Jakiś czas temu poinformowałem Cię, że 11 maja w Warszawie odbędzie się seminarium Doing Business in Ukraine 2017 przeznaczone dla polskich przedsiębiorców. Organizatorami wydarzenia była firma prawnicza PLP Law Group, której jestem współwłaścicielem, wraz z kancelarią prawną GESSEL przy wsparciu Ambasady Ukrainy w Polsce oraz Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Językami seminarium był polski i angielski.
Od wydarzenia minął już tydzień zatem mam chwilę, aby opowiedzieć Ci szczegółach tego seminarium.
Rozpoczęło się ono od krótkich przemówień Pierwszego Sekretarza Ambasady Ukrainy w Polsce, Oleha Kazaniszczewa oraz Wicepreza Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, Andrzeja Drozda, którzy opowiedzieli polskim biznesmenom o rozwoju relacji gospodarczych między naszymi krajami oraz przytoczyli garść informacji na temat dynamiki wzrostu eksportu polskich towarów na Ukrainę. Wspomnieli również o problemach, z którymi najczęściej mają do czynienia polscy przedsiębiorcy w momencie bezpośredniego wchodzenia na rynek ukraiński oraz w trakcie późniejszej na nim działalności.
Potem kolej przyszła na mnie. W swoim wystąpieniu skupiłem się na ważnym dla polskich przedsiębiorców temacie – ostatnich tendencjach w prowadzeniu biznesu na Ukrainie, które są powiązane z unowocześnianiem i zbliżaniem rodzimego prawodawstwa do norm prawa UE oraz na głównych osiągnięć w sferze reformy sądownictwa i ochrony praw akcjonariuszy.
Po mnie na „scenę” wszedł mój wspólnik zarządzający PLP Law Group – Ivan Legeida. Udzielił on wyczerpującej odpowiedzi w temacie windykacji należności w realiach ukraińskich oraz przekazał korzystne dla polskich biznesmenów informacje na temat niuansów systemu podatkowego na Ukrainie.
Następnie Коstiantyn Siomochkin, wiodący prawnik w zakresie prawa korporacyjnego, opowiedział polskim przedsiębiorcom zainteresowanym założeniem biznesu na Ukrainie o tym, jak wybrać optymalną formę prawną działalności gospodarczej (przedstawicielstwo, sp. z o. o. , czy spółka akcyjna).
Ciekawą i treściwą prezentację wygłosił dr Janusz Fiszer, Wspólnik oraz dyrektor działu prawa podatkowego polskiej kancelarii prawnej GESSEL, który opowiedział, jak z polskiej perspektywy wygląda prowadzenie biznesu na Ukrainie
Interesujące jest to, że uczestnicy seminarium żywo dyskutowali na takie tematy jak: perspektywy na jakościowe zmiany systemu sądowniczego na Ukrainie, wykonywanie decyzji sądów zagranicznych oraz praktyka arbitrażowa w rozwiązywaniu sporów. Oprócz ww. uczestnicy seminarium byli zainteresowani kwestią ochrony aktywów i repatriacji dochodów. Ponadto padały pytania o niuanse inwestowania aktywów w ukraińskie firmy. Nie brakło również praktycznych pytań o odzyskiwanie długów od ukraińskich przedsiębiorstw.
Podsumowując rezultaty seminarium można powiedzieć, że zainteresowanie ukraińskim rynkiem wśród polskich przedsiębiorców znacznie wzrosło w porównaniu z rokiem poprzednim, ale nadal istnieją pewne przeszkody na drodze do w pełni aktywnego inwestowania na Ukrainie.
PLP Group kontynuuje promocję interesów i możliwości Ukrainy wśród polskich biznesmenów: planowane są kolejne seminaria w Polsce z cyklu Doing Business in Ukraine, o których na pewno będę Cię w przyszłości informował.
====
Kilka fotek:
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }