Andrii Popko

prawnik

Jestem jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Specjalizuję się głównie w prawie korporacyjnym i handlowym. Jestem przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jestem członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.
[Więcej >>>]

Kolejne inwestycje na Ukrainie

Andrii Popko24 stycznia 2019Komentarze (0)

Kolejne inwestycje na UkrainieZ Davosu – Światowego Forum Ekonomicznego, w którym biorą udział czołowi ekonomiści, finansiści, inwestorzy strategiczni – nadchodzą jedna za drugą pozytywne wiadomości inwestycyjne dla mojego kraju.

Horizon Capital inwestuje w ukraińskie firmy eksportowe 200 mln USD

Horizon Capital inwestuje na Ukrainie 200 mln USD Emerging Europe Growth Fund III, dofinansowany przez nowych i obecnych inwestorów prywatnych i instytucjonalnych. Przekroczywszy zakładany cel w 150 mln USD, EEGF III stał się największym funduszem bezpośrednich inwestycji na Ukrainie w ciągu ostatnich 10 lat.

Celem funduszu w ciągu najbliższych 2-3 lat jest wsparcie zorientowanych na eksport ukraińskich firm działających głównie w branży IT, a także rolnictwie, przemyśle lekkim i produkcji żywności. Ponadto fundusz planuje zainwestować w spółki działające w segmencie e-commerce, służbie zdrowia, farmaceutyki, towarów konsumpcyjnych i usług finansowych.

Podpisanie umowy na 150 mln euro pomiędzy norweską NBT, francuską TOTAL Eren oraz Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju

Norweska NBT planuje budowę największej elektrowni wiatrowej na Ukrainie i jedną z największych w Europie o wartości około 400 mln euro. Budowa ma się rozpocząć w obwodzie zaporoskim w ciągu najbliższych 6-9 miesięcy. W kwietniu 2018 NBT kupiła ukraińską firmę „SywaszEnergoProm” dla realizacji projektu energetyki wiatrowej „Sywasz”. Obecnie przy pomocy partnerów dokonuje się oceny wykonawców i dostawców turbin wiatrowych, które będą zaangażowane do projektu.

Dodam, że jeszcze w 2009 roku Ukraina wprowadziła „zielone” taryfy w euro, które przewyższają uśrednione od kilku razy.  Ogólnie na Ukrainie „zielone” elektrownie (wiatrowe, słoneczne itp.) produkują 2% energii elektrycznej w kraju. 

Zarząd Międzynarodowej Korporacji Finansowej (IFC) potwierdził gotowość do inwestowania w kapitał Ukrgasbank

Przypomnijmy, że memorandum między Ukrainą a MFW przewiduje wejście IFC do kapitału Ukrgasbanku. W najbliższych miesiącach rozpoczną się prace przygotowawcze, w tym badania due diligence. Sprzedaż 75% akcji Ukrgasbanku inwestorowi strategicznemu planowana jest do 2020 roku.

Zapowiada się, że „Ukrgasbank” zostanie wiodącym „eko-bankiem” na Ukrainie, który zapewni dofinansowanie projektów efektywności energetycznej i do 30% popytu. Bank skoncentruje się na kredytowaniu sektora prywatnego oraz małych i średnich przedsiębiorstw w sferze żywności, rolnictwa, energii odnawialnej, infrastruktury i transportu.

Tak, na zakończenie chcę udzielić najnowszych informacji w kontekście jednego z najbardziej oczekiwanych wydarzeń nie tylko dla naszego kraju, a szczególnie dla inwestorów na Ukrainie, więc…

Utworzenie Wyższego Sądu Antykorupcyjnego Ukrainy

23 stycznia prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podczas swojego wystąpienia na posiedzeniu Krajowej Rady Inwestycyjnej Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, powiedział, że utworzenie Wyższego Sądu Antykorupcyjnego zakończy się w lutym 2019 r.

Dodam, że obecnie trwa szczegółowa procedura selekcji kandydatów do sądu antykorupcyjnego. Do 26 stycznia członkowie Społecznej rady międzynarodowych ekspertów, zrzeszającą znanych światowych prawników, m. in. były prokurator i były sędzia sądu apelacyjnego Wielkiej Brytanii, sędzia Sądu Najwyższego Litwy i sędzia Sądu Ławy Królewskiej Kanady powinni przeprowadzić kwalifikacyjne oceny kandydatów i zawetować tych, którzy budzą wątpliwości. Według Transparency International, od 22 stycznia 23 kandydatów nie potwierdziło zgodności z zajmowanym stanowiskiem. Eksperci międzynarodowi zaliczyli do „wątpliwych” 47 kandydatów.

Już miesiąc czekamy na rozpoczęcie działalności Wyższego Sądu Antykorupcyjnego, ponieważ w sądach powszechnych znajduje się około 5000 !!! spraw korupcyjnych.

W tle pozytywnych wiadomości chcę zakończyć ten post informacją o moim udziale w dyskusji panelowej III Polsko-Ukraińskiej Konferencji Rolno-Spożywczej 1 lutego 2019 r. w ramach Centralnych Targów Rolniczych w PTAK WARSAW EXPO w Nadarzynie k. Warszawy. Uczestnikom konferencji opowiem o uwarunkowaniach inwestycyjnych w ukraińskim sektorze rolno-spożywczym. Udział w Konferencji jest bezpłatny po dokonaniu rejestracji na http://bit.ly/2iUdoFf  do 27.01.2019 roku.

Wszystko będzie Ukraina!

Power. Loyalty. Professionals.

*****

Poczytaj o:

*****

Zdjęcie: rawpixel

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 67 2097949e-mail: apopko@plplawgroup.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem apopko@plplawgroup.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: