Andrii Popko

prawnik

Jestem jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Specjalizuję się głównie w prawie korporacyjnym i handlowym. Jestem przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jestem członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.
[Więcej >>>]

Ukraińska gospodarka wciąż rośnie w siłę :)

Andrii Popko25 października 20192 komentarze

Ukraińska gospodarka wciąż rośnie w siłę - LEW król zwierzątPrzyjaciele, 

Kolejny raz w ciągu ostatnich kilku miesięcy zamiast postu merytorycznego (który jeszcze piszę :)) przygotowałem dla Was kolejne pozytywne wiadomości dotyczące ukraińskiej gospodarki.

Ogólnie to wygląda następująco:

  • Na Ukrainie zostały przyspieszone terminy i zmniejszono kwotę za rejestrację przedstawicielstw podmiotów zagranicznych (wcześniej o przedstawicielstwie na Ukrainie pisałem tutaj>>);
  • Ukraina awansowała w rankingu Doing Business jeszcze o 7 pozycji (wcześniej pisałem o rankingu tutaj>>);
  • Narodowy Bank Ukrainy zmniejszył stopę dyskontową do 15,5% w stosunku rocznym;
  • Bank Światowy zwiększył prognozę wzrostu gospodarczego Ukrainy do 3,7% (wcześniej pisałem o prognozie Banku Światowego tutaj>>).

Niezłe wiadomości jak na jeden dzień)).

Teraz po kolei.

Na Ukrainie zostały przyspieszone terminy i zmniejszono kwotę za rejestrację przedstawicielstw

Gabinet Ministrów uchwalił rozporządzenie w sprawie rejestracji przedstawicielstw podmiotów zagranicznych działalności gospodarczej na Ukrainie. 

W momencie wejścia w życie niniejszego rozporządzenia opłata za rejestrację przedstawicielstwa podmiotu zagranicznego zostanie zmniejszona od 2500 dolarów do jednego minimalnego dochodu gwarantowanego dla osób pracujących, który w 2019 r. wynosi 1921 UAH.

Oprócz tego, termin rejestracji Przedstawicielstwa zmniejszono z 60 do 20 dni roboczych.

Uwzględniając te zmiany, taki rodzaj prowadzenia działalności jak Przedstawicielstwo został bliższy w procesie rejestracji do Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednak największą różnicą pomiędzy tymi rodzajami działalności nadal zostaje brak statusu osoby prawnej dla przedstawicielstwa, bez którego ono nie może działać we własnym imieniu i na własny koszt.

Informację o przedstawicielstwie nie można znaleźć również w źródłach otwartych, ponieważ przedstawicielstwa rejestrowano w Ministerstwie Gospodarki, które nie prowadzi publicznego rejestru zarejestrowanych przedstawicielstw.

Ukraina awansowała w rankingu Doing business jeszcze o 7 pozycji

Ukraina zajęła 64 miejsce w rankingu Doing Business 2020 pod kątem najbardziej przyjaznych biznesowi regulacji, awansując w porównaniu z ubiegłym rokiem o 7 pozycji. Oczywiście do Polski nam jeszcze daleko, (która znalazła się na 40 miejscu), jednak awans w rankingu jest przekonujący, czyż nie? ☺

Ukraina najlepiej wypadła w obszarze ochrony akcjonariuszy małych – wzrost na 27 punktów i w obszarze otrzymania zezwolenia na budownictwo – plus 10 punktów.

Pozytywnie oceniono Ukrainę w obszarze handlu zagranicznego, podłączenia do sieci energetycznych, rejestracji nieruchomości oraz uzyskiwania kredytu.

Przypomnę, że ranking Doing Business Banku Światowego, który wskazuje gospodarki z przepisami najbardziej przyjaznymi biznesowi, jest jednym z decydujących wskaźników dla biznesu w czasie podjęcia decyzji o inwestycjach do tego czy innego kraju.

Za ostatnie pięć lat Ukraina awansowała w tym rankingu o 48 !!! pozycji.

Bank Narodowy zmniejszył stopę dyskontową do 15, 5 % rocznych

O czym to świadczy?

Po pierwsze, zmiana stopy dyskontowej ma ścisły związek z oprocentowaniem kredytów i pożyczek udzielanych przez banki.

Łańcuszek wygląda następująco: czym niższa stopa dyskontowa, tym niższe oprocentowanie kredytów, udzielanych przez Bank Narodowy bankom komercyjnym, i odpowiednio banki komercyjne mogą proponować własne kredyty z mniejszym oprocentowaniem, i większa ilość pożyczkobiorców może pozwolić sobie na  kredyty i pożyczki.

Zwiększenie kredytowania z pewnością zwiększy popyt na towary i usługi, co z kolei popchnie gospodarkę do wzrostu. I w związku z tym Bank Narodowy i odpowiednio banki komercyjne powinny złagodzić wymagania wobec kredytobiorców.

Dlaczego piszę o tym tak dokładnie?

Kredytowanie podmiotów na Ukrainie jest skomplikowane i trudne dla biznesu, jak i dla osób fizycznych. Chociaż stopy kredytowe na przykład dla osób prawnych w walucie są bardzo atrakcyjne – 6-7 % rocznie, jednak otrzymanie kredytu jest dość wymagającą procedurą w związku z surowymi warunkami wobec kredytobiorców. A wnioski kredytowe osób prawnych – przedsiębiorców – często nawet nie są rozpatrywane przez banki, gdyż nie są oni traktowani jako odpowiedzialni kredytobiorcy.

Mam nadzieję, że to dopiero początek globalnych pozytywnych zmian na rynku kredytowania w naszym kraju.

Andrij Popko
partner PLP Law Group

Power. Loyalty. Professionals.
***
Zdjęcie by Luke Tanis

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 67 2097949e-mail: apopko@plplawgroup.com

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

rafal chmielewski 25 października, 2019 o 22:52

Panie Mecenasie,

Serdecznie Gratuluję ukraińskiej gospodarce takich wzrostów! Kto wie, być może już niebawem prześcignie ona w rankingu Doing Business Polskę 🙂

Trzymam kciuki!
Rafał 🙂

Odpowiedz

Andrii 28 października, 2019 o 16:27

Rafale,

Jestem pewny, że jeżeli będziemy nadal uchwalać ustawy w takim szalonym tempie, to pokonamy odległość pomiędzy naszymi krajami za następny rok)))

Inne pytanie, to doganiać Polskę w innych aspektach rozwoju gospodarczego, które nie zawsze określane przez rankingi))

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem apopko@plplawgroup.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: