Andrii Popko

prawnik

Jestem jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Specjalizuję się głównie w prawie korporacyjnym i handlowym. Jestem przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jestem członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.
[Więcej >>>]

Dlaczego warto rozwijać swój biznes na Ukrainie – część 3

Andrii Popko10 lutego 2021Komentarze (0)

4 lutego br. na Ukrainie odbyły się 2 znaczące wydarzenia, które mogą określić polityczny i ekonomiczny ruch Ukrainy na bieżący rok.

Najpierw kilka zdań o polityce

Tegoż dnia (czyli 4.02.2021) uchwalono decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO), na podstawie której zamknięto trzy antyukraińskie propagandowe stacje telewizyjne Tarasa Kozaka – jednego z najbliższych współpracowników Wiktora Medwedczuka.

Rzeczywistym właścicielem tych kanałów jest jednak sam Medwedczuk. Wiadomo, że Wiktor Medwedczuk jest ojcem chrzestnym córki prezydenta Rosji i „utrzymuje” na Ukrainie partię propagującą przekaz polityczny agresora.

Sankcje nałożono też na kilka samolotów, którymi te dwie wspomniane osoby odbywały czarterowe podróże do stolicy kraju-okupanta.

Mam nadzieję, że to początek końca historii działania masowej propagandy prorosyjskiej na europejskiej Ukrainie.

A teraz dobre wiadomości gospodarcze

Denys Szmyhal

4 lutego odbyło się spotkanie czołowej organizacji biznesowej z premierem Ukrainy Denisem Szmygalem.

Na spotkaniu omówiono perspektywy ożywienia ukraińskiej gospodarki po ograniczeniach wprowadzonych podczas pandemii koronawirusa oraz planowanych wskaźnikach w 2021 roku.

A więc pod koniec 2020 roku:

– Wynagrodzenie realne na Ukrainie w grudniu 2020 r. wzrosło o 10,1% w ujęciu rocznym, m. in. w Kijowie przekroczyło 21 000 UAH (2 800 zł). W niektórych segmentach gospodarki – na przykład w zakresie usług zdrowotnych – podwyżka była jeszcze większa.

– Rosną również depozyty bankowe: w 2020 r.  – o 27%. Ponadto NBU w ubiegłym roku obniżył stopę dyskontową z 13,5% do 6%, co obniżyło wartość kredytów. Na koniec roku średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych na rynku wtórnym wyniosło 14,3%, a na pierwotnym 17,2%. Według banków to prawie siedem punktów procentowych mniej niż rok wcześniej.

Na 2021 rok:

– Gabinet Ministrów przewiduje wzrost PKB na poziomie 4,6% i szacowanie stopy inflacji na poziomie 6%.

– Opracowanych jest wiele ustaw i przepisów antykorupcyjnych, które stanowią integralną część reformy i odnowienia sprawiedliwego sądownictwa.

– Modernizacja infrastruktury transportowej priorytetem.

– Spełnienie warunków Memorandum ws. rozwoju energetyki słonecznej.

– Na Ukrainie uruchomiono specjalnej platformy prawniczej dla biznesu IT pt. „Diia City” (jutro napiszę więcej na ten temat).

I na zakończenie o zwykłych ludzkich radościach w postaci supermarketów IKEA)

1 lutego szwedzka firma IKEA uruchomiła
pierwszy stacjonarny sklep na Ukrainie

Powierzchnia sklepu to około 1 500 m². Na pierwszym etapie będzie około 2 000 towarów. Sklep został otwarty w formacie „city store” i bez tradycyjnego działu spożywczego, który jest w sklepach firmy w innych krajach.

Sklep IKEA w Kijowie będzie pierwszym sklepem w formacie miejskim w Europie Południowo-Wschodniej (Ukraina, Rumunia, Chorwacja, Serbia i Słowenia).

Format ten wpisuje się w nową strategię firmy, która ma na celu zbliżenie się do ludzi w centrum miasta i pokazanie najbardziej funkcjonalnych rozwiązań i usług dla domu.

PLP / Power. Loyalty. Professionals. 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 67 2097949e-mail: apopko@plplawgroup.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem apopko@plplawgroup.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: