Oskarżenie decyzji Komitetu Antymonopolowego Ukrainy przed sądem. Sąd pierwszej instancji uwzględnił roszczenia naszego Klienta i unieważnił decyzję Komitetu Antymonopolowego
Drodzy Koledzy,
Chcielibyśmy podzielić się najnowszymi wiadomościami z praktyki zamówień publicznych, o ile przy naszym doradztwie i towarzyszeniu prawnym Klient oskarżył decyzję Komitetu Antymonopolowego ws. zakazu wzięcia udziału w aukcji w postępowaniu przetargowym z publikacją w języku angielskim.
Przedmiot sprawy
Przedsiębiorstwo państwowe „Narodowa Energogenerująca Kompania Atomowa „Energoatom” ogłosiło przetarg, którego przedmiotem były usługi oprogramowania. Szacowana wartość zakupu wynosiła ponad 2 miliony euro.
Pięć firm, z których większość nierezydenci, wzięło udział w przetargu i złożyło oferty; z nich do udziału w aukcji zostały dopuszczone tylko trzy firmy. Początkowo oferta naszego Klienta została uznana za spełniającą warunki przetargu i dopuszczona do udziału w aukcji.
Jednak zgodnie z ustaloną praktyką kilku uczestników złożyło skargi do Komitetu Antymonopolowego, który zobowiązał Zamawiającego odmówić dopuszczenia naszego Klienta do aukcji, co faktycznie pozbawiło naszego Klienta możliwości uczestnictwa w aukcji.
Komitet Antymonopolowy uważał, że oferta przetargowa naszego Klienta nie do końca spełniała warunki dokumentacji przetargowej, a w ofercie przetargowej brakowało dokumentu, a mianowicie odrębnego załącznika informacyjnego, który potwierdza spełnienie przez uczestnika parametrów technicznych, jakościowych i innych przedmiotu przetargu.
Nie zgadzając się z tą decyzją Zamawiającego i Komitetu Antymonopolowego, zwróciliśmy się najpierw do Komitetu Antymonopolowego z zażaleniem na działania i decyzje Zamawiającego oraz poprosiliśmy o zobowiązanie Zamawiającego do anulowania decyzji o dyskwalifikacji wniosku skarżącego. Nasza skarga jednak została odrzucona przez Komitet Antymonopolowy.
W związku z tym odwołaliśmy się do Okręgowego Sądu Administracyjnego w Kijowie z pozwem administracyjnym do Komitetu Antymonopolowego Ukrainy z prośbą o stwierdzenie niezgodności z prawem i unieważnienie decyzji Komitetu Antymonopolowego.
Nasza sytuacja prawna
Brakowało podstaw do niedopuszczenia oferty Klienta do wzięcia udziału w aukcji. Uzasadniliśmy, że podane informacje techniczne przedmiotu zamówienia, określone w odpowiednim załączniku do dokumentacji przetargowej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Oznacza to, że nie odnosi się do informacji lub dokumentów, które Zamawiający powinien złożyć w ramach swojej oferty przetargowej.
Ponadto Klient całkiem poprawnie skorzystał z formularza innego załącznika do dokumentacji przetargowej, jak również podpisem swojej osoby upoważnionej potwierdził zgodność oferty przetargowej według parametrów technicznych, jakościowych przedmiotu zamówienia z bezpośrednim odniesieniem do załącznika informacyjnego, określonego przez Zamawiającego, który osobno miał zostać podpisany.
Decyzja sądowa
Po rozpatrzeniu tego sporu sąd zgodził się z naszymi argumentami i podjął decyzję na rzecz naszego Klienta.
Sąd przyznał, że Komitet Antymonopolowy nie uzasadnił, dlaczego taka forma potwierdzenia wymagań technicznych, jakościowych i innych przedmiotu zamówienia, przedstawiona przez Powoda w ofercie przetargowej, jest niewłaściwa (co jest w szczególności sprzeczne z normami dokumentacji przetargowej).
Komitet Antymonopolowy również nie określił, który właściwie dokument do wymaganej dokumentacji przetargowej uczestnik musiał potwierdzić za zgodny, ponieważ faktycznie dokumentacja przetargowa nie zawiera takich postanowień.
Wniosek
Proszę w żadnym przypadku nie zatrzymywać się tylko na etapie składania oskarżeń do Komitetu Antymonopolowego, zawsze warto iść do końca, czyli udowodnić swoją rację przed sądem.
Życzymy sukcesów w zamówieniach publicznych!
Power. Loyalty. Professionals.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }