Niniejszy wpis przyda Cię się, jeśli już posiadasz udziały w kapitale ukraińskich firm z ograniczoną lub dodatkową odpowiedzialnością.
Celem tego postu jest przypomnienie pewnych przepisów ukraińskiej ustawy O spółkach z ograniczoną i dodatkową odpowiedzialnością, które są związane z koniecznością dostosowania statutów do wymogów tej ustawy do 18 czerwca bieżącego roku, a także z obowiązkowym walnym zgromadzeniem członków spółki.
Zgodnie z §. 3 Rozdz. VIII Przepisów przejściowych Ustawy, statuty spółek działające w chwili jej uchwalenia oraz w przypadku niedostosowania, stracą moc prawną (o statucie spółki na Ukrainie przeczytasz tutaj).
Podkreślam, że do 18.06.2019 r. złożenie dokumentów w celu dostosowania statutów do zgodności z obowiązującymi przepisami nie będzie objęte pobieraniem opłat urzędowych. Po przekroczeniu terminu opłata administracyjna wynosi 580 UAH (~ 80 zł) według § 6 cz.1 art. 36 Ustawy Ukrainy „O państwowej rejestracji osób prawnych i osób fizycznych przedsiębiorców i organizacji społecznych” Przypominam, że podjęcie uchwały z zatwierdzenia nowej wersji statutu odbywa się podczas walnego zgromadzenia wspólników.
Kilka słów o walnym zgromadzeniu wspólników
Kolejną zobowiązującą zasadą Ustawy jest obowiązek powołania walnego zgromadzenia wspólników do 30.06 łącznie, chyba że inny termin został określony w statucie. Ponadto, zgodnie z art. 31 Ustawy porządek obrad powinien mieścić kwestie zysku netto oraz wypłaty i wysokości dywidend.
Więc wraz z wyżej wymienionymi decyzjami na corocznym zgromadzeniu wspólnicy mogą podjąć decyzję w sprawie zatwierdzenia nowego brzmienia statutu.
Na zakończenie jeszcze jedna rzecz, a mianowicie aktywa netto spółki i zobowiązanie roczne wartości aktywów netto zgodnie z art. 31 Ustawy Ukrainy „O spółkach z ograniczoną i dodatkową odpowiedzialnością”
Ustawą przewiduje się obowiązek organu wykonawczego spółki (w większości spółek – dyrektor), do wyceny bieżącej wartości aktywów netto oraz kontroli i monitorowania ich stanu. Okresowa wycena wartości aktywów netto powinna być określona w statucie.
W przypadku zmniejszenia o ponad 50% wartości aktywów netto w porównaniu ze wskaźnikiem z poprzedniego roku, kierownictwo ma obowiązek powołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia wspólników w ciągu 60 dni, którego celem jest dalsze wprowadzenie szeregu programów antykryzysowych w celu poprawy sytuacji finansowej spółki.
W przypadku zaniechania swoich obowiązków przewidzianych niniejszym artykułem Ustawy, zarząd ponosi odpowiedzialność subsydiarną w spółce.
Życzę owocnych obrad w Waszych spółkach!
Power. Loyalty. Professionals.
***
- Poczytaj o zakładaniu spółki na Ukrainie za pośrednictwem internetu
- Poczytaj też o podatkach na Ukrainie
***
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }