Andrii Popko

prawnik

Jestem jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Specjalizuję się głównie w prawie korporacyjnym i handlowym. Jestem przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jestem członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.
[Więcej >>>]

Dekret o tymczasowym wprowadzeniu stanu wojennego na Ukrainie

Andrii Popko27 listopada 2018Komentarze (1)

Stan wojenny na UkrainieDrodzy Przyjaciele!

Wczoraj często pytaliście mnie o wpływ stanu wojennego na prowadzenie biznesu w naszym kraju. Dokument o stanie wojennym wczoraj przegłosował Parlament Ukrainy w odpowiedzi na akt agresji rosyjskiej marynarki wojennej, zajęcie okrętów i marynarzy ukraińskiej marynarki wojennej w Cieśninie Kerczeńskiej.

Najpierw chciałbym zaznaczyć, że stan wojenny został wprowadzony tylko na 30 dni, do 28 grudnia łącznie, czyli jest to decyzja tymczasowa. Oprócz tego został wprowadzony tylko w 10 regionach Ukrainy, obwodach przy granicy z Rosją i obszarach nad Morzem Czarnym i Azowskim.

Stan wojenny nie obejmuje Kijowa, obwodu kijowskiego oraz regionów zachodnich Ukrainy

Niżej podaję opinie Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Narodowego Banku Ukrainy, Ministerstwa rozwoju gospodarczego i handlu.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy mówi o braku ograniczeń prawnych dla kontynuacji współpracy z Ukrainą podczas stanu wojennego. Odpowiednie oświadczenie w poniedziałek w Kijowie wydał stały przedstawiciel MFW na Ukrainie Gosta Ljungman:

Śledzimy bieżące wydarzenia, w tym wprowadzenie stanu wojennego i mamy nadzieję na pilną deeskalację obecnej sytuacji. MFW nie widzi ograniczeń prawnych dla kontynuacji współpracy z Ukrainą w tej sytuacji.

W Narodowym Banku Ukrainy twierdzi się, że nie ma podstaw do wprowadzenia ograniczeń administracyjnych na rynku pieniężno-kredytowym i walutowym.

Bank Narodowy nie widzi ryzyka dla nieprzerwanego działania sektora bankowego po wprowadzeniu stanu wojennego. Płynność sektora bankowego wynosi około 75 miliardów hrywien, co jest wystarczające dla jego właściwego i nieprzerwanego funkcjonowania.

– powiedział szef Narodowego Banku.

W razie potrzeby banki mogą nadal korzystać ze standardowych narzędzi wsparcia płynności oraz z awaryjnego narzędzia wsparcia płynności ELA. Nadal monitorujemy sytuację na rynku walutowym i jesteśmy przygotowani do przeprowadzania interwencji walutowych, aby zapobiec nagłym „skokom” kursu pod presją czynników psychologicznych. Narodowy Bank ma wystarczające zasoby i narzędzia do tego. Obecnie wysokość rezerw międzynarodowych wynosi 17,8 miliarda USD. 

Jednocześnie czołowi menedżerowie ukraińskich banków potwierdzili dalsze zapewnienie nieprzerwanych płatności, inkasacji i napełnianie bankomatów i sieci terminali.

Departament prasowy Ministerstwa rozwoju gospodarczego i handlu zawiadomił o tym, że dekrety Prezydenta Ukrainy dotyczące zapewnienia suwerenności i niepodległości państwowej Ukrainy oraz wprowadzenie stanu wojennego na Ukrainie w chwili obecnej nie nakładają ograniczeń na działalność gospodarczą w całym kraju.

Podmioty gospodarcze i obywatele mogą dokonywać transakcji gospodarczych w trybie zwykłym.

– czytamy w oświadczeniu.

Na zakończenie, w komunikacie głównego lotniska kraju – Lotnisko Boryspil – zaznaczono, że wprowadzenie stanu wojennego na Ukrainie nie wpłynie na lotnictwo cywilne i warunki przewozu pasażerów. Lotnisko nadal działa w trybie zwykłym.

Zwyciężymy!

Power. Loyalty. Professionals.

*****

Zdjęcie: Rae Tian

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 67 2097949e-mail: apopko@plplawgroup.com

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Tomasz 28 listopada, 2018 o 15:24

Szanowny Panie Mecenasie,

Trzymam mocno kciuki za Ukrainę!
Tomasz S.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem apopko@plplawgroup.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: