Drogi Czytelniku,
Od teraz zagraniczne firmy mają prawo do bezpośredniego założenia kont bieżących w bankach na Ukrainie!
Prawo do założenia kont i dokonania transakcji walutowych przez nierezydentów osób prawnych na Ukrainie regulują ustawy „O walucie i transakcjach walutowych” oraz „O wniesieniu zmian do niektórych przepisów Ukrainy w celu przyciągania inwestycji zagranicznych”, a także Umowa stowarzyszeniowa między Ukrainą a Unią Europejską.
Dokumenty dla założenia konta bieżącego dla obcokrajowca – rezydenta Polski podlegają legalizacji z uwzględnieniem postanowień umowy dwustronnej między Polską a Ukrainą, tzn. przetłumaczone na język ukraiński z podpisem tłumacza poświadczonym notarialnie zgodnie z określoną procedurą. Procedura otwierania rachunku bieżącego w banku może odbywać się na podstawie pełnomocnictwa od osoby prawnej nierezydenta.
Zniesienie wymogu złożenia przez klienta banku kartki (z wzorcem podpisów poświadczonych u notariusza) przy założeniu konta.
Następuje uproszczenie proceduralne, które skutkuje również zmniejszeniem wydatków przy otwieraniu konta bankowego. Od teraz korzystanie z konta odbywa się na podstawie listy osób, które zgodnie z prawem mogą to robić, i które nie wymaga zaświadczenia notarialnego.
Poczytaj też: Jak zasilić konto bankowe spółki ukraińskiej kapitałem obrotowym? >>
Handel dwustronny między Polską a Ukrainą w 2018 r. wzrósł do 7 mld euro, czyli o 600 mln euro więcej niż rok wcześniej!
Przy tym zwiększył się zarówno ukraiński eksport do Polski, jak i polski import na Ukrainę. W szczególności w ubiegłym roku wartość ukraińskich towarów na polskim rynku wzrosła do 2,56 mld euro (2,14 mld euro w 2017 r.). Import wzrósł z 4,26 mld euro do 4,46 mld euro.
Ponadto Ukraina jest jednym z największych odbiorców polskich produktów spożywczych. Według Głównego Urzędu Statystycznego eksport produktów rolnych z Polski na Ukrainę wzrósł o ponad 20%. W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie polskimi świeżymi warzywami, nabiałem, mięsem i zbożami. Według ekspertów do przyszłych możliwości sektorowych można zaliczyć na przykład napoje bezalkoholowe, kawę i sprzęt rolniczy.
Na tle tych pozytywnych wiadomości gorąco zapraszam polskich przedsiębiorców do konsultacji ich inwestycji na Ukrainie!
***
Zobacz, jak zarejestrować spółkę na Ukrainie przez internet >>
***
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }