Andrii Popko

prawnik

Jestem jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Specjalizuję się głównie w prawie korporacyjnym i handlowym. Jestem przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jestem członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.
[Więcej >>>]

2019 – udany rok dla ukraińskiej gospodarki

Andrii Popko14 stycznia 2020Komentarze (0)

Pierwszy tegoroczny post w swoim blogu chciałbym zacząć od podbicia wyników roku gospodarczego na Ukrainie.

Inflacja: 4,1% (w porównaniu z 9,8% w 2018 roku i 13,7% w 2017 roku), co wspólnie z oczekiwanym zmniejszeniem stopy dyskontowej Narodowego Banku Ukrainy odkrywa drogę do długo oczekiwanego zniżenia stop kredytów.

PKB: Wzrost PKB zgodnie z prognozą Banku Światowego na poziomie +3,6%, dość niezły wynik; w 2020 r. prognozowano +3.7%, a w 2021-2022 on może wynieść 4,2% za rok!

Kurs hrywny: Wzmocnienie kursu hrywny za rok: +14, 45%. To najlepsza dynamika na świecie. Jednak dla sprawiedliwości i równoważności informacji od razu dodam, że zazwyczaj wzmocnienie waluty narodowej zawsze wpływa na zysk i „nastroje” eksporterów i producentów, odpowiednio wzrost przemysłu spowalnia na tym tle wzmocnienia waluty.

Banki: Zyski systemu bankowego (11 miesięcy 2019 roku): 59 mld UAH (w porównaniu z 19,9 mld w 2018 r.). Kapitał i płynność banków na najwyższym poziomie.

Deficyt budżetowy: mniej niż 2% PKB w ramach zatwierdzonego w budżecie.

Inwestycje w obligacje skarbowe: Za niecały rok inwestorzy obce wnieśli w obligacje wewnętrznej pożyczki państwowej ponad 100 mld UAH, czyli 4,2 mld USD.

Wynagrodzenie minimalne: po raz pierwszy od 2008 r. minimalne wynagrodzenie na Ukrainie jest wyższe za odpowiednie na Białorusi i w Rosji.

W taki sposób, żadne ryzyko gospodarki prognozowane przez analityków nie zostało zrealizowane. Na odwrót – w wielu kierunkach gdzie mieliśmy zagrożenia otrzymaliśmy dobre wyniki i wiadomości.

Innymi słowy, wchodzimy w 2020 rok z potwierdzonymi perspektywami dalszego wzrostu gospodarczego, nadzieją na udaną prywatyzację wielkich przedsiębiorstw przy udziale firm zagranicznych i jeszcze większą kapitalizację gospodarki za rachunek otwarcia rynku ziemi.

Stay tuned 🙂

Kończąc, chcę złożyć Tobie życzenia wspaniałego i owocnego Roku 2020! Aby dla nas wszystkich był on pełen sukcesów, a Polska i Ukraina aby wzrastały razem w najlepszych dobrosąsiedzkich stosunkach.

Andrij Popko
partner PLP Law Group

Power. Loyalty. Professionals.

***

Poczytaj o podatkach na Ukrainie tutaj>>

Zdjęcie by Polina Rytova

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 67 2097949e-mail: apopko@plplawgroup.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem apopko@plplawgroup.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: