Andrii Popko

prawnik

Jestem jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Specjalizuję się głównie w prawie korporacyjnym i handlowym. Jestem przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jestem członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.
[Więcej >>>]

Nowe prawo upadłościowe na Ukrainie – Kodeks procedur upadłościowych

Andrii Popko16 kwietnia 2019Komentarze (0)

nowe prawo upadłościowe na Ukrainie - zmiany w prawieIle skarg na niedoskonałość zaciągania procedur upadłościowych mamy od klientów!

A tu 15 kwietnia Prezydent Ukrainy podpisał kodeks postępowania upadłościowego, który został uchwalony przez Radę Najwyższą 18 października ubiegłego roku.

Pisałem o tym już wcześniej tutaj: https://jakzalozycfirmenaukrainie.com/kodeks-postepowania-upadlosciowego/ 

Kodeks wejdzie w życie po sześciu miesiącach od daty jego oficjalnej publikacji (zwykle w ciągu 2-3 dni po podpisaniu przez Prezydenta), czyli około 17-18 października 2019 r.

Obecnie postępowanie upadłościowe na Ukrainie trwa średnio 2,9 lata, podczas gdy dla grupy krajów rozwiniętych wskaźnik ten wynosi 1,7 lata. Koszt postępowania upadłościowego na Ukrainie wynosi 40,5% wartości majątku wobec 9,1% w krajach rozwiniętych, wskaźnik opłat w stosunku cent do dolara w naszym kraju 8,9%, podczas gdy w krajach rozwiniętych – 71,2%. Świadczy to o nieskuteczności obecnego instytutu upadłości na Ukrainie i wskazuje na potrzebę nowego kodeksu.

Tak więc, oprócz krótkich nowel o bankructwie osób fizycznych, mamy znaczące udoskonalenia w Kodeksie dla osób prawnych.

Zmniejszenie liczby odwołań i czasu rozpatrywania

W nowym kodeksie liczba odwołań i czas rozpatrywania spraw zostanie znacznie ograniczony, żeby dłużnik nie mógł celowo opóźnić procesu upadłości, i znacznie skróci trwanie postępowania.

Sprzedaż aktywów dłużnika poprzez aukcje elektroniczne

Oczekuje się, że mechanizm ten pozwoli na bardziej efektywne i korporacyjne bankructwo poprzez sprzedaż aktywów dłużnika w konkurencyjnej cenie. Cena wywoławcza takiego majątku, skład obiektu, oferowana wysokość ceny i tekst ogłoszenia zostaną uzgodnione z wierzycielami przed rozpoczęciem aukcji. 

Jeżeli strony nie mogą uzgodnić warunków, sprawa zostanie rozstrzygnięta w sądzie. W przypadku, gdy majątek nie został sprzedany za pierwszym razem, obniżenie ceny początkowej do powtórnej aukcji jest możliwe tylko za zgodą wierzyciela. Jeśli nowa cena nie pasuje, wierzyciel może kupić w cenie początkowej poprzez rekompensatę.

Power. Lojalty. Professionals.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 67 2097949e-mail: apopko@plplawgroup.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem apopko@plplawgroup.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: