tak. A Firma ta miała swój magazyn-sklep we Lwowie. Teraz okazało się, na podstawie ustaleń, że magazyn ten od lat prowadziła kobieta, która ostatnio zmarła i jest on teraz zamknięty. Firma o nazwie, jaką mi podawano, istnieje we Lwowie i ta Firma również dostarczała do tego magazynu swoje towary . Ale czy była Ona związana z tą Kobietą, tego nie wiem. Jak można i przez kogo ustalić jaki był stan faktyczny tego magazynu?
Z tego powodu mam problemy m. innymi związane z rozliczeniami polskiego podatku VAT.
Byłbym wdzięczny za pomoc.
Stefan