Andrii Popko

prawnik

Jestem jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Specjalizuję się głównie w prawie korporacyjnym i handlowym. Jestem przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jestem członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.
[Więcej >>>]

Cła na granicy z Ukrainą – praktyczne odpowiedzi na pytania w sprawie procedur celnych

Andrii Popko14 stycznia 2021Komentarze (1)

Ostatnio do najczęściej zadawanych pytań od czytelników mojego bloga można odnieść pytania dot. stawek celnych i specyfiki przewozu towarów przez granicę celną Ukrainy, zarówno w imporcie, jak i eksporcie.

Najwięcej pytań dotyczy wysokości należności celnych za towar.

Ale tak naprawdę te pytania nie należą do kompetencji kancelarii, lecz agentów (brokerów) celnych. Ustalenie wysokości należności celnych wiąże się z odnalezieniem określonej pozycji (klasyfikacji i kodowania towaru) w jednolitym rejestrze celnym i ustaleniem odpowiedniej stawki celnej.

Ilość podobnych pytań szczególnie się zwiększyła po opublikowaniu w blogu mojego kolejnego wpisu, który dotyczył procedur eksportowo-importowych.

Bardzo się cieszę, że mój blog wywołuje zainteresowanie polskich przedsiębiorców, którzy handlują lub zamierzają handlować z Ukrainą, pytają o stawki celne oraz inne osobliwości procedur celnych.

Jednak mój blog jest trochę o czymś innym 🙂

Blog jest poświęcony głównie rejestracji firmy na Ukrainie, specyfice ukraińskiego prawa korporacyjnego i zarządzania korporacyjnego w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, a także wyjaśnieniu tych aspektów prowadzenia działalności na Ukrainie, które mogą zachęcić Cię do rozpoczęcia działalności na Ukrainie.

Ukraina jest krajem, który mimo wszystkich kłopotów nie ma już innego wektora rozwoju niż współpraca z rynkami zachodnimi, osiągnęliśmy już wysoki poziom rozwoju niektórych sektorów naszej gospodarki, prawo ukraińskie pod wieloma względami odpowiada unijnemu prawu i docelowo granica naszych z Tobą krajów nie jest przeszkodą dla wolnego handlu i rozwoju gospodarek Polski i Ukrainy dla obopólnych korzyści.

Muszę dodać też, że pytania dotyczące procedur celnych należą do praktycznego rozwiązania przez naszych prawników, ale tylko w ramach kompleksowej obsługi prawnej polskiego biznesu na Ukrainie.

Natomiast biorąc pod uwagę duże zainteresowanie czytelników mojego bloga zagadnieniami związanymi z procedurami celnymi, doszedłem do wniosku, że warto wyodrębnić ten obszar zagadnień i wprowadzić osobne konsultacje.

Odpowiedzi na takie pytania, jak wspomniałem powyżej, wymagają odpowiednich kwalifikacji właściwych agentów (brokerów) celnych, dlatego taka konsultacja jest udzielana na zasadach odpłatności i wynosi 199 zł.

PLP / Power. Loyalty. Professionals.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 67 2097949e-mail: apopko@plplawgroup.com

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Tomasz 22 lipca, 2022 o 11:47

Witam, chciałbym sprowadzić z terenu Ukrainy mąkę w ilościach hurtowych , proszę o kontakt m- 605332011, piekarniarostek@wp.pl

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem apopko@plplawgroup.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: