Andrii Popko

prawnik

Jestem jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Specjalizuję się głównie w prawie korporacyjnym i handlowym. Jestem przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jestem członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.
[Więcej >>>]

Oficjalna konsultacja podatkowa dla nierezydenta. Dla firm transportowo-logistycznych świadczących usługi na Ukrainie.

Andrii Popko16 lipca 2020Komentarze (0)

Obecnie według  ukraińskiego prawa podatkowego każdy może złożyć wniosek/zapytanie o wyjaśnienie przepisów podatkowych do Państwowej Służby Podatkowej Ukrainy (PSPU). W Polsce nazywa się to interpretacją podatkową. 

konsultacja podatkowa dla nierezydenta - ciezarowka

W naszej praktyce rzadko korzystamy z takiego rozwiązania, ponieważ kilka razy przed złożeniem takiego zapytania do służby podatkowej samodzielnie przygotowywaliśmy odpowiedź dla klienta w formie memorandum prawnego, a następnie wysyłaliśmy zapytanie do służby podatkowej i otrzymywaliśmy prawie identyczną do naszego memorandum odpowiedź.

Ale czasami zdarzają się przypadki, gdy klient faktycznie żąda otrzymania takiej konsultacji bezpośrednio od państwowej służby podatkowej w formie oficjalnego dokumentu urzędowego.

Interpretacja podatkowa dla ukraińskiej firmy

Z takim zapytaniem zwróciła się do nas polska firma świadcząca usługi przewozu międzynarodowego dla ukraińskiej firmy na podstawie umowy o świadczenie usług transportowo-spedycyjnych (dodam, że kiedyś zakładaliśmy konto bankowe w hrywnach dla tej polskiej firmy – więcej przeczytasz o tym tutaj)

Przygotowany przez nas wniosek dotyczył zapytania z opodatkowania dochodów z udzielonych usług transportu międzynarodowego otrzymany na konto bankowe nierezydenta w hrywnach.

Według ustawodawstwa termin odpowiedzi na wniosek przez służbę podatkową wynosi 25 dni kalendarzowych. Warto podkreślić, że służba odpowiedziała w ściśle określonym czasie.

Na podstawie odpowiedzi udzielonej przez Państwową Służbę Podatkową:

Zgodnie z umową przewozu ładunków pojazdem transportowym, dochód uzyskany przez rezydenta Polski z tytułu świadczonych przez niego usług transportu międzynarodowego jest zwolniony z opodatkowania na Ukrainie na podstawie umowy między Ukrainą a Polską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, przy czym jeżeli nierezydent nie posiada stałego przedstawicielstwa na Ukrainie.

Procedurę stosowania umowy międzynarodowej Ukrainy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do pełnego zwolnienia z opodatkowania dochodów nierezydentów według źródeł ich pochodzenia określa art. 103 Kodeksu podatkowego Ukrainy (dalej – Kodeks podatkowy Ukrainy).

Stosowanie umowy międzynarodowej Ukrainy w sprawie zwolnienia od opodatkowania lub stosowania obniżonej stawki podatkowej jest dozwolone do momentu, gdy nierezydent dostarczy dokument potwierdzający status rezydenta podatkowego innego państwa – oryginał zaświadczenia lub jego notarialnie poświadczoną kopię wraz z tłumaczeniem na język ukraiński i podpisem poświadczonym notarialnie.

Power. Loyalty. Professionals.

***

Koniecznie przeczytaj też:

Opodatkowanie dywidend na Ukrainie

Podatki na Ukrainie

Zdjęcie by Elmarie van Rooyen on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 67 2097949e-mail: apopko@plplawgroup.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem apopko@plplawgroup.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: