Andrii Popko

prawnik

Jestem jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Specjalizuję się głównie w prawie korporacyjnym i handlowym. Jestem przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jestem członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.
[Więcej >>>]

Ukraińska Służba Celna ma nowego szefa!

Andrii Popko01 lipca 2019Komentarze (0)

Maksym NefedovTo ważna wiadomość: Ukraińska Służba Celna ma już nowego szefa. Po raz pierwszy Przewodniczący Służby Celnej na Ukrainie został wybrany w otwartym konkursie.

35-letni Maksym Nefedov wygrał w otwartym konkursie. Ma wykształcenie ekonomiczne. Pracował w sferze inwestycyjno-bankowej i zajmował się towarzyszeniem umów inwestycyjnych, a także restrukturyzacjami  i przyciąganiem finansowania dłużnego.

W 2015 roku został zastępcą Ministra rozwoju ekonomicznego i handlu Ukrainy. Jego głównym zadaniem było reformowanie systemu zamówień publicznych poprzez wdrożenie nowego systemu elektronicznego Prozorro, który należy do kluczowych punktów reform w ciągu ostatnich 5 lat obok z #bezwiz i #lowcost.

Od 2016 roku pierwszy zastępca Ministra gospodarki ds. zamówień publicznych, zarządzania majątkiem państwowym, rozwoju przedsiębiorczości, polityki regulacyjnej i przemysłowej, a także państwowych projektów inwestycyjnych.

Komentując swoją decyzję o zgłoszeniu się na konkurs szefa Służby Celnej, Nefedov stwierdził, że ma plan rozwiązania ogromnych problemów związanych z cłami, które nagromadziły się w ciągu lat tj. korupcja, brak profesjonalizmu, niedofinansowanie struktury, problemy z infrastrukturą oraz połączenie od lat ze Służbą Podatkową.

Maksymalna elektronizacja służby celnej istotnie zmniejszy poziom korupcji i ułatwi pracę celnikom. Stworzenie elektronicznej administracji celnej należy do zadań priorytetowych, działa już „jedyne okienko” i prawie 100% biznesu w nim się obsługuje.  Natomiast jego funkcjonalność i współdziałanie z innymi instytucjami jest bardzo ograniczone. Zdaniem Nefedova konieczna jest integracja z bazami danych, wprowadzenie analizy biznesowej i zarządzania, aby na podstawie dostępnych informacji uniknąć ryzykownych operacji i kontrahentów. Podkreślił, że na dłuższą metę 95% firm może pracować z organami celnymi, nie mając do czynienia z inspektorami.

„Powinniśmy poruszać się w kierunku specjalizacji, żeby szczególnie ryzykowne grupy towarów wchodziły tam, gdzie jest odpowiednia infrastruktura i doświadczenie” – powiedział.

***

  • Więcej o cłach na Ukrainie znajdziesz tutaj >>
  • Więcej o podatkach na Ukrainie znajdziesz w tym miejscu >>
  • Jak zweryfikować ukraińską firmę przeczytasz tutaj >>

***

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 44 3777361e-mail: info@plp.kiev.ua

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@plp.kiev.ua.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Previous post:

Next post: