Andrii Popko

prawnik

Jestem jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Specjalizuję się głównie w prawie korporacyjnym i handlowym. Jestem przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jestem członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.
[Więcej >>>]

Kodeks postępowania upadłościowego na Ukrainie – nowelizacja

Andrii Popko18 października 2018Komentarze (0)

Kodeks postępowania upadłościowego na UkrainieTo kolejny znaczący dzień dla ukraińskiego prawa korporacyjnego! Dziś, 18 października, Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła w drugim czytaniu Kodeks postępowania upadłościowego. Określa on warunki i procedury przywrócenia wypłacalności podmiotu dłużnika – osoby prawnej oraz upadłości w celu zaspokojenia roszczeń wierzycieli. A także przywrócenia wypłacalności osoby fizycznej.

Uchwalenie Kodeksu Ukrainy dot. procedur upadłościowych zapewni wzrost Ukrainy w rankingu Doing Business o 80 pozycji w „Rozwiązywaniu niewypłacalności”. Oraz o 9 pozycji w ogólnym rankingu łatwości prowadzenia biznesu.

Upadłość osoby fizycznej

Prawdziwą rewolucją zostanie uregulowanie relacji przywrócenia wypłacalności osoby fizycznej, która znajduje się w trudnej sytuacji finansowej i potrzebuje pomocy od państwa. Dokument przewiduje możliwość uznania osób upadłych. Przedtem w ustawodawstwie nie było takiej opcji. Kodeks przewiduje stworzenie osobnego systemu regulującego specyficzne stosunki prawne. Związane są one z rozwiązaniem nadmiernego zadłużenia osoby fizycznej. Sprawy upadłościowe osoby fizycznej będą rozpatrywane w sądzie gospodarczym w miejscu zamieszkania osoby, co zapewni wygodny dla obywateli tryb postępowania sądowego.

Część poświęcona upadłości korporacyjnej przewiduje zniesienia zbędnych barier oraz ułatwianie dostępu do procedur. Zwłaszcza ułatwienia dla samego dłużnika. Zwiększenie możliwości dla reorganizacji i stworzenia skutecznych mechanizmów pozasądowego rozwiązywania, eliminacji wszystkich regulaminów, które mogą być traktowane jako podstawa do umorzenia długów. Z wyjątkiem przypadków, kiedy wierzyciele zgadzają się na to, łączenie ugody i sanacji w jedyną procedurę.

Jeśli masz pytania czy wątpliwości, zachęcam Cię do kontaktu >>

*****

O zakładaniu spółki na Ukrainie przeczytasz TUTAJ >>

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 67 2097949e-mail: apopko@plplawgroup.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem apopko@plplawgroup.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: