Andrii Popko

prawnik

Jestem jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Specjalizuję się głównie w prawie korporacyjnym i handlowym. Jestem przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jestem członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.
[Więcej >>>]

Liberalizacja ukraińskiego rynku giełdowego – dalsze zmiany

Andrii Popko05 marca 2018Komentarze (0)

rynek giełdowy na UkrainieParlament ukraiński daje mi coraz więcej powodów do stwierdzenia, że ukraiński rynek giełdowy nabywa charakterystycznych cech cywilizowanego rynku o europejskich zasadach funkcjonowania.

W pierwszym czytaniu przyjęto kolejny  projekt ustawy głośno zatytułowany „O zmianach do niektórych aktów ustawodawczych Ukrainy w sprawie ułatwienia przyciągania inwestycji zagranicznych”.

Ustawa przewiduje wprowadzenie nowego typu rachunku papierów wartościowych, który pozwala na ewidencjonowanie papierów wartościowych, należących klientom nominowanych podmiotów.

Określono wymagania do zagranicznych  instytucji finansowych, które mogą założyć rachunek  nominalnego podmiotu w ukraińskim systemie depozytowym, osobliwości funkcjonowania i statusu prawnego takiego rachunku, a także ujawnienie informacji o osóbach, którym przysługują prawa z papierów wartościowych.

Obecnie inwestorzy zagraniczni, na przykład, w celu zakupu papierów wartościowych dla ukraińskich emitentów muszą otwierać rachunki papierów wartościowych w ukraińskich instytucjach depozytowych.

Ogranicza to inwestycje zagraniczne, ponieważ procedura otwarcia takiego rachunku dla inwestora zagranicznego jest droga, czasochłonna i wymaga złożenia wielu dokumentów.

Z kolei ustawa wprowadza zagraniczną instytucję pośrednika finansowego, właściciela papierów wartościowych inwestora zagranicznego.

Wprowadzenie instytucji powierniczej na Ukrainie ma na celu uproszczenie zagranicznych procedur inwestycyjnych i zwiększenie ochrony inwestycji zagranicznych  poprzez wprowadzenie najlepszych praktyk i standardów rejestracji własności papierów wartościowych globalnych klientów depozytariuszy lub innych pośredników finansowych.

*****

Poprzednim razem o liberalizacji ukraińskiego rynku giełdowego pisałem tutaj >>

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 67 2097949e-mail: apopko@plplawgroup.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem apopko@plplawgroup.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: