Drodzy Przyjaciele,
Jeżeli macie kontrahentów na Ukrainie, którzy regularnie wstrzymują opłaty zgodnie z zawartą z Wami umową albo niestety mają zadłużenie wobec państwa, to dobra wiadomość jest taka, że nareszcie pojawiło się skuteczne narzędzie do odzyskiwania takich długów – 21 października roku bieżącego wszedł w życie Kodeks postępowania upadłościowego.
Ochrona wierzycieli na Ukrainie
W kwietniu roku bieżącego pisałem, że Kodeks postępowania upadłościowego został podpisany, lecz wejdzie w życie dopiero za sześć miesięcy: https://jakzalozycfirmenaukrainie.com/nowe-prawo-upadlosciowe-na-ukrainie/
Ten Kodeks – to pierwszy za czasów niepodległości Ukrainy kompleksowy dokument regulujący wszystkie procedury upadłościowe. Zwłaszcza Kodeks zawiera przepisy, które są podobne do standardów światowych.
Kodeks zawiera szereg pozytywnych zmian, skierowanych w pierwszej kolejności na ochronę praw wierzycieli i polepszenie sfery kredytowania wszystkich osób (fizycznych i prawnych) na Ukrainie.
Wierzyciel obecnie nie musi czekać na zwiększenie długu do miliona hrywien i opóźnienia spłaty o trzy miesiące
W Kodeksie nie ma ograniczeń wobec kwoty zadłużenia, koniecznej do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Jeżeli jest uzasadnione ryzyko niewypłacalności dłużnika, wierzyciel już może złożyć wniosek.
Wcześniej żeby złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości należało najpierw przejść długą drogę postępowań sądowych i egzekucyjnych, co zajmowało sporo czasu.
Teraz pomiędzy wierzycielem a złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości znajduje się tylko odnośnie niewielka kwota opłaty sądowej w wysokości 10 (dziesięciu) minimalnych dochodów gwarantowanych dla osób pracujących (około 700 euro) oraz kwota zaliczki kierownikowi arbitrażu w wysokości 3 (trzech) minimalnych wynagrodzeń za pełnione przez niego obowiązki w ciągu trzech miesięcy.
Odpowiedzialność kierownika i właścicieli przedsiębiorstwa
Kodeks też zawiera przepisy dotyczące obowiązku kierownika dłużnika w ciągu miesiąca zwrócić się do Sądu Gospodarczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie, jeżeli spełnienie zobowiązań wobec jednego lub kilku wierzycieli spowoduje niemożliwość spełnienia zobowiązań pieniężnych w pełnym zakresie wobec innych wierzycieli (zagrożenie niewypłacalnością).
Przy tym Sąd Gospodarczy powinien rozpatrzyć sprawę o przestrzeganiu przez kierownika przepisu o zwrócenie się do Sądu Gospodarczego w ciągu miesiąca od momentu pojawienia się zagrożenia niewypłacalnością.
Jeżeli kierownik dłużnika nie zrobi tego, to poniesie solidarną odpowiedzialność wobec wierzycieli. Solidarna odpowiedzialność za zobowiązania bankruta może pojawić się u kierownika przedsiębiorstwa, jeżeli w związku z zagrożeniem niewypłacalnością dłużnik nie zwróci się do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości.
W sytuacji, jeżeli bankructwo firmy powstało z winy właścicieli, oni też ponoszą odpowiedzialność materialną wobec wierzycieli. Właścicielom zbankrutowanych przedsiębiorstw teraz trzeba będzie szukać koszty na spłatę długów nawet jeżeli majątku przedsiębiorstwa nie wystarczy.
Innymi słowy, u Państwa, jako wierzycieli pojawiła się możliwość prowadzenia egzekucji nie tylko z majątku przedsiębiorstwa, lecz także z majątku jego kierownika i/lub właściciela.
Życzę Wam wiarygodnych partnerów/ kontrahentów w naszym państwie, a także abyście dobrze znali swoje prawa jako wierzyciele i w pełni korzystać z nich w przypadku, kiedy zajdzie taka potrzeba.
Oczywiście w każdej wątpliwej sytuacji zapraszam Was do kontaktu ze mną za pomocą poczty e-mail (APopko@plp.kiev.ua) albo telefonicznie (+380 44 3777361). Pozostałe dane kontaktowe znajdziecie w zakładce Kontakt.
Power. Loyalty. Professionals.
***
W zakresie upadłości w Polsce gorąco polecam blog mojej polskiej koleżanki, pani mec. Izabeli Rajczyk – Restrukturyzacja firmy okiem prawnika. Natomiast w zakresie dochodzenia wierzytelności na terenie Waszego kraju, polecam blog pana mec. Leszka Blocha – Po stronie wierzyciela.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }