Andrii Popko

prawnik

Jestem jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Specjalizuję się głównie w prawie korporacyjnym i handlowym. Jestem przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jestem członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.
[Więcej >>>]

Inwestowanie na Ukrainie coraz bardziej atrakcyjne

Andrii Popko07 sierpnia 2017Komentarze (0)

inwestycja na Ukrainie

W 2017 r. indeks inwestycyjnej atrakcyjności Ukrainy osiągnął maksymalny poziom za ostatnie 6 lat – 3,15 pkt według pięciopunktowej skali. Taką ocenę wydało Europejskie Stowarzyszenie Biznesu (EBA) po przeprowadzeniu sondażu wśród 142 największych międzynarodowych i ukraińskich firm.

W czerwcu tego roku indeks był na poziomie 2,88 pkt, a ostatni raz wskaźnik przekroczył granicę 3 punktów pod koniec 2011 r. Faktem jest, że Ukrainie udało się poprawić swoją atrakcyjność inwestycyjną, lecz co to oznacza dla biznesu oraz jak podnieść klimat sprzyjający inwestycjom w kraju? Dany wzrost potwierdza niezła sytuacja na Rynku Towarów Giełdowych, na którym Ukraina jest aktywnym graczem, przodując w obrocie zboża, produkcji rolnej, metalów i rudy.

Ukraiński rynek niewątpliwe jest atrakcyjny dla zachodnich przesiębiorców. Jego otwartość przyciąga inwestorów, co zapowiada jego dalszy, nieunikniony wzrost w przyszłości. Dla polepszenia inwestycyjnego klimatu Ukrainy należy przeprowadzić jeszcze szereg reform, które można policzyć na palcach jednej ręki. Po pierwsze, prywatyzacja. Po drugie, reforma sądownictwa, a następnie reforma emerytalna, reforma służby zdrowia oraz 2-3 reformy w sektorze przemysłowym.

– Poczytaj o: rejestracja spółki z o.o. na Ukrainie >>

Również bardzo ważną kwestią jest ziemia. Można powiedzieć, że zreformowanie tego sektora jest warunkiem dla tego, aby Ukraina nie zbaczała z kursu gospodarki wolnorynkowej. Pierwsze kroki w tej dziedzinie zostały poczynione.Pojawiły się takie udogodnienia jak automatyczny zwrot VAT. W 2016 r. na Ukrainie wzmocniono system inspekcji i, można mieć nadzieję, że wiosną zacznie działać całkiem nowy elektroniczny system kontroli.

Oprócz tego wszystko wskazuje na to, że w 2017 r. Ukraina znacznie poprawi swój wynik w rankingu Doing Business, ponieważ zrealizowano wiele pojedynczych inicjatyw. Gdy będzie wzrastać zainteresowanie zagranicznych inwestorów i jednocześnie bedzie zmniejszać się ryzyko inwestycji, to i atrakcyjność rynku, dzięki wzrostowi ekonomicznemu, dobrobytowi obywateli i zwiększeniu popytu wewnętrznego będzie rosnąć.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 67 2097949e-mail: apopko@plplawgroup.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem apopko@plplawgroup.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: