Czy obcokrajowiec może zostać dyrektorem sp. z o.o. na Ukrainie i jaka jest podstawa prawna?
To pytanie, które ostatnio zdecydowanie najczęściej otrzymuję od polskich przedsiębiorców. A jaka jest odpowiedź?
Odpowiedź jest prosta – TAK, oczywiście, że może! Ale …
Jeśli chcesz zarządzać swoją firmą samodzielnie, czyli zostać jej kierownikiem (managerem), powinieneś zorientować się w kilku aspektach prawnych tego problemu.
1. Rejestracja spółki
Na etapie rejestracji firma nie może natychmiast zatrudnić dyrektora obcokrajowca, ponieważ należy najpierw uzyskać zezwolenie na pracę (zezwolenie na zatrudnienie obcokrajowca). Dlatego na etapie rejestracji firmy musisz zadbać o tzw. dyrektora nominalnego.
Wykonanie pracy bez stosownego zezwolenia stanowi niestety naruszenie przepisów ukraińskiego prawa pracy, które grozi nałożeniem kary grzywny w wysokości 4 000,00 euro.
Dyrektor nominalny to osoba fizyczna, obywatel Ukrainy, zwykle prawnik kancelarii, który zajmuje się rejestracją Twojej spółki i założeniem konta bankowego. Jest powołany zgodnie z ustaloną procedurą ustawodawstwa Ukrainy, dyrektorem Twojej firmy, na okres wyrobienia zezwolenia z podpisaniem obowiązkowej Umowy o pracę. W tym okresie będziesz musiał ponieść wydatki na wynagrodzenie i koszty podatkowe. Max 1! dzień na poinformowanie władz fiskalnych o przyjęciu pracownika do pracy.
Więcej o rejestracji spółki na Ukrainie przeczytasz tutaj >>
2. Rejestracja zezwolenia na pracę
Termin rozpatrywania dokumentów to 7 dni roboczych. W przypadku braku uwag do złożonych dokumentów podejmowana jest decyzja o wydaniu zezwolenia. Po otrzymaniu decyzji należy uiścić opłatę w wysokości 380,00 EUR – zezwolenie zostanie wydane od 1 do 3 lat.
Zezwolenie wydane na krótszy okres jest znacznie tańsze.
3. Minimalna płaca dla zatrudnionego obcokrajowca
Ustawa Ukrainy „O zatrudnieniu” przewiduje zapłatę wynagrodzeń cudzoziemcom w wysokości 10 minimalnych pensji, co obecnie wynosi 1 350,00 EUR.
Brak wymogu naliczania wynagrodzeń ma miejsce w przypadku, gdy jedna osoba jest zarówno założycielem jak i dyrektorem.
4. Zatrudnienie dyrektora – obcokrajowca
Najważniejsze jest to, aby w protokole walnego zgromadzenia wspólników (w przypadku jednego założyciela spółki – jednoosobowa decyzja) została zawarta stosowna decyzja o odwołaniu nominalnego dyrektora i powołanie na to stanowisko dyrektora-obcokrajowca.
Na podstawie tej decyzji dokonuje się zmian o dyrektorze w Jednolitym Krajowym Rejestrze Osób Prawnych, Osób Fizycznych Przedsiębiorców i Organizacji Pozarządowych.
Więcej o zatrudnianiu obcokrajowców na Ukrainie przeczytasz tutaj>>
***
Power. Loyalty. Professionals.
***
Zdjęcie: Amy Hirschi
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }