Andrii Popko

prawnik

Jestem jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Specjalizuję się głównie w prawie korporacyjnym i handlowym. Jestem przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jestem członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.
[Więcej >>>]

Jak zasilić konto bankowe spółki ukraińskiej kapitałem obrotowym?

Andrii Popko14 marca 2019Komentarze (0)

A więc Twoja ukraińska firma jest zarejestrowana! Zaraz po rejestracji i spełnieniu wszystkich wymaganych procedur, jednym z Twoich podstawowych zadań jest założenie konta bankowego oraz zasilenie tego konta środkami. Pomimo, że firma jeszcze nie zaczęła zarabiać, to przecież już ma obowiązek zapłaty czynszu, wynagrodzeń i podatków!

Jak zasilić konto bankowe spółki ukraińskiej kapitałem obrotowym? Podaję kilka opcji do rozwiązania.

1. Zasilenie kapitału zakładowego (KZ) lub jego podwyższenie przez założycieli spółki

Jak zasilić konto bankowe spółki ukraińskiej

Uczestnicy spółki mogą od razu podać wysoką kwotę KZ i stopniowo ją zwiększać wpłacając poszczególne transze zgodnie z procedurą przewidzianą statutem. Aż do zarejestrowanej kwoty lub zwiększać ją doładowując kapitał obrotowy ukraińskiej firmy.

Plusy:

1) Transakcja z otrzymania kapitału od założycieli, zwiększających kapitał zakładowy, nie podlega żadnemu opodatkowaniu.

2) Po wniesieniu kapitału spółka nie ma zadłużeń wobec wierzycieli.

Minusy:

W przypadku podwyższenia KZ spółka przechodzi procedurę rejestracji państwowej z podwyższenia KZ, co z kolei pociąga za sobą dodatkowe wydatki.

2. Zawarcie umowy o świadczenie robót i usług na rzecz nierezydenta; miejsce świadczenia usług – poza obszarem celnym Ukrainy

Plusy:

1) Uproszczony system wykonywania transakcji. Strony podpisują umowę o świadczenie robót, usług (zawierając w umowie miejsce świadczenia usług), sporządzają fakturę i wysyłają ją do banku.

2) Transakcje polegające na świadczeniu usług spoza obszaru celnego Ukrainy nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Minusy:

Teoretycznie możliwe negatywne konsekwencje podatkowe. Na przykład, niektóre usługi utrudniają ustalenie miejsca dostawy, co z kolei powoduje odwołanie się do rozjaśnień Służby Fiskalnej Ukrainy.

3. Otrzymanie kredytu, pożyczki od nierezydenta

Plusy:

Gwarancja zwrotu kapitału z odsetkami

Minusy:

1) W celu otrzymania takiego kredytu/pożyczki, konieczne jest sporządzenie pełnej listy dokumentów i przekazanie jej do odpowiedniego banku na Ukrainie, który udziela kredytu.

2) Konsekwencje podatkowe związane z ograniczeniami dotyczącymi osób powiązanych – nierezydentów. Osobny temat prawa podatkowego 🙂

Sposobów zasilenia KZ jest wiele. Każdy woli wybrać swój własny sposób. Są również takie metody powiększenia Kapitału Zakładowego, których nie podałem. Na przykład, pomoc finansowa od założyciela spółki (w przypadku osoby fizycznej) lub dyrektora spółki. Nie ma jednak jednego optymalnego rozwiązania. Wszystko zależy od specyfiki Twojej sytuacji i mam nadzieję, że znajdziesz dobrze przemyślane rozwiązanie tego problemu po uprzedniej konsultacji z księgową i prawnikiem.

POWER * LOYALTY * PROFESSIONALS

***

Poczytaj też:

O prawie korporacyjnym po ukraińsku przeczytasz w moim blogu:

Zdjęcie: Shot by Cerqueira

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 67 2097949e-mail: apopko@plplawgroup.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem apopko@plplawgroup.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: