CECHY TRANSAKCJI IMPORTOWO-EKSPORTOWYCH WAŻNE DLA POLSKICH FIRM ZAREJESTROWANYCH W FORMIE:
- Spółki Komandytowej
- Spółki Partnerskiej
- Spółki Komandytowo-Akcyjnej
- Spółki Jawnej
- Spółka prawa cywilnego
Opracowano przy wsparciu Partnera oraz kierownika praktyki prawa podatkowego i celnego PLP Law Group Ivana Legeidy.
Jedną z ważniejszych innowacji prawa podatkowego Ukrainy w ostatnim czasie, na którą powinny zwrócić uwagę polskie firmy, jest wprowadzenie spisu form organizacyjno-prawnych zagranicznych przedsiębiorstw, które nie płacą podatku dochodowego (podatek korporacyjny).
Jeśli chodzi o Polskę, to w danym spisie wymieniono następujące formy prawno-organizacyjne: Spółka Komandytowa, Spółka Partnerska, Spółka Komandytowo-Akcyjna, Spółka Jawna, Spółka prawa cywilnego.
W przypadku nabycia towarów, robót i usług u takich polskich eksporterów, ukraińskie firmy muszą zmierzyć się z dodatkowymi niedogodnościami, o których piszę poniżej.
Wszystko zależy od tego, czy transakcje importowo-eksportowe z polską firmą zarejestrowaną jako jedna z wymienionych wyżej form organizacyjno-prawnych, będą uznane za kontrolowane, czy niekontrolowane.
Jeśli transakcje importowo-eksportowe z taką polską firmą będą uznane za niekontrolowane (suma operacji między nimi nie przekracza sumy 10 mln hrywien, a ogólny roczny dochód ukraińskiej firmy nie jest większy niż 150 mln hrywien.) ukraińska firma jest zobowiązana do zwiększenia finansowych wyników takich operacji o 30% od wartości towarów, robót lub usług zamówionych u takiego polskiego eksportera, co faktycznie zwiększa podstawę dla naliczenia podatku dochodowego. Inaczej mówiąc, w przypadku zaistnienia takich okoliczności ukraińska firma może spłacić w formie podatku dochodowego dodatkowo ponad 5% wartości towaru. Jednakże istnieje alternatywa. Ukraińska firma może przygotować dokumentację z uzasadnieniem odpowiedniości cen kontraktowych do cen rynkowych. W przypadku dołączenia takiego uzasadnienia nie trzeba zwiększać finansowych wyników o 30%.
Jeśli eksportowo-importowe operacje z polską firmą będą uznane za kontrolowane (suma operacji za rok między nimi wynosi ponad 10 mln hrywien, a całkowity roczny dochód ukraińskiej firmy przekracza 150 mln hrywien) ukraińska firma ma obowiązek złożenia raportu z tworzenia cen transferowych oraz przygotować odpowiednią dokumentację w celu uniknięcia nałożenia poważnych kar.
Jak widać z powyższego, przy różnych warunkach dla ukraińskich firm bardziej opłacalna jest współpraca z polskimi eksporterami, którzy są zarejestrowani w innej, niż wymienione wyżej formie, szczególnie w formie spółki z o. o. lub spółki akcyjnej, co warto wziąć pod uwagę przy planowaniu polsko-ukraińskich operacji handlowych.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }