Andrii Popko

prawnik

Jestem jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Specjalizuję się głównie w prawie korporacyjnym i handlowym. Jestem przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jestem członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.
[Więcej >>>]

Spółka zależna i jej funkcje. Inna forma prowadzenia biznesu na Ukrainie

Andrii Popko10 maja 2019Komentarze (0)

Spółka zależnaW zakresie rejestracji działalności zagranicznej na Ukrainie obok przedstawicielstwa firmy zagranicznej i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością istnieje również inna, nieco zapomniana i niezbyt popularna forma:

… Spółka zależna

Od 01.01.18 zarejestrowanych jest ich na Ukrainie około 12 000.

Określenie „spółka zależna” oznacza, że nad spółką tą sprawuje się kontrolę ze strony spółki dominującej (np. firmy zagranicznej).  Różni się ona od przedstawicielstwa firmy zagranicznej, które nie posiada osobowości prawnej (nie ma prawa działać we własnym imieniu, wyłącznie w imieniu spółki-matki – o czym więcej przeczytasz tutaj>>) tym, że jest samodzielnym podmiotem prawnym zarejestrowanym w formie sp. z o.o., ze swoją strukturą zarządzania i kierownictwa.

Jeden wspólnik

Jaka jest różnica między sp. z o.o. (ze 100% udziałem firmy zagranicznej) a spółką zależną w formie sp. z o.o. (także ze 100% udziałem firmy zagranicznej)? 

Więcej o typowej spółce z o.o. na Ukrainie przeczytasz tutaj >>

Główna różnica polega na tym, iż do sp. z o.o. można dołączać innych uczestników/udziałowców, na przykład inwestorów do kapitału zakładowego dla realizacji niektórych projektów inwestycyjnych, w tym osób fizycznych. Z kolei założycielem i uczestnikiem spółki zależnej jest jeden podmiot – spółka dominująca.

Zaletą tej formy działalności jest czynnik zaufania ze strony kontrahenta, ponieważ firma nie jest zwykłym sp. z o.o. „XYZ”, a spółką zależną zagranicznej firmy „XYZ” na Ukrainie.

Rejestracja spółki zależnej

Do niedoskonałości tej formy można zaliczyć brak wyspecjalizowanych regulacji prawnych, w odróżnieniu od sp. z o.o., która działa według ustawy Ukrainy „O spółkach z ograniczoną i dodatkową odpowiedzialnością”. Wzmianka o spółce zależnej mieści się tylko w Kodeksie Handlowym Ukrainy:

W przypadkach, gdy istnieje zależność od innego przedsiębiorstwa przewidzianego art. 126 niniejszego Kodeksu (w artykule chodzi o spółki holdingowe), przedsiębiorstwo jest uznawane za spółkę zależną.

Termin rejestracji i wymagane dokumenty spółki zależnej podobne są do sp. z o.o. Jednakże muszę podkreślić, że rejestracja podobnej spółki nie jest możliwa online według statutu modelowego, ponieważ statut spółki zależnej powinien wyraźnie przewidywać zależność od spółki-matki, a także zawierać wiele niuansów korporacyjnego systemu podejmowania decyzji w spółce zależnej, w szczególności pełne porozumienie ze spółką dominującą, co wymaga odręcznego dopracowania projektu statutu.

Ogólnie rzecz biorąc, obie opcje (zarówno spółka zależna, jak i sp. z o.o.) umożliwiają zagranicznym firmom prowadzenie efektywnych operacji na Ukrainie, co zależy tylko od kompetencji zespołu, aktywów na takie działania i dobrze zorganizowanego procesu biznesowego.

***

Zdjęcie: Stephan Guttinger;

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 67 2097949e-mail: apopko@plplawgroup.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem apopko@plplawgroup.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: