Andrii Popko

prawnik

Jestem jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Specjalizuję się głównie w prawie korporacyjnym i handlowym. Jestem przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jestem członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.
[Więcej >>>]

Aktualne wiadomości z Ukrainy. I po raz kolejny o założeniu konta bankowego dla nierezydenta w Hrywnie.

Andrii Popko27 kwietnia 2020Komentarze (0)

Cześć!

Cieszę się, że widzimy się znów na stronach mojego bloga!

Mam nadzieję, że u Ciebie wszystko w porządku i Ty, zarówno jak i ja, już marzysz o letnich tarasach w barach i restauracjach, w których wcześniej cieszyłeś się życiem offline przy filiżance aromatycznej kawy lub czymś mocniejszym. Cóż, wszystko wskazuje na to, że już niedługo te chwile powrócą do naszego codziennego życia.

Trzymajmy się!

Ostatnio zauważyłem, że kijowska pogoda dokładnie się powtarza do warszawskiej. Nawet pogoda podpowiada nam, w którym kierunku mamy ustawić żagle naszej gospodarki 🙂

Chcę więc przy okazji wyrazić 

Słowa podziękowania

Chciałbym podziękować wszystkim, którzy ostatnio pisali do nas ws. założenia firmy na Ukrainie, otrzymaliście ode mnie wyczerpujące konsultacje w zdalnym trybie online.

Chciałbym wyrazić szczególną wdzięczność tym, którzy wierzą w perspektywy rynku ukraińskiego po kwarantannie, nie są gotowi czekać na faktyczne zniesienie środków ograniczających i zdają sobie sprawę, że mogą skorzystać z czasowego spowolnienia procesów biznesowych oraz poświęcić czas na dywersyfikację i formalizację swojej obecności na Ukrainie poprzez założenie firmy lub np. otwarcie konta dla nierezydenta w UAH.

Dziękujemy za Wasze zaufanie do mojej Kancelarii i do mnie osobiście, ponieważ w tym trudnym dla nas czasie staramy się być maksymalnie skuteczni w zakresie świadczenia usług prawnych. Odwdzięczamy się za to zaufanie w całości, pracując w zwykłym trybie nie zważając na kwarantannę (z wyjątkiem stosowania niezbędnych zasad bezpieczeństwa) i wymagając takiej samej skutecznej współpracy ze strony instytucji państwowych, z którymi mamy do czynienia przy realizacji zamówień klienta. Oczywiście czasami pojawiają się trudności w porozumiewaniu się z biurokratami, ale o pokonaniu tych przeszkód pewnie opowiem następnym razem.

Bez wątpienia poniższe informacje mogą się Tobie przydać.

Obecna sytuacja

  • Na Ukrainie kwarantanna została przedłużona do 11 maja. 
  • Rząd przygotował plan wychodzenia z kwarantanny krok po kroku. Realizacja każdego kolejnego etapu będzie zależeć od liczby nowych wykrytych zakażeń koronawirusem. Pierwszy etap umożliwi zwiedzanie parków, placów, terenów rekreacyjnych, kawiarni (take away), sklepów hurtowych i detalicznych artykułów spożywczych, pracę notariuszy, prawników, audytorów.
  • Narodowy Bank obniżył stopę dyskontową do 8%, aby banki komercyjne mogły z kolei obniżyć stopy procentowe. Szacuje się dalsze obniżenie stopy dyskontowej do 7% w ciągu roku. Do słowa jeszcze we wrześniu 2019 r. stopa dyskontowa wynosiła 17%.
  • Według szefa Narodowego Banku inflacja pod koniec 2020 r. wyniesie 6%. W ubiegłym roku inflacja wynosiła 4,1%.
  • Ukraina zwiększyła eksport produktów rolnych o 6% w pierwszym kwartale 2020 r. Jednocześnie import produktów rolnych wzrósł o 18% w okresie styczeń-marzec 2020 r.
  • Łączna kwota inwestycji venture do ukraińskich firm IT osiągnęła 510 mln USD, czyli 1,5 razy więcej od max w 2018 r.

Teraz kilka słów o

Najbardziej zapotrzebowanych usługach naszych polskich klientów 

Bezwzględną przewagę mają 2 usługi:

  • założenie firmy na Ukrainie
  • otwarcie rachunku bankowego bez zakładania firmy w kraju

O koncie bankowym dla polskiej firmy bez założenia spółki na Ukrainie możesz przeczytać tutaj.

Dodałbym, że założenie podobne konta może przyda się polskim firmom zaangażowanym w zamówienia publiczne na Ukrainie, szczególnie kiedy jednym z wymogów Zamawiającego jest wymóg posiadania rachunku nierezydenta w UAH.

Opodatkowanie środków otrzymanych na to konto odbywa się zgodnie z postanowieniami Konwencji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania ratyfikowanej przez Rząd Polski a Ukrainy. Na przykład w jednym z wyjaśnień Służby Podatkowej Ukrainy podano, że ​​dochód uzyskany przez spółkę, która nie ma zakładu na Ukrainie i świadczy usługi na podstawie umowy z rezydentem Ukrainy, jest zwolniona z opodatkowania na Ukrainie, pod warunkiem że spółka niebędąca rezydentem zaświadczy, że jest rezydentem kraju, z którym zawarta jest umowa międzynarodowa.

Teraz więcej o tej usłudze.

Procedura jest dwuetapowa. Najpierw uzyskanie rejestracji w inspekcji podatkowej (urzędzie skarbowym), a dopiero potem złożenie dokumentów do wybranego banku.

Obecnie składanie dokumentów do służby podatkowej odbywa się wyłącznie poprzez wysyłanie pocztą. W związku z tym procedury, które wcześniej trwały 3 dni robocze, odbywają się teraz w ciągu 7 dni roboczych, biorąc pod uwagę doręczenie pocztowe zarówno przesłanych jak i otrzymanych dokumentów.

Wymagane dokumenty i informacje:

1. Wyciąg z rejestru sądowego (KRS), tj. Odpis aktualny podbity mokrą pieczęcią.

Wiem, że wcześniej przesyłałeś wydruk, ale podkreślam, że mokra pieczęć sądowa jest konieczna!

2. Dokument założycielski spółki, tj. Umowa spółki.

3. Sprawozdanie finansowe za ostatni okres sprawozdawczy.

4. Pełnomocnictwo upoważniające do reprezentowania interesów na Ukrainie.

5. Informacje o beneficjentach spółki (udział w kapitale zakładowym Spółki wynoszący od 25%) – miejsce zamieszkania, numer telefonu, udział w kapitale zakładowym Spółki.

6. Numer ukraińskiego operatora komórkowego do kontaktowania się z bankiem.

Pierwsze 3 dokumenty należy przetłumaczyć na język ukraiński z poświadczeniem notarialnym.

Power. Loyalty. Professionals.

Fotka: Barbare Kacharava

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 67 2097949e-mail: apopko@plplawgroup.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem apopko@plplawgroup.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: