Andrii Popko

prawnik

Jestem jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Specjalizuję się głównie w prawie korporacyjnym i handlowym. Jestem przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jestem członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.
[Więcej >>>]

Konto bankowe zagranicznej firmy na Ukrainie

Andrii Popko05 kwietnia 2019Komentarze (0)

Konto bankowe zagranicznej firmy na UkrainieDrogi Czytelniku,

Od teraz zagraniczne firmy mają prawo do bezpośredniego założenia kont bieżących w bankach na Ukrainie!

Prawo do założenia kont i dokonania transakcji walutowych przez nierezydentów osób prawnych na Ukrainie regulują ustawy „O walucie i transakcjach walutowych” oraz „O wniesieniu zmian do niektórych przepisów Ukrainy w celu przyciągania inwestycji zagranicznych”, a także Umowa stowarzyszeniowa między Ukrainą a Unią Europejską.

Dokumenty dla założenia konta bieżącego dla obcokrajowca – rezydenta Polski podlegają legalizacji z uwzględnieniem postanowień umowy dwustronnej między Polską a Ukrainą, tzn. przetłumaczone na język ukraiński z podpisem tłumacza poświadczonym notarialnie zgodnie z określoną procedurą. Procedura otwierania rachunku bieżącego w banku może odbywać się na podstawie pełnomocnictwa od osoby prawnej nierezydenta.

Zniesienie wymogu  złożenia przez klienta banku kartki (z wzorcem podpisów poświadczonych u notariusza) przy założeniu konta.

Następuje uproszczenie proceduralne, które skutkuje również zmniejszeniem wydatków przy otwieraniu konta bankowego. Od teraz korzystanie z konta odbywa się na podstawie listy osób, które zgodnie z prawem mogą to robić, i które nie wymaga zaświadczenia notarialnego.

Poczytaj też: Jak zasilić konto bankowe spółki ukraińskiej kapitałem obrotowym? >>

Handel dwustronny między Polską a Ukrainą w 2018 r. wzrósł do 7 mld euro, czyli o 600 mln euro więcej niż rok wcześniej!

Przy tym zwiększył się zarówno ukraiński eksport do Polski, jak i polski import na Ukrainę. W szczególności w ubiegłym roku wartość ukraińskich towarów na polskim rynku wzrosła do 2,56 mld euro (2,14 mld euro w 2017 r.). Import wzrósł z 4,26 mld euro do 4,46 mld euro.

Ponadto Ukraina jest jednym z największych odbiorców polskich produktów spożywczych. Według Głównego Urzędu Statystycznego eksport produktów rolnych z Polski na Ukrainę wzrósł o ponad 20%. W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie polskimi świeżymi warzywami, nabiałem, mięsem i zbożami. Według ekspertów do przyszłych możliwości sektorowych można zaliczyć na przykład napoje bezalkoholowe, kawę i sprzęt rolniczy.

Na tle tych pozytywnych wiadomości gorąco zapraszam polskich przedsiębiorców do konsultacji ich inwestycji na Ukrainie!

***

Zobacz, jak zarejestrować spółkę na Ukrainie przez internet >>

***

Zdjęcie: Johny vino

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 67 2097949e-mail: apopko@plplawgroup.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem apopko@plplawgroup.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: