Andrii Popko

prawnik

Jestem jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Specjalizuję się głównie w prawie korporacyjnym i handlowym. Jestem przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jestem członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.
[Więcej >>>]

Ukraina na II miejscu na świecie pod względem poprawy klimatu biznesowego w rankingu Doing Business!!!

Andrii Popko02 listopada 2018Komentarze (0)

poprawa klimatu biznesowego ukrainy w doing businessWyniki tegorocznego rankingu łatwości prowadzenia działalności gospodarczej wskazują, że Ukraina poprawiła swoją pozycję – zajęliśmy 71. miejsce i awansowaliśmy o 5 pozycji w stosunku do 2017 r.

W ciągu ostatnich 4 lat postęp Ukrainy był ogromny. Klimat biznesu na Ukrainie najszybciej poprawia się wśród innych krajów postradzieckich – potwierdza zeszłoroczny Financial Times.

Ogólnie rzecz biorąc, od 2014 r. na plus zaliczyć można:

  • opodatkowanie + 110 punktów,
  • handel międzynarodowy +70,
  • ochrona inwestorów + 56.

Dwa główne elementy rankingu, które zapewniły Ukrainie wzrost w tegorocznym rankingu: zasady handlu międzynarodowego i zabezpieczenie wykonania umów.

Zacznijmy od handlu

Bezprecedensowy wzrost: ze 119 pozycji do 78! Istotną rolę odegrały części samochodowe, które zostały wyeliminowane z listy towarów do wykorzystania wojskowego, ułatwiając proces importu. Jest to zmiana o ogromnym znaczeniu dla biznesu, który inwestuje w inżynierię motoryzacyjną.

W ciągu ostatnich 3,5 lat ukraińskie i zagraniczne firmy zbudowały/budują 13 zakładów samochodowych i części zamiennych.

Ukraina lepiej zabezpiecza wykonanie kontraktów

Ruch z 82 do 57 pozycji. Eksperci zauważyli, że jakość postępowania sądowego uległa zmianie. Przede wszystkim nowe przepisy wprowadziły uproszczoną procedurę rozpatrywania drobnych sporów między osobami prawnymi, a także wstępne posiedzenia podczas rozpatrzenia spraw.

Znaczący postęp w uzyskiwaniu zezwoleń na budownictwo

Jesteśmy już na 30. miejscu!

Znaczący postęp – 9 pozycji – został przedstawiony w zakresie ochrony akcjonariuszy mniejszościowych. Skromniejszy postęp w rankingu z rejestracji nieruchomości, według tego wskaźnika Ukraina zajęła 63. miejsce.

Rzecz jasna, że rządowi i parlamentowi ukraińskiemu w najbliższym czasie pracy nie zabraknie, ponieważ potencjalni inwestorzy zwracają uwagę na pozycję kraju w światowych rankingach. Dlatego z entuzjazmem ruszamy do przodu!

Ściganie za bezprawne prześladowanie biznesu

Wczorajszy dzień odznacza się wiadomością legislacyjną, stojącą w obronie biznesu na Ukrainie. Prezydent Ukrainy podpisał ustawę upraszczającą pociąganie do odpowiedzialności śledczego, prokuratora, policjanta podejmujących bezprawne decyzje otwarcia postępowań karnych, które następnie zostały anulowane przez sąd. Za bezprawne ściganie biznesu winni będą ponosić odpowiedzialność personalną, w tym materialną.

Jeśli jesteś zainteresowany szczegółami rejestracji i bezpiecznego prowadzenia swojej firmy na Ukrainie, zachęcam Cię do kontaktu. Dane kontaktowe do mnie znajdziesz TUTAJ >>

*****

O rejestracji spółki na Ukrainie przeczytasz w TYCH artykułach >>

Zamiast spółki na Ukrainie możesz zarejestrować swoje przedstawicielstwo >>

***

Zdjęcie: rawpixel

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 67 2097949e-mail: apopko@plplawgroup.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem apopko@plplawgroup.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: