Andrii Popko

prawnik

Jestem jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Specjalizuję się głównie w prawie korporacyjnym i handlowym. Jestem przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jestem członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.
[Więcej >>>]

POLSKIM EKSPORTEROM. ODPRAWA CELNA NA UKRAINIE.

Andrii Popko03 kwietnia 201832 komentarze

Drogi Czytelniku, tematy prawo-celne coraz bardziej zyskują na znaczeniu wraz z wzrostem gospodarki Ukrainy.

Pomyślałem zatem – zresztą nawet już jakiś czas temu – że warto temat ceł przybliżyć w jednym z artykułów w tym blogu.

A zatem artykuł Odprawa celna na Ukrainie przygotowałem we współpracy z partnerem zarządzającym PLP Law Group, kierownikiem praktyki podatkowej i celnej, mec. Ivanem Legeidą.

Zapraszam Cię do lektury!

*****

Deklaranci towarów

Według ustawodawstwa Ukrainy deklarant towaru, z wyjątkiem niektórych przypadków, może być jedynie rezydentem Ukrainy.

Do nich zalicza się wyłącznie przedsiębiorstwa zarejestrowane w ukraińskim urzędzie celnym jako zagraniczne podmioty gospodarcze.

Wyjątek! Gdy towary i środki transportu wwożonego przewożone są przez polskich eksporterów przez terytorium Ukrainy tranzytem, deklarantem może zostać polska firma – eksporter.

Zazwyczaj odprawa celna towarów eksportowanych z Polski jest prowadzona przez ukraińskich importerów, którzy zwykle korzystają z usług agentów celnych. To najprostszy sposób na przemyt towarów na terenie Ukrainy.

Agenci celni

Agencja celna to firma, rezydent Ukrainy, świadcząca usługi w zakresie deklaracji towarów, środków transportu, przekraczających granicę Ukrainy.

Należy zauważyć, że w przypadku złożenia deklaracji towarów przez agenta celnego, ten drugi ponosi wszelką odpowiedzialność za naruszenie przepisów celnych, jeżeli takie zaistnieją.

Ważne jest, że agent celny, reprezentujący polskiego eksportera i posiadający   informacje od niego, może korzystać z nich wyłącznie w celu załatwienia formalności celnych.

Agent celny ponosi odpowiedzialność za swoje czynności w przypadku ujawnienia informacji poufnych (zachowanie tajemnicy komercyjnej).

Cło wwozowe i obciążenia podatkowe
przy imporcie towarów na Ukrainę

Po przywozie towarów na Ukrainę do budżetu pobierane są następujące płatności:

  1. Cło importowe według stawek celnych towarów i ich klasyfikacji (10%);
  2. VAT (20%);
  3. Podatek akcyzowy w przypadku towarów objętych podatkiem akcyzowym.

„Jedno okienko”

Od 1 sierpnia 2016 roku na Ukrainie wprowadzony został  pilotażowy system odpraw na zasadzie „jednego okienka”. Wprowadzenie tego systemu przyczyniło się do uproszczenia odpraw celnych.

„Jedno okienko” pozwala różnym organom państwowym, sprawującym odpowiednie kontrole celne, na wymianę informacjami o ładunku, przekraczającym granicę Ukrainy i rezultacie jego kontroli.

1 lutego 2018 roku w ukraińskich urzędach celnych zaczął działać uaktualniony porządek wymiany informacji na zasadzie „jednego okienka”. Oznacza to, że obecnie wszystkie typy kontroli dokonuje się przy pomocy IT-systemu celnego. Projekt obejmuje równoczesne prowadzenie procedur kontroli przez wszystkie służby i inspekcje zainteresowane towarem nie później 12 godzin od czasu, zaproponowanego przez przedsiębiorstwo.

4 godziny na decyzję w sprawie kontroli ładunku, czyli stosowanie zasady „milczącej zgody” w przypadku braku decyzji o wyborze rodzaju kontroli ładunku, odpraw celnych przed przybyciem towaru.

Oprócz odprawy celnej, importowane na Ukrainę towary w osobnych przypadkach podlegają kontroli weterynaryjno-sanitarnej, sanitarno-epidemiologicznej, fitosanitarnej, ekologicznej i radiologicznej.

***

Poczytaj też:

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 67 2097949e-mail: apopko@plplawgroup.com

{ 32 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Aleksander 30 września, 2019 o 11:33

Dzień dobry, uprzejmie proszę o informację ile cła i podatków zapłacę za import z Polski do Ukrainy ładowarki kołowej. Ładowarka przeznaczona jest do rolnictwa, jest nowa i wyprodukowana w Chinach.
dziękuję za informację z góry. Serdecznie pozdrawiam
Aleksander

Odpowiedz

Andrii 28 października, 2019 o 16:04

Szanowny Panie,

Ogólnie w kontekście tego pytania mogę powiedzieć, że stopa cła przywozowego zależy od wartości sprzętu i jest określana na podstawie przepisów Kodeksu Celnego Ukrainy. Żeby dokładnie określić cło przewozowe trzeba w pierwszej kolejności znaleźć towar w Ukraińskim rejestrze (klasyfikatorze) towarów zagranicznej działalności gospodarczej.

VAT towaru importowanego zazwyczaj wynosi 20%.

Przypomnę jeszcze, że importerem maszyn i sprzętu do Ukrainy może być wyłącznie tylko rezydent Ukrainy, to znaczy Kupujący lub Dystrybutor.

Odpowiedz

Marek 4 grudnia, 2019 o 18:39

Dzień dobry,
Jakiej wysokości cło zapłaci ukraińska firma za kupowanie opon z Polski od dużej firmy dystrybucyjnej?
Dziękuję za informację

Odpowiedz

Andrii 5 grudnia, 2019 o 11:39

Szanowny Panie,
Oprócz opłat celnych Kodeks Celny Ukrainy przewiduje jeszcze opłatę akcyzy i podatku VAT.
Dla wyjaśnienia bezpośredniej kwoty płatności lepiej zwrócić się z tym pytaniem do agentów celnych.

Odpowiedz

Sylwia 2 stycznia, 2020 o 18:43

Dzień dobry
Wysłałam swojemu chłopakowi prezent, smartwatch o wartości 1000zl. Przesyłkę nadałam jako paczkę pocztowa, priorytetowa, ubezpieczona z deklarowana wartością 1000zl, poczta polska.

Przesyłka wysłana jest do Krasnogradu (Obwód Charkowski)
Czy adresat przesyłki będzie musiał opłacić cło i VAT i w jakiej kwocie?
Jest możliwe, że paczka zostanie naruszona, otwarta w celu sprawdzenia zawartości?
Będzie widoczne na skanie, że tam jest smartwatch, Boję się, że paczka na Ukrainie zaginie :/

Odpowiedz

Andrii 3 stycznia, 2020 o 10:05

Dzień dobry

– zgodnie z art. 234 Kodeksu Celnego przekazywane towary, łączna wartość fakturowa których nie przekracza kwoty równowartej 150 euro, nie podlegają opodatkowaniu celnemu. Ponieważ łączna wartość o 1000zl wynosi 230Euro, ten towar jest przedmiotem opodatkowania celnego zgodnie z ustawodawstwem Ukrainy,
– deklarowanie towarów, które są przekazywane (przesyłane) przez granicę celną Ukrainy w międzynarodowych przesyłkach pocztowych i ekspresowych, dokonywane przez operatora pocztowego, przewoźnika, deklaranta lub przez upoważnioną niego osobę.

Dla wyjaśnienia bezpośredniej kwoty płatności lepiej zwrócić się z tym pytaniem na oddział Ukrposzta

Odpowiedz

Sylwia 3 stycznia, 2020 o 18:37

Nie sądziłam, że udzieli mi pan odp. Na moje zapytanie, dziękuję :).

Hmm, Nawet jak to jest prezent, który kupiłam za własne pieniądze, na święta chłopakowi, to i tak w tym przypadku adresat, będzie musiał opłacić podatek?
Jeśli tak, ja mu prześlę dana kwotę na konto, aby wpłacil należną kwotę na konto Urzędu Celnego.
Prezent to prezent, więc ja ten podatek opłacę.

Orientuje się Pan, jak długo adresat czeka na pismo z UC o zatrzymanej paczce? Może poinformują go telefonicznie albo przez pocztę?

Zależy mi na czasie.
Paczka wczoraj została wysłana z Polski…ale, jak wygląda proces rozsyłania paczki na poczcie Ukr.nie mam pojęcia :/

Odpowiedz

Nieten 30 stycznia, 2020 o 13:42

Dzień Dobry
Poszukuję informacji, jak na Ukrainie działa procedura odpraw uproszczonych z wpisem do rejestru.
Dokladnie eksportu z Ukrainy świeżych ogórków.
Jako potwierdzenie eksportu dostałem ( na potrzeby postępowania w polskim urzędzie celnym) deklarację MD-2 na 10500 kg i rejestry na poszczególne samochody. Jak to działa? Samochód z towarem wyjeżdża z Ukrainy na podstawie rejestru? A deklarazja MD-2 jest robiona jako zbiorcza po faktyczny wystąpieniu towaru za granicę?
pozdrawiam

Odpowiedz

Andrii 31 stycznia, 2020 o 12:10

Dzień dobry.
Pytanie, które Pana interesuje , jest bardzo szczegółowe. Dla odpowiedzi na to pytanie należy przynajmniej przeanalizować przepisy ukraińskiego kodeksu podatkowego i innych przepisów prawnych. Prawnicy naszej Kancelarii będą w stanie sporządzić należną informacje dla Pana na zasadach ogólnych w trakcie osobnego zlecenia.

Odpowiedz

ARTUR JAROMIJ 19 lutego, 2020 o 18:04

Dzień dobry. Jestem obywatelem Polski i wybieram sie w celach prywatnych,turystycznych na Ukraine. Przy okazji chciał bym zawieźć kilka rzeczy moim znajomym do których jadę. Są to towary wyłącznie używane i w ich skład wchodzą:
3 kuchenki gazowe – każda starsza niż 5 lat
3 pralki automatyczne – każda starsza niż 5 lat
6 wózków dziecięcych
6 samochodowych fotelików dziecięcych
300 sztuk odzieży używanej – spodnie,koszule,bluzy,kurtki itp.
Przybliżona wartość tych rzeczy nie przekracza 500 dolarów.
Czy muszę zgłosić te towary do oclenia na granicy Ukraińskiej?
Jeżeli tak to ile cła i vatu zapłacę?
Czy potrzebuje specjalne dokumenty zanim wjadę na Ukrainę?
Czy mogę towary do oclenia zgłosić ustnie Ukraińskiemu celnikowi?
Kto może szerzej pomóc mi w tej sprawie. 
Co i jak należy zrobić aby bezproblemowo wjechać na Ukrainę.
Z góry bardzo dziękuję za poświęcony czas.

Odpowiedz

Andrii 24 lutego, 2020 o 15:48

Dzień dobry

Kodeks celny Ukrainy zawiera listę rzeczy osobistego korzystania. Z Pana listy mogą to być:
1. Fotel samochodowy dla dziecka (1 sztuka)
2. Odzież używana.

Pozwala się przekraczać granicę przez zielony korytarz pod warunkiem jeżeli ogólny koszt towaru nie przekracza 500 euro i 50 kg (jeśli nie wwoziły się częściej 1 razu w ciągu jednej doby). W przypadku, gdy jest przekroczenie zaznaczonych warunków przewozu, w takim razie koniecznie jest przekraczanie granicy przez czerwony korytarz.

Ogólny celny koszt towarów, których nie przekracza 1 000 euro i wwożą się częściej 1 razu w ciągu doby, ogólny koszt od 1 000 do 10 000 euro. Takie towary opodatkowują się cłem przywozowym w wielkości 10% kosztu celnego, podatkiem na dodany koszt.

Podatek nalicza się z rozliczenia wartości towarów na podstawie paragonów fiskalnych, metek odzieżowych i innych dokumentów obecnych. Jeżeli Pan nie będzie miał takich dokumentów, celnicy ustalają wartość celną na podstawie cen identycznych lub podobnych towarów.

Odpowiedz

Jacek 26 lutego, 2020 o 20:37

Witam planuję z Ukrainy do Polski sprowadzic maseczki chirurgiczne za cenę 15tys złoty.
Jakie papiery muszę dostać od sprzedawcy na Ukrainie aby bez problemu przekroczyć granicę.fakturę? Dowód zakupu ? Co jeśli sprzedawca na Ukrainie to osoba prywatna ?
Jakie cło zapłacę od tego zakupu i czy przed wyjazdem transakcje mam zgłosić w Polskim urzędzie celnym czy już na Ukrainie przy powrocie ?
W Polsce prowadzę działalność gospodarcza.

Odpowiedz

Andrii 28 lutego, 2020 o 16:51

Dzień dobry.

Pytanie, które Pana interesuje , jest bardzo szczegółowe. Dla odpowiedzi na to pytanie należy przynajmniej przeanalizować przepisy ukraińskiego kodeksu podatkowego i celnego oraz innych przepisów prawnych.

Prawnicy Kancelarii będą w stanie sporządzić należną informacje dla Pana w trakcie osobnego zlecenia.

Odpowiedz

Łukasz 21 maja, 2020 o 23:10

Witam,

Chciałbym przywieźć z Ukrainy do Polski towary spożwycze takie jak miód.
Chciałbym natomiast uiścić wszystkie konieczne opłaty.

Czy jest to możliwe dla osoby prywatnej?

Odpowiedz

Andrii 28 maja, 2020 o 09:58

Szanowny Panie,

Dla wyjaśnienia bezpośredniej kwoty płatności lepiej zwrócić się z tym pytaniem do agentów celnych.

Odpowiedz

Pawel Robak 27 czerwca, 2020 o 17:44

Witam moja zona wyslala z syri do polski paczke i jest na ukrainie sa to dla mnie wazne dokumenty ktorych potrzebuje. Dostalem wiadomosc ze trzeba zaplacic 14000zl . Pytam sie dlaczego.

Odpowiedz

MARCIN 13 grudnia, 2020 o 17:07

i jak z ta paczka placil pan 14000

Odpowiedz

Adam 12 lipca, 2020 o 11:28

Dzień dobry , proszę o pomoc w sprawie importu do Polski z Ukrainy ozdób cukierniczych , posypki cukierniczej , barwników spożywczych . Co potrzebne na granicy i w podatkach oraz zezwoleniach .
Jak zacząć ? Mam tam gdzie kupić ale nie wiem jak się do tego zabrać .

Odpowiedz

Andrii 16 lipca, 2020 o 15:25

Dzień dobry.

Pytanie, które Pana interesuje , jest bardzo szczegółowe. Prawnicy Kancelarii będą w stanie sporządzić należną informacje dla Pana w trakcie osobnego zlecenia.

Odpowiedz

Jatki 31 lipca, 2020 o 13:29

Witam,

jako organizacja zawozimy na Ukrainę pomoc dla powodzian (chemia, meble itp.) czy jedynym wyjściem, aby nie płacić cła jest uznanie transportu za pomoc humanitarną? Mamy po stornie Ukraińskiej partnera który może wystąpić o taki dokument. W dokumentach mamy wpisać cenę produktu – ale dostaliśmy je w darowiźnie od ludzi – nie są one kupione co w takim przypadku? Trzeba również podać wagę – mamy ważyć każą rzecz?

Odpowiedz

Andrii 31 lipca, 2020 o 13:58

Szanowny Panie,

Dla wyjaśnienia wszystkich szczegółów lepiej zwrócić się z tym pytaniem do ukraińskich agentów celnych

Odpowiedz

Maryla 16 sierpnia, 2020 o 19:02

Dzień dobry,
Moje pytanie dotyczy rzeczy używanych, które chcę sprzedać do Ukrainy. Ile zapłacę cła? Jaki jest podatek VAT? Czy zapłacę jako polska firma czy zapłaci strona Ukraińska.
pozdrawiam
Maryla

Odpowiedz

Andrij 25 sierpnia, 2020 o 09:53

Dzień dobry
VAT 20%, zapłaci wszystko strona ukraińska jako importer.
o cło nie podpowiem, osobne pytanie co potrzebuje dodatkowych ustaleń.

Odpowiedz

Viktoria 9 września, 2020 o 15:02

Dzień Dobry,

Chciałabym otworzyć w Polsce sklep z odzieżą i sprowadzać towar z Ukrainy od znanej firmy. Czy wiążą się z tego tytułu jakieś opłaty celne dla mnie?

Pozdrawiam
Viktoria

Odpowiedz

Marcin 10 września, 2020 o 13:44

Witam

jestem producentem kotłów C.O.
Chciałbym je sprzedawać na Ukrainę. Jaką kwotę cła należy doliczyć do takiego produktu ?
średnia cena 1 sztuki to ok 5000 zł netto.

pozdrawiam

Odpowiedz

Andrij 10 września, 2020 o 16:07

Witam
cło 5-10%
VAT 20%

Odpowiedz

AgA 18 września, 2020 o 22:40

Witam. Chcę kupić na e-bayu karty o wartości 121,66 zł. Towar będzie wysłany oczywiście z Ukrainy.
Czy przesyłka zostanie objęta dodatkowymi opłatami ?

Odpowiedz

Andrij 6 października, 2020 o 10:23
Szymek 20 września, 2020 o 05:47

Witam, gdzie trzeba zgłosić skarge na firmę która jeździ z towarem na Ukrainę ale z Polski wyjeżdża na innych dokumentach A na Ukrainę wjeżdża na innych dokumentach ? Po prostu u
Polskiemu celnikowi pokazuje dokumenty że jedzie tranzytem czyli ze Szwajcarii do Łotwy ale na granicy dla celnika ukraińskiego ma już przygotowane dokumenty że jedzie z Polski do Ukrainy, można tak?

Odpowiedz

Bartosz 5 listopada, 2020 o 00:58

Witam planuję import z Ukrainy do Polski obuwia używanego paczka będzie miała 20 par butów po 400 hrywien za całość 8 tyś hrywien czyli około 270 euro wartość towar pod handel w Polsce na zasadzie działalności niezarejestrowanej będę musiał płacić podatek I cło

Odpowiedz

Tomasz 1 lutego, 2021 o 14:01

Witam. Planuję zrobić na Ukrainie remont/naprawę samochodu. Jakie formalności celne muszę wykonać ewentualnie do kogo zwrócić się o pomoc ?. Samochód o dużej wartości wjeżdża na Ukrainę następnie jest naprawiany około 2 miesiące i wraca do PL. Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedz

Andrij 11 lutego, 2021 o 13:45

Dzień dobry

Czy mogę traktować Pana pytanie jako prośbę o płatną konsultację na warunkach określonych w naszym wpisie na blogu?
https://jakzalozycfirmenaukrainie.com/cla-na-granicy-z-ukraina-praktyczne-odpowiedzi-na-pytania-w-sprawie-procedur-celnych/

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem apopko@plplawgroup.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: