Witam wszystkich serdecznie!
Od czasu mojego ostatniego wpisu zaszło kilka znaczących wydarzeń dla ukraińskiego biznesu. I nie chodzi bynajmniej o zniesienie wiz dla obywateli Ukrainy ☺.
Pierwsze i najważniejsze to ratyfikowanie umowy stowarzyszeniowej z UE przez Holandię, co oznacza, że umowa nabierze pełnej i ostatecznej mocy prawnej w dniu 1 września br.
Druga, choć wcale nie drugorzędna sprawa, to zawarcie umowy o wolnym handlu między Ukrainą i Kanadą, która zacznie obowiązywać od 1 sierpnia. Umowa likwiduje 98% ceł na towary ukraińskie, które będą sprzedawane do Kanady. Dla kanadyjskich towarów na razie zlikwidowano 72% ceł, a w ciągu kolejnych 7 lat bezcłowy eksport wzrośnie do 98%. Umowa otwiera również wzajemnie dla obu krajów rynki zamównień publicznych. Osobne rozdziały umowy chronią handel elektroniczny i własność intelektualną.
Widać więc, że ukraińska gospodarka kontynuuje swój rozwój.
Tymczasem my, czekając na ożywienie relacji biznesowych między Ukrainą i Polską, możemy podać dokładniejsze informacje na temat najbardziej rozpowszechnionej formy prowadzenia działalności gospodarczej w Ukrainie, czyli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej – sp. z o. o.).
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością na Ukrainie
Krótki opis danej formy organizacji przedsiębiorstwa w moim kraju znajdziesz we wcześniejszych wpisach, na przykład w artykule pt.: Porównanie ukraińskiej sp. z o. o. i przedstawicielstwa firmy zagranicznej na Ukrainie. Szczerze Ci polecam lekturę tego tekstu.
Dzisiaj natomiast chcę Ci opowiedzieć nieco więcej o procedurze zakładania sp. z o. o., a także pokażę główne momenty, na które należy zwracać uwagę na początkowym etapie działalności.
REJESTRACJA SP. Z O. O.
Sama procedura rejestracji zajmuje 1-2 dni i generalnie sprowadza się do wykonania dwóch czynności
1. Złożenie dokumentów
Obecnie usługi rejestracji osoby prawnej, obok wyspecjalizowanego organu państwowego, mogą świadczyć również notariusze oraz wyspecjalizowane przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, co znacznie skraca czas konieczny do przeprowadzenia czynności rejestracji.
Wstępny pakiet dokumentów potrzebnych do rejestracji zawiera wniosek, egzemplarz statutu, postanowienie walnego zgromadzenia wspólników o rejestracji firmy.
Do pakietu mogą zostać dołączone wnioski o wyborze systemu opodatkowania.
2. Otwarcie rachunku bankowego
Mimo iż na Ukrainie, jak już wcześniej wspominałem (zobacz tutaj), zniesiono obowiązek posiadania pieczątki, to póki co założyciele sp. z o. o. na wszelki wypadek wyrabiają sobie okrągłą pieczątkę.
O ile techniczna strona procedury założenia sp. z o. o. w większości wypadków nie wywołuje żadnych komplikacji, to kwestia dalszych relacji między wspólnikami może już być bardziej problematyczna.
STATUT
Należy zwrócić uwagę, że spory korporacyjne między wspólnikami lub między wspólnikami i dyrektorem są na Ukrainie dosyć częstym zjawiskiem. Dlatego, na wypadek zaistnienia takiej sytuacji, postanowienia regulacyjne zawarte w statucie sp. z o. o. mają niemałe znaczenie.
W przypadku gdy nie zamierzacie być jedynym właścicielem firmy ani posiadać jej pakietu kontrolnego, lepiej poświęcić więcej uwagi starannemu przygotowaniu tekstu statutu spółki, szczególnie zaś procedurze zwołania zgromadzenia wspólników, kompetencji oraz uprawnień dyrektora sp. z o. o., itp.
UMOWA WSPÓLNIKÓW (KORPORACYJNA)
Jednakże nie wszystkie kwestie mogą być rozwiązane w statucie sp. z o. o. Ukraińskie prawo zawiera szereg bezwzględnie obowiązujących przepisów, które nie mogą być zmieniane w zależności od ustaleń stron. W danym przypadku z uregulowaniem spornych kwestii między wspólnikami może pomóc tzw. umowa korporacyjna (porozumienie wspólników).
Dotychczas ten popularny na Zachodzie instrument praktycznie w ogóle nie był wykorzystywany na Ukrainie. Brak jego jasnego uregulowania w systemie prawnym oraz istnienie negatywnej praktyki sądowej zmuszały przedsiębiorców albo do zaniechania układania takich umów, albo do tworzenia specjalnych spółek holdingowych (przeważnie w krajach gdzie obowiązuje prawo anglosaskie).
Wraz z wejściem w życie Ustawy o umowach korporacyjnych właściciele sp. z o. o. otrzymają efektywny mechnizm dla rozwiązywania spornych sytuacji. Obecnie Ustawa nr 4470 została skierowana do podspisania przez prezydenta Ukrainy.
NOWA USTAWA O SP. Z O. O.
Należy również wspomnieć, że obecnie trwają prace nad przyjęciem nowej Ustawy o sp. z o. o, która będzie regulowała kwestie zakładania oraz funkcjonowania sp. z o. o. Dana ustawa zawiera sporo rewolucyjnych dla ukraińskiego prawa zapisów, mających zbliżyć je do standardów obowiązujących w europejskim prawodawstwie.
{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dzień dobry,
Jaki jest cały koszt założenia spółki na Ukrainie i czy może Pan w tym pomóc, albo polecić frmę?
Witam Panie Tomaszu!
Oczywiście nasza kancelaria zakłada spółki na Ukrainie – w końcu to jest coś, w czym się specjalizujemy 🙂 a propos według ustawodawstwa Ukrainy kapitał zakładowy sp. z o.o. może wynosić minimalną stawkę tzn. 1 UAH. Natomiast koszt takiej usługi jest uzależniony od wielu czynników: rodzaj spółki, dokumenty, ilość udziałowców, branża, rejestracja i inne.
Dzień dobry,
noszę się z zamiarem otworzenia Agencji Pośrednictwa Pracy. Chciałabym zacząć współpracę z Ukrainą. Jestem na etapie poszukiwania współpracownika.
Jak najlepiej ”ugryźć” ten temat?
Dzień dobry,
Poruszyła Pani jedno z „nurtujących” pytań, które właściwie sprowadza się do tego, od czego zacząć biznes na Ukrainie.
Jak wcześniej pisałem https://jakzalozycfirmenaukrainie.com/rejestracja-spolki-na-ukrainie-w-jakim-momencie/ trzeba i warto zacząć od postawienia celów. W Pani przypadku warto zrozumieć czego albo kogo Pani szuka na Ukrainie. Np., jeżeli poszukuje Pani najlepszego doradcy i jednocześnie najbardziej doświadczonego przewodnika prawnego na burzliwym morzu rynku ukraińskiego, to lepszego od PLP Law Group – kancelarii prawnej na Ukrainie – raczej Pani nie znajdzie 🙂 Najlepszym rozwiązaniem Pani problemu jest podpisanie umowy z agencją HR na Ukrainie albo założenie własnej agencji (rejestracja firmy z jednym właścicielem i otrzymaniem niezbędnej licencji).
W razie dalszych pytań proszę o wiadomość mailową na adres: APopko@plp.kiev.ua
Pozdrawiam Panią!
Andrij
Moja przyjaciółka ukrainka jest Dyrektorem firmy na Ukrainie która prowadzi obywatel Turcji!Turok uniemozliwia jej rezygnację ze stanowiska Dyrektora.Uniemozliwia wydanie
dokumentów do urzędu aby zrezygnować ze stanowiska Dyrektora.Co zrobić aby- bez zgody Turka zrezygnowala ze stanowiska Dyrektora!-do jakiego urzędu ma sie udać aby zrezygnować ze stanowiska Dyrektora bez zgody Turka który to jej uniemozliwia!
Moja przyjaciółka ukrainka jest Dyrektorem firmy na Ukrainie która prowadzi obywatel Turcji!Turok uniemozliwia jej rezygnację ze stanowiska Dyrektora.Uniemozliwia wydanie
dokumentów do urzędu aby zrezygnować ze stanowiska Dyrektora.Co zrobić aby- bez zgody Turka zrezygnowala ze stanowiska Dyrektora!-do jakiego urzędu ma sie udać aby zrezygnować ze stanowiska Dyrektora bez zgody Turka który to jej uniemozliwia! Proszę o możliwie szybka odpowiedz otrzymała wizę pracownicza do Polski już powinna pracowac w Polsce.
Panie Arturze,
dokumenty dotyczące zmiany dyrektora trzeba składać u rejestratora państwowego (notariusz lub rejestrator w centrum świadczenia usług administracyjnych). Zgodnie z prawem ukraińskim z odwołaniem dyrektora wiąże się obowiązkowy dokument, czyli decyzja właściciela lub decyzja zgromadzenia spółki w sprawie odwołania dyrektora i powołania nowego.
W innym przypadku dyrektor, który chce zrezygnować z pracy, z kolei właściciel nie daje na to zgody, może samodzielnie złożyć dokumenty u rejestratora, otrzymać odmowę na podstawie braku odpowiedniej decyzji właściciela, a następnie złożyć oskarżenie i w postępowaniu sądowym domagać się zwolnienia. Niestety takie przypadki są dość częste, ale praktyka sądowa jest wyraźnie po stronie takich dyrektorów))
Witam
Czy mógłbym prosić o informację jakie są koszty miesięczne prowadzenia sp z o.o. na Ukrainie? Czyli w sensie księgowość, ZUSy (lub ich odpowiednik na Ukrainie) i inne? Spółka miała by się zajmować uprawą orzechów na dzierżawionym gruncie. Ewentualnie moja żona (ukrainka) mogła by prowadzić zwykłą działalność gospodarczą na Ukrainie – jakie tutaj są koszty?