Andrii Popko

prawnik

Jestem jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Specjalizuję się głównie w prawie korporacyjnym i handlowym. Jestem przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jestem członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.
[Więcej >>>]

Raz jeszcze o umowie korporacyjnej w ukraińskiej sp. z o.o.

Andrii Popko18 maja 2018Komentarze (0)

Umowa ukraińskiej spółki z o.o.Wstępem do tego postu będą dla Was następujące aktualności: gospodarka Ukrainy w I kwartale bieżącego roku wzrosła o 3,1% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego. Według danych Państwowej Służby Statystyki Ukrainy, wzrost odbywa się 9 kwartałów z rzędu. Stabilną dynamikę ujawnia wskaźnik handlu zagranicznego. Tak więc w pierwszym kwartale 2018 r. eksport towarów i usług wzrósł o 9,1%, a import –o 11,3%. Unia Europejska pozostaje kluczowym dla Ukrainy rynkiem.

Cóż, a dzisiaj raz jeszcze o…

Umowie korporacyjnej w sp. z o.o.

Teraz, po przyjęciu nowej Ustawy o Spółkach z ograniczoną i dodatkową odpowiedzialnością, na pytania klientów, dlaczego polecam Sp. z o. o. jako najlepszą formę rejestracji biznesu, zawsze odpowiadam: „Bo jest piękna.” 🙂 I w tych słowach, paradoksalnie, jest sens! Nowa Ustawa daje wszelkie podstawy, aby twierdzić, że Sp. z o. o. stała się bardzo „urodziwa”.

Szczególnie taką cechą jest możliwość zawierania umowy korporacyjnej, ponieważ wreszcie, dzięki nowej Ustawie spółki z o. o. uzyskały możliwość układania takich umów zgodnie z ukraińskim prawem. Trudno przecenić wagę takich umów w przypadku normowania relacji korporacyjnych w spółkach oraz stworzenia jasnych i czytelnych warunków współistnienia zarówno dla członków spółki, jaki i dla osób trzecich (potencjalnych inwestorów, kredytodawców spółki, itp.)

Umowa korporacyjna a statut spółki

Bywa, że umowa korporacyjna czasem jest mylona z umową spółki, czyli statutem spółki. Natomiast te dwa dokumenty mają zupełnie różne prawne zastosowanie. Statut spółki ustanawia prawa oraz kompetencje członków, natomiast umowa korporacyjna określa zobowiązania stron umowy co do realizacji praw. Umowa korporacyjna w odróżnieniu od statutu ustala wzajemne relacje między określonymi lub wszystkimi członkami spółki. Podczas gdy statut obowiązuje WSZYSTKICH członków spółki. Umowa korporacyjna nie może być sprzeczna ze statutem i na odwrót.

Umowa o założeniu spółki z o.o.

Zwracam uwagę, że Ustawa o Spółkach z ograniczoną i dodatkową odpowiedzialnością przewiduje również możliwość zawarcia umowy o założeniu spółki. Jeśli umowa korporacyjna jest zawierana przez CZŁONKÓW spółki w celu regulacji wzajemnych relacji w ramach istniejącej spółki, to umowa o stworzeniu reguluje relacje między ZAŁOŻYCIELAMI spółki, szczególnie w kwestiach formowania kapitału zakładowego, terminów oraz sposobów wnoszenia wkładów, itp.

Dana umowa jest domyślnie ważna do daty państwowej rejestracji spółki, JEDNAK co innego może być ustalone albo tekstem samej umowy, albo wypływać z istoty samych zobowiązań zgodnie z umową. Według mnie, w celu zabezpieczenia założycieli przed niespodziewanymi krokami tego czy innego członka oraz dla sformułowania zrozumiałych warunków kontynuacji wspólnej działalności w ramach spółki, na pewno niezwykle korzystnym byłoby zaznaczyć, że dana umowa o stworzeniu spółki jest ważna do momentu zawarcia umowy korporacyjnej. A ponadto, wykorzystać możliwość przewidzenia w takiej umowie stworzenia pewnych istotnych warunków przyszłej umowy korporacyjnej.

*****

O rejestracji spółki z o.o. na Ukrainie przeczytasz tutaj >>

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 67 2097949e-mail: apopko@plplawgroup.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem apopko@plplawgroup.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: