Andrii Popko

prawnik

Jestem jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Specjalizuję się głównie w prawie korporacyjnym i handlowym. Jestem przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jestem członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.
[Więcej >>>]

Marcel S.A. – kolejna polska spółka, której inwestycje na Ukrainie wspiera PLP Law Group

Andrii Popko02 grudnia 20196 komentarzy

Bardzo mi jest miło zamieszczać podobne wiadomości, ponieważ w naszych realiach gospodarczych każdy udany projekt wsparcia prawnego przyciągnięcia inwestycji zagranicznych na rynek ukraiński jest czymś na kształt zwycięstwa osobistego w przekonaniu Inwestora w atrakcyjności rynku ukraińskiego.

***

Marcel SA - PLP Law GroupMarcel S.A. istnieje na rynku od 1992 roku. Siedziba firmy zlokalizowana jest w Zielonce pod Warszawą, ale obszarem swojego działania obejmuje całą Polskę. Podstawowym założeniem firmy jest kompleksowe wspomaganie informatyzacji w diagnostyce medycznej. Działania naszego klienta sięgają od opracowań teoretycznych, przez konkretne rozwiązania techniczne, produkcję, wdrożenia, handel i serwis, po działalność edukacyjną i szkoleniową.

Nasze konsultacje z Marcel S.A. w sprawie rejestracji i wdrożenia biznesu na Ukrainie zaczęliśmy jeszcze na początku roku bieżącego, wiosną mieliśmy spotkanie w biurze Klienta, potem czasowo zawiesiliśmy naszą działalność w związku z turbulencją polityczną, a we wrześniu wznowiliśmy negocjacje i właśnie teraz mamy pierwsze wyniki naszej współpracy.

Zwłaszcza udzieliliśmy kompleksowej obsługi w pytaniach prawa korporacyjnego i umownego, w tym dokonaliśmy rejestracji Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Marcel Ukraina. W tym celu prawnicy naszej Kancelarii opracowali i uzgodnili projekt Statutu z uwzględnieniem ostatnich zmian w ustawodawstwie korporacyjnym i życzenia Klienta, by podzielić obowiązki Dyrekcji Spółki pomiędzy Dyrektorem Generalnym (obywatelem Ukrainy), a Dyrektorem Handlowym (obywatelem Polski).

W ramach udzielenia usług kadrowo-płacowych wstępnie ustaliliśmy wybór właściwej formy opodatkowania i szczegółów otwarcia konta bankowego dla założonej przez cudzoziemca firmy. 

Serdecznie dziękujemy Marcel S.A. і Zarządowi Spółki za zaufanie i życzymy firmie Marcel Ukraina udanych projektów, nowych horyzontów i sukcesów na ukraińskim polu biznesowym!

Jeżeli mają Państwo pytania dotyczące rynku ukraińskiego lub przepisów ustawodawczych, prosimy o kontakt z Kancelarią!

***

Jak założyć spółkę na Ukrainie – przeczytasz tutaj>>, natomiast o podatkach na Ukrainie odpowiedni artykuł znajdziesz tutaj>>.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 67 2097949e-mail: apopko@plplawgroup.com

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Rupert 2 grudnia, 2019 o 14:25

Witam

Czy może Pan napisać w jaki sposób można zrezygnować z bycia wspólnikiem w spółce na Ukrainie? Czy wystarczy wizyta u notariusza oraz odpowiednie oświadczenie woli? Czy też wszyscy wspólnicy się muszą na to zgodzić? Poza tym czy jest prowadzony na ukrainie jakiś oficjalny rejestr spółek który można przeglądać w internecie?

pzdr

Odpowiedz

Andrii 2 grudnia, 2019 o 16:01

Dzień dobry

Na Ukrainie jest czynny Jednolity Rejestr Osób Prawnych, Osób Fizycznych – Przedsiębiorców i Organizacji Pozarządowych. Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości może Pan znaleźć informacje o firmie na podstawie jej nazwy lub numeru identyfikacyjnego https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch

W sprawie rezygnacji z bycia wspólnikiem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, to jeżeli Pana udział wynosi mnij niż 50 % kapitału zakładowego, to dla wyjścia ze składu wspólników spółki zgoda innych wspólników nie jest potrzebna. Wyjść ze spółki można poprzez złożenie wniosku u notariusza i zawiadomienie spółki o wyjściu ze składu wspólników. Spółka w ciągu roku powinna spłacić Panu wartość rynkową Pana udziału.

Odpowiedz

Rupert 5 grudnia, 2019 o 10:38

Bardzo dziękuję za tę odpowiedź. Czy może Pan jeszcze napisać czy jest możliwym aby w tym rejestrze nie było mnie widocznego jako wspólnika tej spółki? Posiadałem łącznie 33% udziałów ponad dwa i pół roku temu. Ewentualnie czy pozostali wspólnicy mogli mnie pozbawić udziałów bez mojej wiedzy i dlatego nie ma mnie w tym rejestrze?

Odpowiedz

Andrii 5 grudnia, 2019 o 11:36

Mamy w ustawie dwie sytuacje, kiedy wspólnik może być pozbawiony praw korporacyjnych wbrew jego woli:
– w sytuacji niewniesienia wkładu do kapitału zakładowego w określony w statucie sposób i w terminie, zarówno jak przy rejestracji spółki tak i zwiększeniu kapitału zakładowego ;
– w sytuacji śmierci (zaprzestania) wspólnika, jeżeli jego spadkobiercy (cesjonariusze) nie zwrócili się w terminie z wnioskiem o wstąpienie do spółki, na podstawie uchwały sądu udział wspólnika może zostać egzekwowany, lecz to nie jest cesją.

Pozbawienie praw w inny sposób jest niezgodny z prawem i jest podstawą do ochrony swoich praw i interesów w sądzie.

Odpowiedz

Adam 21 stycznia, 2020 o 15:55

Dzień dobry panie Mecenasie.

Prowadzę małą firmę projektującą i wykonującą sterowanie automatyczne głównie dla przemysłu betonowego. W zeszłym roku z powodzeniem zrealizowane zostały dwa kontrakty eksportowe na Ukrainę z zapowiedzią kontynuacji współpracy.
Niestety, w związku ze skądinąd sensownymi dla Ukrainy zasadami wsparcia rozwoju przemysłu zezwalającymi w ramach wsparcia na dostawy wyłącznie od kontrahentów z Ukrainy dalsza współpraca jest chwilowo zawieszona.
Czy widzi Pan formułę organizacyjną pozwalającą polskiej firmie spełnić to wymaganie ay być dostawcą w ramach programu wsparcia przemysłu?
Czy jest możliwość założenia firmy posiadającej adres Ukraiński będącej faktycznie pośrednikiem pomiędzy kontrahentem ukraińskim i dostawcą de facto polskim?
i czy taka formuła spełni wymagania stawiane beneficjentom wsparcia rządowego?
Czy taka firma może nikogo na Ukrainie nie zatrudniać?,
a od strony zobowiązań formalnych wobec Ukrainy być obsługiwaną przez wynajętą firmę zewnętrzną?

Pozdrawiam
Adam

Odpowiedz

Andrii 22 stycznia, 2020 o 09:21

Dzien dobry panie Adamie,
Nie całkiem rozumiem, jaki program wsparcia rozwoju przemysłu ukraińskiego ma Pan na uwadze. I właśnie, jakie są ograniczenia. Żeby bardziej dokładniej wyjaśnić Pana pytania, proszę o wskazanie nazwy dokumentu lub linku do wymóg tego programu. Po zapoznaniu się z warunkami tego programy można będzie określić Pana możliwości. Proszę o wysłanie informacji na mój osobisty adres mailowy: apopko@plp.kiev.ua

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem apopko@plplawgroup.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: