Andrii Popko

prawnik

Jestem jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Specjalizuję się głównie w prawie korporacyjnym i handlowym. Jestem przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jestem członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.
[Więcej >>>]

Konto bankowe dla polskiej firmy po raz pierwszy bez założenia spółki na Ukrainie

Andrii Popko10 lipca 20192 komentarze

Konto bankowe dla polskiej firmy na UkrainieJak pisałem na początku kwietnia w artykule Konto bankowe zagranicznej firmy na Ukrainie w ramach liberalizacji walutowej ukraińskiej gospodarki, Narodowy Bank Ukrainy zezwolił nierezydentom na otwarcie konta bankowego bez założenia osobowości prawnej.

Taka usługa jest przydatna przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy chcą rozszerzyć możliwości sprzedaży swoich produktów Ukraińcom, w tym w hrywnach, ułatwiając rozliczenia z ukraińskimi klientami, kontrahentami, partnerami.

Na przykład podobne ułatwienie będzie interesujące dla sklepów internetowych i innych polskich producentów towarów, które nie planują prowadzenia bezpośredniej działalności gospodarczej na terenie Ukrainy w formie odrębnego podmiotu prawnego, z kolei mogą sprzedawać swoje produkty bezpośrednio z Polski.

Gdy polska firma posiada konto w hrywnach, ukraiński klient bez dodatkowych operacji przewalutowania i prowizji banków-pośredniczących wpłaca kwotę na takie konto, przy czym środki pojawiają się na rachunku w tym samym dniu bankowym, w przeciwieństwie do płatności w walucie (minimum 2 dni robocze). Potem polska firma może konwertować hrywny np. na złote i przelać na konto w polskim banku.

Jak to wygląda w praktyce?

Ze swojej strony banki nie spieszą się z wdrożeniem swoich wewnętrznych regulacji dotyczących trybu, warunków i zasad założenia konta zgodnie z nowymi wymaganiami prawa walutowego, dlatego nasze zapytanie od jednego z banków było nieoczekiwane i mieliśmy już w trakcie przygotowania dokumentów naszego klienta sporządzać nowe regulaminy.

Ścieżka była drażliwa i długa, ale ostatecznie odnieśliśmy sukces… Ale wszystko po kolei.

Po pierwsze, osoba prawna nierezydent powinna zarejestrować się w odpowiednim do adresu siedziby banku oddziale Państwowej Służby Podatkowej.

W tym celu złożyliśmy:

  • wypełniony wniosek (zatwierdzony formularz);
  • kopię wyciągu z rejestru sądowego (KRS) wraz z poświadczonym notarialnie tłumaczeniem na język ukraiński;
  • pełnomocnictwo dla przedstawiciela nierezydenta (naszego prawnika);
  • list-potwierdzenie z banku o tym, że nierezydent w osobie przedstawiciela zwrócił się z prośbą o założenie konta bieżącego. Chciałbym jednak zwrócić uwagę, że nasza prośba do banku o przesłanie wzoru takiego listu spowodowała wiele długoterminowych nieporozumień między departamentami, ponieważ żadne instrukcje bankowe, regulacje lub rozjaśnienia nie przewidują złożenia takiego listu. Ponadto zgodnie z instrukcjami bankowymi zabronione jest przekazywanie informacji, w szczególności w formie listów, osobom, które nie są klientami banku. Po przeprowadzeniu licznych konsultacji z pracownikami, samodzielnie przygotowaliśmy projekt listu i uzgodniliśmy z bankiem 🙂

Kolejnym krokiem było złożenie następujących dokumentów do banku:

  1. oświadczenie z zawarciem informacji o celu założenia konta: dokonanie operacji bez prowadzenia działalności gospodarczej na Ukrainie;
  2. kopię wyciągu z rejestru sądowego (KRS) z poświadczonym notarialnie tłumaczeniem na język ukraiński;
  3. kopię pełnomocnictwa dla przedstawiciela nierezydenta z poświadczonym notarialnie tłumaczeniem na język ukraiński;
  4. statut lub inny dokument założycielski. W naszym przypadku złożono Umowę spółki z tłumaczeniem na język ukraiński.
  5. sprawozdania finansowe za ostatni okres podatkowy. Na ukraiński nie tłumaczyliśmy.
  6. nasz prawnik wypełnił i podpisał serię dokumentów bezpośrednio w siedzibie banku, wśród których podano obowiązkowe informacje o beneficjentach nierezydenta.

Jeśli chodzi o określenie terminu usługi, to nasz przykład nie jest wskaźnikiem, ponieważ był to projekt pilotażowy :), ale muszę przyznać, że w tym przypadku od momentu złożenia pierwszego pakietu dokumentów minął miesiąc.

Tymczasem czekamy już na kolejnego klienta – polską firmę, która założy konto bankowe bez rejestracji osobowości prawnej 🙂

Power. Loyalty. Professionals. 

***

Zobacz, jak zarejestrować spółkę na Ukrainie przez internet >>

***

Zdjęcie: Johny vino

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 67 2097949e-mail: apopko@plplawgroup.com

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Tatiana 11 maja, 2021 o 10:42

Dzień dobry,
mam jedno pytanie. Czy w momencie jak się zakłada konto firmowe na Ukrainie (nie będąc rezydentem) należy później płacić podatki na Ukrainie?
I czy są jakiekolwiek obowiązki podatkowe od takich transakcji w Polsce?

Z góry dziękuję za odpowiedź

Pozdrawiam
Tatiana Guzikowska

Odpowiedz

Andrij 12 maja, 2021 o 09:07

Dzień dobry

Wszystkie podatki w przypadku działalności „w 2 krajach” są opłacane na warunkach określonych w Umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, podpisanej pomiędzy Polską a Ukrainą.

Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje i porady, proszę wysłać osobną prośbę na mój adres elektroniczny.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem apopko@plplawgroup.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: