Andrii Popko

prawnik

Jestem jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Specjalizuję się głównie w prawie korporacyjnym i handlowym. Jestem przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jestem członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.
[Więcej >>>]

Książka ewidencji stażu pracy na Ukrainie

Andrii Popko20 lipca 20182 komentarze

Prawo pracy na UkrainiePrawo pracy na Ukrainie – 17 lipca 2018 na posiedzeniu Gabinetu Ministrów Ukrainy zniesiono normę dyskryminującą dot. zakazu podejmowania i prowadzenia książek ewidencji stażu pracy przez zagraniczne osoby prawne (Przedstawicielstwa firm zagranicznych) na Ukrainie. 

Odpowiednia norma jest sprzeczna z Kodeksem handlowym. Według którego zagraniczne osoby prawne na Ukrainie mają takie same prawa i status jak ukraińskie. Ważne, że zmniejszy się nieuzasadnione obciążenie na zagraniczny biznes na Ukrainie. Związane z koniecznością wydania czasu i pieniędzy na wypełnienie książek pracy przez generalną dyrekcję z obsługi przedstawicielstw zagranicznych.

Według wcześnie działającej normy, generalna dyrekcja była monopolistą z prowadzenia i przechowywania na zasadach odpłatności książek pracy pracowników przedstawicielstw zagranicznych, organizacji międzynarodowych oraz innych podmiotów o podobnym statusie. Przedstawicielstwa zagraniczne w Kijowie nie miały wyboru skorzystania/nieskorzystania z tych usług oraz komu je zlecić.

Zniesienie tego obowiązku pozwoli Przedstawicielstwom samodzielnie prowadzić i przechowywać książki pracy swoich pracowników. Co z kolei harmonizuje regulamin o prowadzeniu książek pracy z Kodeksem handlowym, a także będzie sprzyjać sprawnemu wykonaniu przez przedstawicielstwa zagraniczne przepisów Kodeksu pracy Ukrainy.

*****

  • O regulacjach w zakresie ukraińskiego prawa pracy przeczytasz w TYCH artykułach.
  • O przedstawicielstwie firmy zagranicznej na Ukrainie przeczytasz TUTAJ.
  • Kontakt do mnie znajdziesz TUTAJ.

Miłej lektury!

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 67 2097949e-mail: apopko@plplawgroup.com

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Rafał Chmielewski 20 lipca, 2018 o 13:07

Szanowny Panie Mecenasie,

Proszę mi powiedzieć, czy te same nowe regulacje dotyczą w takim samym stopniu spółki kapitałowej, w której udziały ma osoba zagraniczna, jak i przedstawicielstwa firmy zagranicznej?

Rafał

Odpowiedz

Andrii Popko 20 lipca, 2018 o 14:52

Witam, Panie Rafalie!
Przytoczone przeze mnie informacje dotyczą tylko przedstawicielstw firm zagranicznych, ponieważ istniały tylko dla nich takie niejednoznaczne wymagania do książek pracy. W przypadku spółek z udziałem cudzoziemca wszystkie pytania regulowane zgodnie z prawem pracy Ukrainy.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem apopko@plplawgroup.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: