Andrii Popko

prawnik

Jestem jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Specjalizuję się głównie w prawie korporacyjnym i handlowym. Jestem przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jestem członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.
[Więcej >>>]

Blog „Założenie firmy i prowadzenie biznesu na Ukrainie” – ma już 3 lata!

Andrii Popko26 lutego 20203 komentarze

Jak założyć firme na Ukrainie - blogDrodzy Przyjaciele i Szanowni Czytelnicy….

Pierwszy post w moim blogu został opublikowany 21 lutego 2017 r.

Nie chcę podawać ilości postów, zarejestrowanych firm z polskim kapitałem w ciągu ostatnich 3 lat od powstania tego bloga, ponieważ liczby są tylko suchą statystyką, którą Ty, mój Przyjacielu, raczej nie jesteś zainteresowany. Od czasu do czasu i tak widzisz podobne informacje w blogu.

Wolę pisać o tym, czym tak naprawdę dla mnie osobiście oraz mojej kancelarii w całości jest ten blog.

Kiedy więc po raz pierwszy spotkałem się z panem Rafałem Chmielewskim (Szefem – po prostu), nie miałem zielonego pojęcia czym jest blog, do czego służy, ani dlaczego powinienem w ogóle angażować się w tę „historię”.

Ale Rafał potrafi być przekonujący 🙂 Zaangażować cię w pomysły blogowania dla niego jest tak samo łatwo, jak dla prawnika specjalizującego się w prawie korporacyjnym opowiedzieć klientowi o niuansach spółki z o. o. i zapewnić go, że procedura nie jest skomplikowana, a zysków z rejestracji odrębnej firmy jest zaskakująco dużo.

Ponadto kwestia nawiązania komunikacji z polskim biznesem była na tapecie, ponieważ wtedy zdecydowałem się na stworzenie osobnego Polish-Ukrainian Desk w ramach ówczesnej kancelarii, którą prowadziłem z drugim partnerem.

Po wykładzie Rafała o możliwościach prawniczego blogowania w celu promocji praktyki prawnej i mojej kancelarii PLP Law Group, wiedzy i doświadczenia z korzystania osobliwości e-marketingu, podjąłem natychmiastową decyzję o założeniu bloga.

Ale po pierwszym roku blogowania polskich klientów nie przybywało, byłem… w całkowitej rozpaczy. Załamanie spowodowane było również kiepskimi sprawami w samej kancelarii.  Drugi partner de facto zawiesił współpracę w ramach wspólnej kancelarii i wraz z ekipą prawników naszej wiodącej praktyki zrezygnował ze spraw i przeniósł się do innego biura. Bardzo trudno mi było pozostać na rynku i nie stracić zaufania klientów, którzy ze mną zostali. Szczerze mówiąc, to była bardzo trudna sytuacja.

Zupełnie nie rozumiałem też, dlaczego blog nie generuje klientów, czy w ogóle będą, a może coś robię nie tak! To znaczy „silnik pracuje na biegu jałowym”, a rezultatu potrzebowałem tu i teraz. Jak widzisz, z tymi wątpliwościami i wysypem pytań nikt nie mógł mi zaradzić oprócz… Rafała :), dlatego spotkanie było nie do uniknięcia.

***

Warszawa, marzec 2018 r. Siedzieliśmy długo, pijąc kawę i gorącą czekoladę, rozmowy toczyły się wokół bloga, klientów i ogólnej sytuacji na Ukrainie. Nie była to konsultacja, raczej przyjazne spotkanie z mnóstwem profesjonalnych porad.

Andrij Popko Założenie firmy i prowadzenie biznesu na Ukrainie

Po spotkaniu z nowym entuzjazmem wróciłem do pisania postów. I… niedługo musiałem czekać na wynik. Zaledwie kilka miesięcy po spotkaniu zaczęli pojawiać się klienci, a sam blog zajął pierwsze miejsce w rankingach wyszukiwarek. Zatem „silnik pracował już z pełną mocą”.

Potem, w grudniu roku 2019, wystąpiłem w podcaście W drodze do kancelarii, w którym opowiadałem o biznesie na Ukrainie i o tym, jak wygląda w moim kraju prawnicza branża.

***

Za każdym razem, gdy słyszę od Ciebie, mój Czytelniku, pozytywne komentarze o blogu jako prawie jedynym rzetelnym źródlem informacji z prawa ukraińskiego i perspektywach rozwoju ukraińskiej gospodarki, natychmiast przesyłam słowa wdzięczności Tobie, Rafale, jako inspiratorowi tej znaczącej części promocji mojej Kancelarii.

Z rocznicą bloga wszystkich zaangażowanych! Ciąg dalszy nastąpi …

Power. Loyalty. Professionals.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 67 2097949e-mail: apopko@plplawgroup.com

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

rafal chmielewski 26 lutego, 2020 o 17:08

Andriju, bardzo Ci dziękuję za tyle ciepłych słów! 🙂

Trzymam kciuki za bloga i za całą najlepszą kijowską kancelarię PLP Law Group!

Rafał 🙂

Odpowiedz

Andrii 28 lutego, 2020 o 17:02

Dziękuję bardzo Rafale za pomoc i wsparcie !!!

Patrzymy tylko do przodu, nie oglądamy się za siebe ))

Odpowiedz

rafal chmielewski 30 marca, 2020 o 17:40

Tak jest! 🙂

R.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem apopko@plplawgroup.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: