Andrii Popko

prawnik

Jestem jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Specjalizuję się głównie w prawie korporacyjnym i handlowym. Jestem przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jestem członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.
[Więcej >>>]

Sklep internetowy na Ukrainie. Podstawowe wymagania i zasady funkcjonowania.

Andrii Popko14 maja 2019Komentarze (0)

Sklep internetowy na UkrainieOstatnio otrzymaliśmy od polskich przedsiębiorców kilka zapytań nt. uruchomienia sklepu internetowego w domenie UA. Spieszę się zatem podzielić z Tobą informacjami o tym, jak zgodnie z prawem funkcjonuje sklep internetowy na Ukrainie, zanim o nie zapytasz 🙂

Pod pojęciem sklepu internetowego określa się witrynę umożliwiającą sprzedaż towarów/usług przez Internet, oraz dającą możliwość wyboru i zamówienia potrzebnych towarów/usług (złożenie zamówienia, wybór sposobu płatności i dostawy).

Jeśli chodzi o oficjalną definicję terminu „sklep internetowy”, należy zauważyć: zanim pojawiła się ukraińska ustawa „O  handlu elektronicznym” – dalej: „Ustawa” – która weszła w życie we wrześniu 2015 r., nie było takiej definicji w żadnym akcie prawnym i regulacyjnym naszego kraju. Podstawą prawną handlu przez Internet były ogólne przepisy prawa cywilnego, handlowego i podatkowego.

Termin „sklep internetowy” według prawa

Obecnie zgodnie z Ustawą sklep internetowy jest środkiem przedstawienia lub sprzedaży towarów/usług w witrynie internetowej poprzez transakcję elektroniczną, w wyniku których uczestnicy mają prawa i obowiązki o charakterze majątkowym.

Klient powinien mieć możliwość podpisania umowy elektronicznej po zapoznaniu się z opisem produktu z dostępem do katalogów, broszur, zdjęć w Internecie.

A jakie wymagania przepisy prawa nakładają na sprzedawców? Oto podstawowy katalog obowiązków:

Wymagane informacje na stronie

Według ustawy Sprzedawca zobowiązuje się do udostępnienia kupującemu informacji:

 • pełna nazwa, adres, kod identyfikacyjny (NIP, PESEL);

Brak takich informacji pociąga za sobą nałożenie kary grzywny w wysokości 30% wartości sprzedawanych towarów, ale nie mniej niż 5 „nieopodatkowanych minimum” dochodów obywateli, czyli 85 UAH. Jeżeli podmiot nie ma obowiązku do prowadzenia ewidencji przychodów i wydatków, kwota takiej grzywny jest stała i wynosi 85 UAH.

 • adres e-mail i / lub adres sklepu;
 • informacje o licencji, jeśli działalność przewiduje posiadanie licencji;
 • opodatkowanie wartości towaru;
 • koszt dostawy towaru;

Ochrona informacji i danych osobowych

Sprzedawca powinien przestrzegać wymogów prawnych ochrony informacji i bezpieczeństwa rozliczeń, a także przechowywania danych osobowych. I oczywiście obowiązkiem sprzedawcy jest przestrzeganie praw konsumenta zgodnie z Ustawą „O ochronie praw konsumentów”.

W przypadku danych osobowych rejestracja klienta – osoby fizycznej – w systemie informacyjnym jest wyrażaniem zgody na wykorzystanie i przetwarzanie jego danych osobowych.

Umowa elektroniczna

Ofertę można składać na kilka sposobów, np. wysyłając e-mailem wiadomość komercyjną przez Internet. Jednakże niezależnie od formy złożonej oferty, propozycja o podpisaniu umowy powinna zawierać zasadnicze warunki przewidziane ustawodawstwem i wyrażać zamiar osoby na ich akceptację.

Oferta w formie komercyjnej wiadomości elektronicznej, czyli e-maila w dowolnej formie, której celem jest bezpośrednia lub pośrednia promocja towarów, usług lub reputacji biznesowej osoby. Wysyłanie takich wiadomości jest możliwe tylko do tych odbiorców, którzy wyrazili zgodę na ich otrzymanie. Jeśli nadawca nie otrzymał takiej zgody przed wysłaniem, wówczas odbiorca powinien móc zrezygnować z takich wiadomości w przyszłości.

Komercyjne wiadomości elektroniczne (e-mail) zawierające informacje o rabatach, bonusach, upominkach promocyjnych muszą być dostępne i przedstawione niedwuznacznie, a także według prawa reklamowego.

Podpisanie umowy

 • podpis elektroniczny lub elektroniczny podpis cyfrowy jest stosowany, gdy wszystkie strony transakcji z niego korzystają. Podpis cyfrowy może posiadać zwykły nabywca, ale w większości jest rzadko wykorzystywany;
 • podpis elektroniczny z jednorazowym identyfikatorem. Dane te są w formie elektronicznej w kolejności alfanumerycznej, dodawane do innych danych elektronicznych przez osobę, która przyjęła ofertę i przesłała drugiej stronie umowę elektroniczną. Ta opcja stała się mniej lub bardziej powszechna – chodzi o generowanie pewnych reguł, hasła w postaci cyfrowej litery, które kupujący dostaje sms-em  dla wprowadzenia na stronie sklepu;
 • analog podpisu osobistego (faksmile). Aby skorzystać z tej opcji, potrzebujesz pisemnej zgody stron, zawierającej wzorce odpowiednich podpisów odręcznych.

Dokonanie transakcji elektronicznej

Potwierdzeniem transakcji elektronicznej jest dowód wpłaty, paragon, kwit. Sprzedawca zobowiązuje się do wydania potwierdzenia w momencie transakcji lub w momencie przekazania towaru.

Powyższe potwierdzenie powinno zawierać informacje o:

 • warunkach i procedurze wymiany (zwrotu) towaru lub rezygnację z pracy (usługi)
 • procedurze złożenia reklamacji produktu (usługi)
 • zobowiązaniach gwarancyjnych sprzedawcy – tryb rozwiązania umowy, jeżeli nie określono terminu ważności

Sposoby płatności

 • gotówka (w biurze sprzedawcy lub płatność gotówką u kuriera przy dostawie towarów);
 • płatność bezgotówkowa (przelew bankowy)
 • rozliczenia za pomocą bankowych kart płatniczych – płatność w momencie dostawy poprzez terminal u kuriera albo na stronie internetowej sklepu internetowego;
 • płatność pieniędzmi elektronicznymi itp.

Opcje dostawy towarów

 • odbiór w sklepie (magazyn, biuro) sprzedawcy;
 • dostawa kurierem do domu (świadczenie własnej usługi kurierskiej lub zaangażowanie firm logistycznych);
 • dostawa towarów pocztą lub usługa dostawy pocztowo-spedycyjnej.

Sposobu płatności i dostawy dokonuje klient przy składaniu zamówienia.

Wszystko wydaje się zatem proste i logiczne. Niewiele potrzeba, aby Twój sklep internetowy na Ukrainie rozpoczął swoją działalność. Jeśli masz więcej pytań do mnie, proszę Cię o kontakt. Dane kontaktowe znajdziesz w zakładce Kontakt >>

***

Poczytaj też o elektronicznej rejestracji spółki z o.o. na Ukrainie >>

***
Zdjęcie: Matthew Guay

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 67 2097949e-mail: apopko@plplawgroup.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem apopko@plplawgroup.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: