Andrii Popko

prawnik

Jestem jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Specjalizuję się głównie w prawie korporacyjnym i handlowym. Jestem przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jestem członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.
[Więcej >>>]

Wizyta Prezydenta Polski, pana Andrzeja Dudy, na Ukrainie

Andrii Popko16 października 2020Komentarze (0)

andrzej duda na ukrainie

Wizytę prezydenta Rzeczypospolitej na Ukrainie z pewnością można nazwać najowocniejszym wydarzeniem w stosunkach polsko-ukraińskich od kilku ostatnich lat. 

W ramach tej wizyty prezydenci Polski i Ukrainy podpisali wspólne oświadczenie, w którym podkreślili strategiczne znaczenie relacji polsko-ukraińskich. 

Prezydenci także podkreślili to, że potencjał rozmowy współpracy polsko-ukraińskiej jest znacznie większy, niż to było do tej pory wykorzystane.

13 października, prezydenci udali się do Odessy, gdzie wspólnie otworzyli polsko-ukraińskie forum biznesowe poświęcone współpracy w zakresie transportu i logistyki.

Skutki tej wizyty można podzielić na trzy duże części: historia, gospodarka, polityka regionalna.

Mając świadomość o ile istotnymi są pytania dotyczące historii, w swoim blogu chciałbym jednak zatrzymać się na omówieniu części dotyczącej gospodarki.

Zacznę od tego, że 12 października w obecności Prezydentów PGNiG podpisało z ukraińskim Funduszem Mienia Państwowego umowę poufności, co umożliwi zaangażowanie się w proces prywatyzacji ukraińskiego sektora energetycznego. 

Po głośnej prywatyzacji położonego w samym sercu Kijowa hotelu Dnipro i sprzedaży pierwszego obiektu państwowego koncernu Ukrspyrt można śmiało powiedzieć, że rozpoczął się projekt Wielkiej Prywatyzacji i pozytywnie trzeba oceniać perspektywy PGNiG w prywatyzacji dużych ukraińskich obiektów energetycznych.

(O cechach nowej ustawy o prywatyzacji i ochronie inwestorów pisałem wcześniej tutaj: https://jakzalozycfirmenaukrainie.com/)

Oprócz tego PGNiG podpisało umowę inwestycyjną z Energy Resources of Ukraine (ERU) w zakresie wspólnego projektu poszukiwawczo-wydobywczego na Ukrainie.

Współpraca Polski i Ukrainy
w projektach infrastrukturalnych

W obecności prezydentów Polski i Ukrainy podpisano Memorandum Intencyjne pomiędzy przedsiębiorstwem państwowym „Administracja Portów Morskich Ukrainy” a zarządem Portu Morskiego SA „Gdańsk”. 

Celem porozumienia jest nawiązanie i utrwalenie kontaktów w zakresie tworzenia obszarów współpracy i promocji na zasadzie wzajemnych korzyści i wspierania wszelkich inicjatyw dotyczących korytarzy transportowych.

Prezydent Duda podkreślał, że:

Polska do współpracy z Ukrainą podchodzi bardzo poważnie, uważając ją za wielkie zadanie na przyszłość, która ma przynieść „ogromne korzyści” zarówno Polsce jak Ukrainie. 

Prezydent Polski Wskazywał w tym kontekście znaczenie infrastruktury – dróg, mostów, przejść granicznych, linii kolejowych czy portów. 

Potencjał naszej współpracy zdecydowanie uzasadnia podjęcie działań na rzecz podwyższenia jakości obsługi logistyczno-transportowej, dobrosąsiedzkich relacji polsko-ukraińskich, budowania ich i wzmacniała jako więzi, które będą na przyszłość trwałe, i przyniosą pożytki i długofalowe zyski obu naszym narodom i państwom.

Apel o aktywne inwestowanie 

Prezydent Ukrainy wezwał polski biznes do aktywniejszego inwestowania w gospodarkę Ukrainy i do udziału w procesie prywatyzacji.

Jak poinformował prezydent Zełenski, wielkość bezpośrednich inwestycji zagranicznych z Polski wynosi obecnie ponad 800 mln USD. Wyraził przy tym przekonanie, że możliwości współpracy między państwami są o wiele większe. 

Dodał, że polepszenie klimatu inwestycyjnego i ochrona praw inwestorów to priorytety jego i jego ekipy. 

Zełenski zaznaczył, że Polska jest drugim na świecie największym rynkiem dla eksportu ukraińskich towarów. W ubiegłym roku wymiana towarów i usług między krajami sięgnęła prawie 8 mld USD – dodał.

Prezydent zwrócił uwagę, że Ukraina dziś uchwala ustawy, na które społeczeństwo i nasi partnerzy międzynarodowi czekali od dziesięcioleci. 

Wołodymyr Zełenski zapewnił, że ukraińskie agencje państwowe i stowarzyszenia przedsiębiorców są gotowe pomóc polskiemu biznesowi zintensyfikować współpracę regionalną.

Pomyślny biznes polski na Ukrainie to sygnał dla wszystkich, którzy się przyglądają i mają wątpliwości albo czekają na lepsze czasy. 

Obecny okres to „okno nowych możliwości i perspektyw dla wspólnych biznesowych projektów między naszymi krajami”.

Z mojej strony pozostaje tylko dodać, że pomimo wszystkich negatywów, które są częściowo związane z niektórymi historycznymi momentami, w przyszłości nasze kraje nie mają innego losu, jak tylko być razem. Przecież łączy nas nie tylko więzi językowe i kulturowe, ale także pragnienie szczerych, dobrosąsiedzkich stosunków, w szczególności w stosunkach gospodarczych.

Z naszego doświadczenia we wspieraniu interesów klientów z Polski mogę powiedzieć, że rynek ukraiński jest spragniony polskiego importu. Siła nabywcza stale rośnie. Nasycenie rynku towarami i konkurencja są nadal relatywnie niskie w stosunku do polskiego rynku.

Dlatego jak zawsze zachęcam Was do aktywnego rozwoju biznesu na Ukrainie, a nasza Kancelaria zrobi wszystko, co możliwe, aby Twój biznes od pierwszego dnia jego rejestracji w naszym kraju odniósł sukces! 

Powodzenia!
Andrii Popoko – partner kancelarii PLP

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 67 2097949e-mail: apopko@plplawgroup.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem apopko@plplawgroup.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: