Andrii Popko

prawnik

Jestem jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Specjalizuję się głównie w prawie korporacyjnym i handlowym. Jestem przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jestem członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.
[Więcej >>>]

Przyjaciele, odnieśliśmy kolejny sukces! Tym razem w prywatyzacji!

Andrii Popko23 stycznia 2018Komentarze (1)

Prywatyzacja na ukrainie18 stycznia Rada Najwyższa uchwaliła nową i uaktualnioną ustawę „O prywatyzacji własności państwowej”. Po podpisaniu przez Prezydenta i rozpocznie na Ukrainie przejrzystą prywatyzację na dużą skalę.

Uchwalenie tej ustawy zapowiadałem jeszcze 9 miesięcy temu w artykule pt.: Prywatyzacja na Ukrainie.

Głównym celem tej ustawy jest przyciągnięcie inwestorów do ukraińskich przedsiębiorstw. Niedawno zatwierdzony projekt ustawy, który rozpracowaliśmy korzystając z doświadczenia europejskiego, otwiera dużo możliwości inwestycyjnych.

Nowa ustawa, wprowadzająca przejrzyste zasady prywatyzacji i w pełni określająca przepisy dla biznesu i kraju, zastąpiła siedem dotychczasowych niezrozumiałych. Niewątpliwie taki krok doprowadzi do wzrostu liczby uczestników aukcji zarówno w małej jak i dużej prywatyzacji.

Jakie rewolucyjne zmiany przewiduje ustawa?

1. Ustawa upraszcza i skraca procedurę prywatyzacji, sprzyja otwartości i przejrzystości procesu prywatyzacji, obejmującego szerokie koło inwestorów do nabycia majątku państwowego.

2. Prywatyzacja majątku państwowego będzie prowadzona poprzez sprzedaż obiektów państwowych na aukcji. Podmioty do 250 mln hrywien będą sprzedawane wyłącznie na elektronicznych aukcjach poprzez ProZorro. Więcej o funkcjonowaniu systemu elektronicznego znajdziesz na blogu Starszego prawnika PLP Law Group Ołega Nowińskiego http://zamowieniapublicznenaukrainie.com/ Możliwość obniżenia ceny początkowej do 50%.

3. Przygotowanie do prywatyzacji i sprzedaży dużych obiektów prywatyzacyjnych odbywa się przy zaangażowaniu Doradców na zasadzie konkursu. Zaangażowanie Doradców pozwoli przeprowadzić prywatyzację dużych obiektów zgodnie z międzynarodowymi standardami, reprezentacją wśród potencjalnych odbiorców na Ukrainie i za granicą. Opłata usług doradczych będzie pokrywana ze środków państwa, i/lub nabywców prywatyzacji, organizacji międzynarodowych oraz innych źródeł.

4. Zgodnie z niniejszą ustawą wynikające sprzeczności (oprócz sporów ze stosunków prawnych należących do kompetencji sądów administracyjnych) rozwiązane są w sądzie gospodarczym w kolejności ustalonej przez Proceduralny Kodeks Gospodarczy Ukrainy, z wyjątkiem sytuacji, gdy umowa prywatyzacyjna przewiduje rozstrzygnięcie takich sporów w międzynarodowym arbitrażu handlowym.

5. Przewiduje się możliwość określenia w umowie prywatyzacyjnej stosowania prawa obcego kraju do 1 stycznia 2021 r.

Przyjaciele, jeśli macie doświadczenie w procedurach prywatyzacyjnych w Polsce, namawiam, w tym prawników, do udziału w przetargach na Doradców, podczas przedstawicieli inwestorów do udziału w aukcjach, a my jako kancelaria prawna na Ukrainie pomożemy Wam pokonać przeszkody zarówno językowe, jak i prawne.

Nie zwlekajcie, ponieważ rozpoczął się długo oczekiwany projekt pod tytułem „Wielka ukraińska prywatyzacja 2018-2020”!

====

Dopisek: 21.02.2018 r.:

Doniosłym przykładem „korzystania” z nowej Ustawy „O prywatyzacji na Ukrainie” służy dzisiejsza wiadomość – akurat Polski Ernst & Young pomoże jako doradca przy prywatyzacji „Centrenergo” S. A.

Dzisiaj Gabinet Ministrów Ukrainy zatwierdził firmę Ernst & Young doradcą ws. przygotowania się do prywatyzacji „Centrenergo”, przeznacza wynagrodzenie w kwocie 3 mln dolarów. Zadaniem doradcy będzie przygotowanie analiz przedprywatyzacyjnych spółki, w tym jej wyceny, opracowanie wariantów prywatyzacji, sporządzenie memorandum oraz pomoc przy zbywaniu akcji.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 67 2097949e-mail: apopko@plplawgroup.com

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Jolka 9 lutego, 2018 o 01:22

A my w Polsce najbardziej czekamy na sukces w postaci zakończenia (oby zwycięskiego) nie wypowiedzianej wojny z Rosją o Donbas.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem apopko@plplawgroup.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: