21 listopada obchodzimy Dzień Godności i Wolności Ukrainy. Dzień, kiedy w ukraińskiej polityce i świadomości społecznej nastąpił globalny przełom geopolityczny. Dzień, kiedy wybraliśmy europejski kierunek rozwoju kraju, w przeciwieństwie do przygotowanego nam przez prorosyjski rząd zwolenników Unii celnej. Dzień, gdy zdaliśmy sobie sprawę, że musimy ponownie wyjść na ulice, jak w dalekim 2004 roku, i na zawsze wywalczyć sobie godność i wolność!
W tym dniu Ukraińcy zaprotestowali przeciwko odmowie podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE przez byłego prezydenta uciekiniera. Od tego dnia rozpoczęła się nasza Rewolucja Godności.
Polacy, zamierzający rozpocząć działalność na Ukrainie, często proszą mnie o ustosunkowanie się wobec skuteczności walki z korupcją i postępu reform na Ukrainie, żeby lepiej zrozumieć perspektywy naszego kraju w kontekście rozwoju biznesu i poprzestania europejskiej koncepcji rozwoju.
Szczerze mówiąc, wciąż obserwujemy korupcję, schematy i porozumienia polityczne na najwyższym szczeblu. Obserwujemy najwyższych urzędników, kadrę kierowniczą, sędziów, którzy są stale zaangażowani w skandale korupcyjne. Nie cieszymy się z tego, że liczba głośnych aresztowań skorumpowanych urzędników nie zmienia się w jakość spraw karnych z uchwaleniem wyroków. Ostatnio władze antykorupcyjne zaczęły ze sobą walczyć, kto jest tym układzie hetmanem. Ale…!
Nie mogę ominąć prawdziwych sukcesów naszego kraju w walce z korupcją, które z kolei zostały docenione przez instytucje europejskie.
Przede wszystkim warto wspomnieć o założeniu oddziałów organów antykorupcyjnych (Narodowa Agencja zapobiegania korupcji, Krajowe Biuro Antykorupcyjne, Specjalistyczna Prokuratura Antykorupcyjna), niedługo Prezydent Ukrainy złoży projekt ustawy „O Sądzie Antykorupcyjnym”, który skończy tworzenie kompletnego systemu instytucji antykorupcyjnych.
Nadal trwa reforma sądownicza. Rada Najwyższa uchwaliła ustawę o zmianach do Kodeksu Handlowego, Kodeksu postępowania cywilnego oraz Kodeksu postępowania administracyjnego. Uchwalenie nowej redakcji kodeksu proceduralnego doprowadzi w końcu do pierwszych istotnych zmian w ramach reformy sądowniczej. Nowe kodeksy mają sprzyjać poprawie efektywności procesu, wymiaru sprawiedliwości i eliminacji nadużycia stronami swoimi uprawnieniami procesowymi. Nowe kodeksy zawierają szereg ważnych i długo oczekiwanych innowacji oraz wprowadzają zupełnie nowe instytucje.
29.09.2017 Prezydent Ukrainy wydał dekret „O utworzeniu Sądu Najwyższego własności intelektualnej”, a 30.09.2017 Najwyższa Komisja Kwalifikacyjna Sędziów Ukrainy ogłosiła konkurs na zajęcie 21 stanowisk. Przewiduje się, że sąd będzie rozpatrywał wszystkie sprawy własności intelektualnej zgodnie z procedurą ustanowioną przez nowy Kodeks postępowania handlowego Ukrainy.
11 listopada złożyli przysięgę 113 nowych sędziów Sądu Najwyższego, z których 25% to naukowcy i prywatni adwokaci. Dobór kandydatów obejmował kilka etapów i trwał prawie rok.
Został zreformowany system orzeczeń sądowych, na podstawie którego został wdrożony nowy Instytut Prywatnych Wykonawców, którzy już prowadzą swoją działalność i efektywność ich pracy jest wymowna.
A poza tym chciałbym wspomnieć jeszcze o:
- wprowadzeniu obowiązkowych deklaracji elektronicznych dla deputowanych, urzędników, sędziów;
- utworzeniu nowej policji;
- reformie Izby Adwokackiej. Obecnie wyłącznie adwokat reprezentuje stronę przed sądem kasacyjnym, a także broni w postępowaniu karnym. Od 01.01.2018 tylko adwokat może reprezentować stronę w instancjach apelacyjnych, od 01.01.2019 – we wszystkich sądach, od 01.01.2020 – we wszystkich organach państwowych;
- reformie emerytalnej;
- reformie zdrowotnej;
- reformie oświaty;
- reformie sektora bankowego;
- reformie prawa korporacyjnego i reformie giełdowej;
- reformie systemu zamówień publicznych i wprowadzeniu systemu Prozorro;
- reformie Ukravtodoru;
- ranking Doing Business wg. składowej „Opłata podatków” podniósł Ukrainę o 41 punkt w górę z 84 do 43 miejsca.
Ogólnie rzecz biorąc, uważam, że w ciągu ostatnich trzech lat reformy w kraju zachodzą szybciej niż w ciągu ostatnich 20 lat, a to już jest nie tyle przełomem, ile wielkim osiągnięciem!
Mamy przed sobą jeszcze dużo pracy, w tym i my, prawnicy. Perspektywy inwestycyjne Ukrainy w mojej ocenie są bardzo wysokie. Jestem pewien, że będę mieć wiele pozytywnych powodów, aby poinformować Was o kolejnych osiągnięciach Ukrainy w budowaniu gospodarki europejskiej.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }