Jak zaznaczałem już w swoim poprzednim poście pt.: Forma prawna przedsiębiorstwa na Ukrainie, na Ukrainie istnieje możliwość utworzenia przedstawicielstwa firmy zagranicznej, które w zależności od typu swojej działalności może mieć charakter stały lub niekomercyjny.
Dzisiaj dokładniej opowiem o procedurze utworzenia przedstawicielstw oraz scharakteryzuję ich główne cechy.
*****
Rejestracji przedstawicielstwa dokonuje Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego i Handlu Ukrainy. Koszt usługi rejestracji jest dosyć znaczny i wynosi 2500 USD. Termin rejestracji przedstawicielstwa to około 2 miesiące.
Zgodnie ze swoim statusem przedstawicielstwo nie jest osobą prawną. Podstawową jego funkcją jest dbanie o interesy firmy zagranicznej na terytorium Ukrainy. Przedstawicielstwo może wykonywać funkcje związane z realizacją usług przedstawicielskich jedynie w interesie swojej firmy macierzystej, której dane są wpisane do świadectwa (aktu) rejestracji przedstawicielstwa. Kolejność oraz osobliwości wypełniania swoich funkcji przez przedstawicielstwo na terytorium Ukrainy są opisane w przepisach zatwierdzonych przez firmę, która zakłada przedstawicielstwo.
Zakładając przedstawicielstwo należy przede wszystkim zastanowić się nad charakterem działalności, którą firma zagraniczna pragnie prowadzić w Ukrainie. Odpowiedzenie sobie na to pytanie jest o tyle ważne, że pomoże nam zdecydować, który typ przedstawicielstwa wybrać: stałe czy niekomercyjne.
Stałe przedstawicielstwo
Przedstawicielstwo działa wyłącznie w imieniu firmy zagranicznej, nie może działać we własnym imieniu. Stałe przedstawicielstwo daje możliwość prowadzenia za jego pośrednictwem działalności gospodarczej na terytorium Ukrainy: zawierać umowy, kupować oraz sprzedawać towary, świadczyć usługi.
Zgodnie z Kodeksem podatkowym Ukrainy przedstawicielstwo stałe musi mieć wyznaczone stałe miejsce prowadzenia działalności, z którego całkowicie lub częściowo będzie prowadzić działalność gospodarczą firmy zagranicznej na terytorium Ukrainy (biuro, pracownia, fabryka, magazyn, działka z budynkiem, itp.). Dane przedstawicielstwo jest uważane za płatnika podatku i ma obowiązek odprowadzania podatków na zasadach ogólnych zgodnie z obowiązującym prawem podatkowym na Ukrainie. Ciekawy jest fakt, że nawet osoba fizyczna – rezydent Ukrainy może wykonywać funkcję stałego przedstawicielstwa. W takim przypadku otrzyma ona, po dokonaniu rejestracji, cywilne prawa i obowiązki przedstawicielstwa nierezydenta.
Przedstawicielstwo niekomercyjne
Główną cechą tego typu przedstawicielstwa jest brak prowadzenia działalności gospodarczej w imieniu firmy zagranicznej. Przedstawicielstwo niekomercyjne pełni jedynie funkcje reprezentacyjne, skierowane na reklamowanie towarów/usług firmy zagranicznej, gromadzenie i analizę danych statystycznych, organizację wydarzeń (seminaria, konferencje, wystawy, itp.). Nie jest płatnikiem podatku dochodowego i nie jest zarejestrowane w podatkowej służbie Ukrainy.
Prawodawstwo Ukrainy przewiduje szczególny tryb zatrudnienia dla cudzoziemców, którzy są współpracownikami przedstawicielstwa. Takie osoby nie mają obowiązku wcześniejszego otrzymania pozwolenia na pracę, ani pozwolenia na pobyt tymczasowy (czyli tzw. poswidki) na terytorium Ukrainy. Wszyscy cudzoziemcy zatrudnieni w przedstawicielstwie otrzymują specjalne służbowe legitymacje dające prawo na okres zatrudnienia w przedstawicielstwie bez przeszkód przebywać na terytorium Ukrainy.
Na zakończenie tego postu pragnę zwrócić Twoją uwagę na fakt, że ukraińskie organy podatkowe dosyć często starają się podważyć niekomercyjny status przedstawicielstwa, aby naliczać mu podatki jak stałemu przedstawicielstwu. Przeważnie praktyka sądowa w tej kwestii opowiada się po stronie biznesu, który walczy o prawo zachowania niekomercyjnego statusu. Jednak jeszcze raz wzywam do ostrożności: wybór typu przedstawicielstwa należy dobrze przemyśleć, poczynając od wypracowania przepisów, a na strukturze jego działalności kończąc.
{ 31 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dzień dobry!
Proszę 0 praktyczną wiedzę na temat założenia firmy na Ukrainie. Wymagania prawne, koszta, czas. Chodzi o małą firmę, raczej w formie sp z oo. gdzie udzialowcami będą obywatele UE i Ukrainy.
Tomasz
Witam serdecznie!
Dziękuję bardzo Panu za komentarz.
Oczywiście poinformujemy o wszystkich niezbędnych szczegółach na Pana e-mail.
Natychmiast krótko dla wszystkich chciałbym podać informacje, że procedura rejestracji w formie spółki z.o.o jest dość szybka i wynosi 1-2 dni oraz koszty dodatkowe do usług prawniczych, czyli usługi notarialne, produkcja pieczątek etc., odrębnie posługi tłumacza, wynosi około 100 EUR.
Panie Mecenasie, a jaki jest wymagany kapitał początkowy dla sp. z o.o. na Ukrainie?
Tomasz
Panie Tomasze, ustawodawstwo Ukrainy nie określa wymogi dotyczące minimalnego kapitału zakładowego dla sp. z o.o. Może to być nawet 1 hrywnia )
O! Bardzo dziękuję 🙂
Tomasz
Dzień dobry, prowadzę biuro zarządu firmy prowadzonej przez Ukraińców, którzy zamierzają otworzyć przedstawicielstwo firmy na Ukrainie. Na mnie spoczywa obowiązek przygotowania niezbędnej dokumentacji, czy mogę prosić o pomoc bo zupełnie nie wiem w jaki sposób i dokąd się udać ?
Witam! Dziękuję za Pani komentarz.
Kwestia wyboru formy organizacyjnej Pani działalności zależy od celu.
Najpierw proszę zapoznać się z moim wpisem https://jakzalozycfirmenaukrainie.com/spolka-o-o-ukrainie-rejestracja-statut-wspolnicy/, w którym określiłem najważniejsze kroki rejestracji sp. z o.o. – najbardziej rozpowszechnionej formy prowadzenia działalności na Ukrainie.
Jeżeli chodzi o przedstawicielstwo jako jednostka prawna, proszę zwrócić uwagę na https://poslugy.gov.ua/info/service/bylifesituation-95/2830/documents/0/0, gdzie znajdzie Pani pełną informację o rejestracji przedstawicielstwa.
A w ogóle może chodzi tylko o zalożenie sp. z o.o. która może zostać 100% własnością polskiej firmy?
Bardzo dziękuję za pomoc, skorzystam ze wskazówek, pracuję od niedawna ( 2 mies.) – firma ( sp. z o. o.) istnieje na polskim rynku od 2007 r., szefowie zdecydowali – otwieramy przedstawicielstwo na Ukrainie. Mam listę dokumentów niezbędnych i …na tym moja wiedza się kończy.
Która opcja byłaby dużo bardziej korzystna – przedstawicielstwo czy założenie sp. z o. o. biorąc pod uwagę możliwość zatrudniania tam obywateli Ukrainy i kierowanie ich do pracy w Polsce na zasadzie oddelegowania ?
Pani Edyto,
Jeśli chodzi o strukturę korporacyjną, w Pani przypadku nie ma sensu zakładać Przedstawicielstwo, to jest dość kosztowne i trudne. Optymalnym rozwiązaniem jest założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Właścicielami takiej firmy mogą zostać zarówno osoby fizyczne, jak i polska firma.
Natomiast, z punktu widzenia prawa pracy, prawdopodobnie trzeba będzie szczegółowo obliczyć koszty w przypadku zatrudniania pracowników dla ukraińskiej firmy i ich oddelegowania do Polski, a to jest dodatkowo co najmniej 40 euro dziennie na osobę; czy zatrudnienie Ukraińców w przedstawicielstwie polskiej firmy na Ukrainie z polskim poziomem wynagrodzenia i delegacjami.
W razie potrzeby możemy zapewnić kompleksową konsultację prawną na temat Pani pytań, wystarczy wypełnić formularz na blogu: https://jakzalozycfirmenaukrainie.com/zaloz-spolke/.
Bardzo dziękuję 🙂
Mam szybkie pytanie (może sprawdzające 🙂 ) Polska firma X otworzyła przedstawicielstwo na Ukrainie/Białorusi. Przedstawicielstwo w ramach prowadzonej działalności chce podpisać umowę na dostawę USŁUG z inną polską firmą. Pytanie: na podstawie przepisów, którego kraju taka umowa może/powinna być zawarta? Czy będzie to prawo ukraińskie/białoruskie czy polskie, ponieważ obie firmy są z Polski i faktycznie usługi na rzecz Przedstawicielstwa polskiej firmy na Ukrainie/Białorusi mają być świadczone na terenie RP!
Myślę, że to ciekawy problem i będę wdzięczny na odpowiedź.
Panie Przemysławie,
Dziękuję za zainteresowanie się moim blogiem.
Poruszone przez Pana pytanie jest dość ciekawe, ale już zbadane przeze mnie w ramach prowadzenia polskiego biznesu na Ukrainie.
Uprzejmie informuję, iż zgodnie z ustawodawstwem Ukrainy przedstawicielstwo firmy zagranicznej nie jest osobą prawną tylko reprezentantem interesów firmy zagranicznej, czyli przedstawicielstwo uważa się za jednostkę zagraniczną. Według przepisów ustawy Ukrainy „O międzynarodowym prawie prywatnym” lokalizacją osoby prawnej jest kraj, w którym jest zarejestrowana albo założona według ustawodawstwa tego kraju. W przypadkach przewidzianych ustawą, uczestnik (uczestnicy) mogą samodzielnie dokonywać wyboru prawa do stosowania dla zawierania umów. Natomiast w przypadku umowy pomiędzy dwoma polskimi nierezydentami, a także biorąc pod uwagę fakt, że te usługi będą świadczone na terytorium Polski, będzie stosowane polskie prawo, chyba że inne nie jest przewidziane samą umową czy umowami międzynarodowymi między Ukrainą a Polską.
Dzień dobry. Polska firma (agencja pracy) chcę założyć przedstawicielstwo na Ukrainie. Czy może lepiej sp.z o.o.?
Witam! bardzo dużo szczegółów w tym pytaniu )) zwłaszcza sp.z o.o. taniej, w przedstawicielstwe łatwej zatrudnić cudzoziemca…
Czy w ramach przedstawicielstwa niekomercyjnego, możliwy jest wynajem biura na terytorium Ukrainy i zatrudnienie w nim obywatela Ukrainy ?
Witam. Oczywiście że tak.
Witam, proszę o pomoc w kwestii zatrudnienia pracownikow z Polski w przedstawicielstwie firmy zagranicznej na Ukrainie. Jakie konkretnie kroki należy podjąć i jakie dokumenty są wymagane dla takiego pracownika.
Pani Anno
Dziękuję za pytanie.
Procedura zatrudnienia obcokrajowców w ukraińskim przedstawicielstwie różni się od zatrudnienia w zwykłej spółce.
Należy pamiętać, że cudzoziemcy pracujący w przedstawicielstwie nie mają obowiązku otrzymania zezwolenia na pracę, z kolei uzyskuje się specjalną kartkę służbową na wniosek przedstawicielstwa.
Ponadto należy zadbać o dokumenty zezwalające na pobyt na Ukrainie. W zależności od sytuacji może zaistnieć potrzeba w posiadaniu pobytu tymczasowego (poswidka) po otrzymaniu zezwalającej na długoterminowy pobyt wizy typu D.
W przypadku dokonania dokładniejszej analizy Pani pytania, proszę o wiadomość e-mailową.
Dzień dobry, proszę o pomoc w kwestii rozliczeń polskich spółek działających na Ukrainie. Polska spółka podpisała z ukraińskim podmiotem umowę na nadzór prac budowlanych (wchodzące w w ogólny zakres definicji robót budowlanych), które będą odbywały się na terenie Ukrainy. Polska spółka jako podwykonawce wybrała podmioty ukraińskie, kontrakt ma trwać około 5 lat. Czy w takim przypadku polska spółka musi otworzyć zakład lub przedstawicielstwo na Ukrainie? Jeśli tak to rozumiem, że automatycznie będzie musiała zarejestrować się dla celów podatkowych i odprowadzać podatki (VAT, CIT) na Ukrainie? Jeśli nie to czy dobrze rozumiem, że w takim przypadku podwykonawca ukraiński wystawi polskiej spółce faktury za swoje prace z VATem ukraińskim, a polska spółka będzie wystawiała faktury ze stawką OO (odwrotne obciążenie), a zobowiązanym do rozliczenia tego podatku będzie ostateczny odbiorca czyli firma ukraińska?
Panie Jakubie,
według przepisów ukraińskiego prawa podatkowego oraz przepisów Konwencji wielostronnej implementującej środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku (MLI), taka działalność może w pewnych okolicznościach zostać uznana za przedstawicielstwo nierezydenta na Ukrainie, co pociąga za sobą odprowadzanie podatków i odpowiednie sankcje za ich przeterminowanie. Jednak to pytanie warto dodatkowo opracować w kontekście działalności Pana firmy i ukraińskich podwykonawców. W przypadku działalności w ramach umów jako przedstawicielstwa na Ukrainie konieczne jest zarejestrowanie działalności w formie przedstawicielstwa lub sp. z o.o. Proszę o kontakt info@plp.kiev.ua
Panie Mecenasie, dziękuję za odpowiedzi. Czekam jeszcze na finalny draft umowy z podmiotem ukraińskim, jak go uzyskam to skontaktuję się z Państwem.
Pozdrawiam
Jakub
Dzień dobry, czy „przedstawicielstwo stałe” to to samo co „Zakład” zgodnie z rozumieniem konwencji o unikaniu podwójnego pomiędzy Polską, a Ukrainą?
Witam. Tak, rzeczywiście, jest zbieżność terminu „stałe przedstawicielstwo” w ustawodawstwie Ukrainy i międzynarodowego prawa podatkowego. Natomiast w moim wpisie „stałe przedstawicielstwo” dotyczy odrębnej formy rejestracji Przedstawicielstwa nierezydenta na Ukrainie w kontekście prawa korporacyjnego, a nie przedstawicielstwa nierezydenta w kontekście wymogów Konwencji wielostronnej implementującej środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku (Konwencja MLI).
Dzień dobry,
Chcemy otworzyć biuro na Ukrainie, które będzie rekrutowało pracowników tylko na na nasze własne potrzeby. W biurze pracowałaby osoba Ukrainka, która prowadziłaby rekrutację, przekazywała do nas dokumenty osób odpowiadających naszym warunkom, w Polsce nasze biuro główne robiłoby pozwolenia i wysyłała je na Ukraina do naszego biura skąd odbieraliby je pracownicy. Biuro na Ukrainie nie pobierałaby żadnych pieniędzy, umowy z pracownikami byłyby podpisywane po przyjeździe do Polski, czy takie biuro musi spełniać jakieś warunki formalne odnośnie prawa na Ukrainie.
Szanowna Pani,
Dla prowadzenia każdej działalności, związanej z rekrutacją pracowników, niezależnie od tego, czy tylko na własne potrzeby, jest obowiązek otrzymania licencji dla prowadzenia działalności agencji zatrudnienia.
Здравствуйте, функционирует компания в Польше, основанная двумя украинцами sp. z o. o, сфера деятельности оптовая торговля бытовой техникой, если мы зарегистрируем филиал этой компании в Украине, в виде постоянного представительства, что будет происходить по налогообложению?
Если мы будем платить налоги по украинскому филиалу в Украине и возвращать прибыль в Польшу, будут ли повторно снимать налоги с этой прибыли?
С уважением, Игорь
Dziękuję za pytanie.
Odpowiedź na Pana pytanie można znaleźć w Konwencja między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.
Zgodnie z pkt 2 art. 24 Konwencji „ Z zastrzeżeniem przepisów ustawodawstwa Polski (które nie będą sprzeczne z zasadami tego ustępu), dotyczących zwolnienia od podatku zapłaconego poza granicami Polski, podatek ukraiński będzie zaliczany na poczet podatku polskiego w sposób następujący:
a) jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce uzyskuje dochód lub posiada majątek, który zgodnie z postanowieniami niniejszej konwencji może być opodatkowany w Ukrainie, to Polska zwolni taki dochód lub majątek od podatku zgodnie z postanowieniami lit. b) i ustępów 3 i 4,
b) jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce uzyskuje dochody, które zgodnie z postanowieniami artykułów 10, 11 i 12 niniejszej konwencji mogą być opodatkowane w Ukrainie, to Polska zezwoli na potrącenie od podatku dochodowego tej osoby kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w Ukrainie.”
Te potrącenia w każdym przypadku nie powinny być większe od tej części podatku od dochodu lub majątku, naliczonego przed potrąceniem, dotyczącego dochodu lub majątku, który może być opodatkowany w tym drugim Państwie, w zależności od sytuacji.
Żeby otrzymać bardziej dokładną informację proszę zwrócić się z pytaniem na mail naszej Kancelarii: info@plp.kiev.ua
Panie Mecenasie,
Agencja pracy tymczasowej z Polski otworzyła swoje biuro przedstawicielskie na Ukrainie, gdzie ma swojego przedstawiciela rekrutującego pracowników na swoje potrzeby. Nie posiada licencji na pośrednictwo w zatrudnianiu pracowników za granicą wydanej na Ukrainie, tylko polską licencje. Czy biuro reprezentujące polską agencja zatrudnienia na Ukrainie również musi posiadać licencję żeby legalnie pośredniczyć w zatrudnieniu, czy są może jakieś wyjatki w prawie ukr?
Dziękuję, pozdrawiam.
Dzień dobry
Najpierw chciałbym zaprosić do przeczytania wpisu
https://jakzalozycfirmenaukrainie.com/polska-agencja-hr-biznes-ukrainie/
W odpowiedz na Pani pytanie informuję ze ukraińskie ustawodawstwo zobowiązuje agencji zatrudnienia do posiadania licencji. Działalność bez posiadania licencji – karna sprawa.
W razie dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu drogą mailową