Do Waszej uwagi kolejne pozytywne wiadomości ustawodawcze – udoskonalenie ukraińskiej służby celnej, uproszczające i przyspieszające przekroczenie towarów na ukraińskiej granicy dla eksporterów i importerów. A także nowa Ustawa dla tych, którzy planują zainwestować lub już inwestują w zyskowną ukraińską „zieloną” energetykę.
Energia odnawialna na Ukrainie
Prezydent Ukrainy podpisał Ustawę „O zmianie niektórych przepisów Ukrainy o atrakcyjności inwestycyjnej obiektów energetyki odnawialnej”. Zgodnie z jej treścią zostaną udoskonalone normy prawodawstwa mające aktywizować rozwój energetyki odnawialnej, zwłaszcza wyprodukowanie energii elektrycznej z energii wiatrowej. Wdrożenie dokumentu będzie sprzyjać wyeliminowaniu barier administracyjnych. A także zwiększeniu przejrzystości ustawodawstwa w rozwoju miast i alternatywnych źródeł energetyki.
Przypominam, że w ciągu ostatnich trzech lat Ukraina znacznie udoskonaliła przepisy prawne dla podmiotów działających na rynku energii odnawialnej. Co skutkuje znacznym zwiększeniem zainteresowania inwestorów ukraińskim rynkiem „czystej” energii. W efekcie w ciągu 3 lat inwestorzy zainwestowali u nas ponad 700 milionów euro w nowe „czyste” możliwości produkcyjne.
Jedno okienko dla handlu międzynarodowego
Wyżej wspomniana ustawa jest już podpisana przez Prezydenta Ukrainy. I jest podstawą prawną mechanizmu „jednego okienka” na celni i funkcjonowania jedynego państwowego portalu informacyjnego „Jednego okienka dla handlu międzynarodowego”. Poprzez który będzie możliwość jednorazowego złożenia dokumentów w postaci elektronicznej i/lub automatycznej wymiany informacjami o ładunku podczas kontroli celnej.
Zamiast pieczątek i stempli organów państwowych na dokumentach, dokumenty i informacje można będzie dostarczyć w formie elektronicznej. A organy nadzorcze wprowadzą znaki elektroniczne we wspólnej bazie danych. Ponadto, zmniejszy się liczba instytucji nadzorczych na granicy, a także konieczność uzyskania przez przedsiębiorstwa ekspertyzy sanitarno-epidemiologicznej dla przejścia sanitarno-epidemiologicznej kontroli towarów przewożonych przez granicę celną Ukrainy. Wszystko to pozwoli skrócić wydanie czasu związane z odprawą celną.
Smart Custom
W kontekście tej wiadomości dobrym załączeniem będzie wprowadzenie koncepcji „Smart Custom” w ukraińskich urzędach celnych. Ta koncepcja przewiduje wykorzystanie intelektualnego systemu ryzyka. A także jednolitego portalu wydawania zezwoleń (31 zezwoleń), deklaracji elektronicznych, kontroli wszystkich łańcuchów dostaw, dokonanie kontroli po odprawie i delegowaniu.
Zostanie wprowadzone monitorowanie i kontrola wideo, skan-system, E-ticket, który będzie zawierał pełne informacje o transakcji towarowej. A ponadto informacje te zostaną automatycznie wpisane do bazy danych Państwowej Służby Skarbowej.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }