Andrii Popko

prawnik

Jestem jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Specjalizuję się głównie w prawie korporacyjnym i handlowym. Jestem przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jestem członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.
[Więcej >>>]

Biznes na Ukrainie

Andrii Popko21 lutego 2017Komentarze (0)

Wydaje się oczywiste, że dla osób, które myślą o założeniem biznesu w innym kraju, sam wybór formy prawnej przedsiębiorstwa nie jest sprawą priorytetową. Ważniejsze są pytania o wzrost ekonomiczny, łatwość prowadzenia działalności, poziom korupcji, sprawiedliwy system sądowniczy czy podatkowy.

Tak więc nie mam zamiaru od razu zasypywać Was suchymi informacjami na temat form prawnych spółek, przynajmniej w swoim pierwszym wpisie. Wydaje się mi, że na początek najważniejszą informacją dla Was będzie to, jak mój kraj prezentuje się w światowym rankingu Doing Business.

Obecnie Ukraina zajmuje w nim 80. miejsce na 190. możliwych, więc należy do grupy „średniaków”. Jednak mam poważne podstawy by twierdzić, że te statystyki pod koniec bieżącego roku znacznie się poprawią.

Poniżej omówię krótko kilka wskaźników z rankingu Doing Business, które są powiązane z tematyką mojego bloga oraz moją specjalizacją z prawa korporacyjnego.

Pierwszym i najbardziej znaczącym wskaźnikiem jest…

Łatwość założenia firmy na Ukrainie

Według tego kryterium nasz kraj zajmuje 20 miejsce (Polska, swoją drogą, jest na 107 pozycji). Procedura rejestracji spółki z o.o. zajmuje 1-2 dni. Nie ma obowiązku używania pieczątki. Wszystkie niezbędne kroki w celu nabycia statusu płatnika podatku są przeprowadzane w ramach tzw. „jednego okienka”, czyli odbywają się jednocześnie z państwową rejestracją firmy.

Następny ciekawy punkt rankingu to…

Ochrona praw akcjonariuszy mniejszościowych

Tu nasz kraj utrzymuje się na 70. pozycji (Polska odpowiednio na 42.). Jednak warto zauważyć, że ze wszystkich wskaźników rankingu Doing Business właśnie w tym Ukraina zanotowała, w porównaniu z minionym okresem, największy skok – podniosła się aż o 30 miejsc. Stało się to m.in. dzięki wprowadzeniu w 2016 r. instytucji „derivate suit” (prawo do wytoczenia powództwa o odszkodowanie na rzecz spółki (actio pro socio)).

Na tym nie koniec, gdyż Ukraina kontynuuje wykonywanie swoich zobowiązań, które zostały wymienione w Umowie stowarzyszeniowej z UE, szczególnie te, które jasno określają kryteria i terminy implementacji pewnych dyrektyw unijnych do ukraińskiego prawodawstwa regulującego stosunki prawa handlowego.

Oczywiście omawiane wskaźniki nie biorą pod uwagę całego mnóstwa projektów ustaw, do opracowania których przyczyniła się również nasz Firma, i które obecnie przechodzą ekspercką ocenę w komitetach Rady Najwyższej. Mam wielką nadzieję, że w najbliższym czasie zyskają one status ustaw państwowych. Wśród nich najbardziej oczekiwanymi są:

  • wprowadzenie procedury sell-out, squeeze-out dla spółek akcyjnych;
  • założenie Instytutu umów korporacyjnych;
  • nowa ustawa o Spółkach z ograniczoną i dodatkową odpowiedzialnością.

Tak więc teraz już wiecie, że prawo korporacyjne na Ukrainie szybko się udoskonala, dlatego zachęcam do czytania następnych wpisów, w których dokładniej opowiem o formach prawnych spółek na Ukrainie.

Życzę powodzenia!

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 67 2097949e-mail: apopko@plplawgroup.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem apopko@plplawgroup.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Następny wpis: