Andrii Popko

prawnik

Jestem jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Specjalizuję się głównie w prawie korporacyjnym i handlowym. Jestem przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jestem członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.
[Więcej >>>]

Liberalizacja walutowa na Ukrainie

Andrii Popko23 czerwca 2018Komentarze (0)

Liberalizacja walutowa na UkrainieKolejne istotne zwycięstwo legislacyjne w walce o swobodny obrót walutowy!!! Liberalizacja walutowa na Ukrainie!

21 czerwca Rada Najwyższa przyjęła Ustawę O walucie i transakcjach walutowych. Według niej banki będą dokonywać operacji walutowych bez posiadania dodatkowej licencji, biznes może dostać kredyt od nierezydentów bez jego uprzedniej rejestracji. Z kolei obywatele mogą inwestować za granicę bez indywidualnych licencji NBU.

Ponadto, ustawa znosi maksymalny okres rozliczenia z tytułu transakcji eksportowych / importowych do ponad 180  dni kalendarzowych. A także karę finansową w wysokości 100% wartości operacji oraz zakaz handlu zagranicznego.

Uproszczenie obliczeń

Ustawa przede wszystkim umożliwi znaczne uproszczenie obliczeń w transakcjach eksportowo-importowych między naszymi krajami. Więc trochę więcej o tym:

  • Narodowy Bank proponuje przedłużyć maksymalny okres rozliczenia z tytułu transakcji eksportowych / importowych do 180  dni kalendarzowych. Główna zasada – przestrzeganie terminów kontraktów. Taka innowacja pozwoli ukraińskim przedsiębiorstwom w terminie wykonać swoje zobowiązania wobec kontrahenta zagranicznego i uniknąć kary finansowej. Ponadto eksporterzy nie mają obowiązku sprzedawać waluty, a firmy będą mogły kupować walutę bez przywiązania się do konkretnej umowy eksportowej.
  • Narodowy Bank osłabi kary za naruszenie obowiązujących przepisów walutowych. Obecnie kara finansowa wynosi 100% wysokości wartości transakcji. A w niektórych przypadkach podmiot może nawet stracić status przedsiębiorcy zagranicznego, np. za nieterminowe zakończenie kontraktów.
  • Jeśli firma chce otrzymać kredyt z zagranicy, może poinformować NBU o pozyskaniu środków już post factum bez uzyskania zaświadczeń rejestracyjnych w NBU. Nie ma zobowiązania do deklarowania posiadanych środków walutowych i majątku posiadanego za granicami Ukrainy.

Przy tym Narodowy Bank jako organ nadzoru walutowego i banki, które będą działać jako kontrola dewizowa, mają prawo wymagać od firm i osób fizycznych udokumentowania dokonanych transakcji.

Rada Stabilności Finansowej

Pomimo faktu, że ustawa nie zawiera żadnych restrykcji, w razie potrzeby NBU ma uprawnienia do wprowadzenia ograniczeń, jeśli istnieje ryzyko na rynku walutowym. Ryzyko potwierdza niezależny organ – Rada Stabilności Finansowej, do której należą przedstawiciele NBU, Ministerstwa Finansów, Fundusz Gwarantowania Wkładów Osób Fizycznych, Krajowa Komisja Papierów Wartościowych i Rynku Giełdowego oraz Komisja Krajowa regulująca rynki finansowe.

Wśród ograniczeń NBU – sprzedaż części przychodów w walucie, ustalenie terminów dla rozliczeń w transakcjach eksportowo-importowych oraz wymagań do transakcji kapitałowych, wprowadzenie specjalnych zezwoleń dla transakcji walutowych.

*****

Poczytaj także o ułatwieniach inwestycyjnych na Ukrainie >>

Oraz o zakładaniu spółki z o.o. na Ukrainie >>

*****

[Photo by Mathieu Turle on Unsplash]

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 67 2097949e-mail: apopko@plplawgroup.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem apopko@plplawgroup.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: