Andrii Popko

prawnik

Jestem jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Specjalizuję się głównie w prawie korporacyjnym i handlowym. Jestem przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jestem członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.
[Więcej >>>]

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością na Ukrainie

Andrii Popko19 lutego 2018Komentarze (0)

spółka z o.o. na UkrainiePrzyjaciele!

Chciałbym podzielić się z Wami wiadomościami, których ukraińskie prawo korporacyjne oczekiwało od lat. Nie pomylę się, jeśli powiem, że niemal ostatnich 15 lat!

Chodzi o NOWĄ USTAWĘ „O spółkach z ograniczoną i dodatkową odpowiedzialnością”.

W swoim blogu wcześniej wiele razy pisałem o uchwaleniu tej Ustawy, ponieważ wprowadza europejską regulację spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, których obecnie na Ukrainie jest około 500 000. Ustawa ta wprowadza dyspozycyjność i zdolność uczestników do samodzielnego i elastycznego regulowania ze sobą stosunków korporacyjnych. Zmiany nie tylko dają więcej możliwości ukraińskim przedsiębiorcom, ale także upraszczają działalność zagranicznych firm, które inwestują w naszym kraju!

W dalszej części chciałbym przedstawić Wam podstawowe punkty nowelizacji:

  1. Nieograniczona liczba uczestników spółki. Zniesienie wymogu wskazania w statucie wielkości kapitału zakładowego, listy członków spółki, a nawet jej adresu.
  2. Ustawa przewiduje wprowadzenie do spółki  instytutu umów korporacyjnych, które zazwyczaj dotyczą kluczowych warunków założenia i prowadzenia działalności gospodarczej lub wyjścia z niej. Teraz przy zawieraniu umów korporacyjnych będzie można samodzielnie określić warunki do potrzeb założycieli. To umożliwia zawarcie umów na Ukrainie zgodnie z prawem ukraińskim i oznacza zbliżenie Ukrainy do europejskich podejść i, w zasadzie, ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej.
  3. Do sp. z o.o. wprowadza się instytut rad nadzorczych, który od dawna działa w krajach rozwiniętych. Zwiększa to przejrzystość i odpowiedzialność przedsiębiorstw, sprzyja uczciwej konkurencji i jest dobrym znakiem dla zagranicznych firm i kredytorów.
  4. Według tej Ustawy można uzyskać kredyt lub dofinansowanie pod zastaw części posiadającego przedsiębiorstwa. To znacznie ułatwia przyciąganie dodatkowych funduszy i oferuje ogromne możliwości rozwoju biznesu.
  5. Zwiększenie odpowiedzialności za przeterminowane wniesienie wkładu z momentu rejestracji sp. z o. o., co z kolei doprowadzić może do pozbawienia wspólnika jego udziałów w spółce.
  6. Ustawa chroni prawa uczestników mniejszościowych. Obecnie wykluczenie uczestnika ze spółki ze względu na „niewłaściwe wykonanie obowiązków” (ocena raczej subiektywna) jest niemożliwe.Wykluczenie uczestnika odbywa się wyłącznie w ramach postępowania sądowego.

Uchwalenie nowej ustawy rozwiązuje szereg bolesnych problemów dla biznesu, umożliwiając Ukrainie podnieść się w rankingu Doing Business za wskaźnikiem ochrony praw akcjonariuszy mniejszościowych i ogólnie poprawia klimat inwestycyjny. To jest  duży krok do przodu.

Póki co czekamy na podpis Pana Prezydenta i opublikowanie tekstu Ustawy, która będzie zobowiązywała po 3 miesiącach jej publikacji.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 67 2097949e-mail: apopko@plplawgroup.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem apopko@plplawgroup.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: