Andrii Popko

prawnik

Jestem jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Specjalizuję się głównie w prawie korporacyjnym i handlowym. Jestem przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jestem członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.
[Więcej >>>]

Ukraina powoli ale zdecydowanie zbliża się do Polski finansowo i politycznie :)

Andrii Popko09 lipca 20193 komentarze

Ukraina zbliża się do Polski - budowa

41,1 mln euro kredytu od BGK

Unikatowe osiągnięcie: Sp. z o.o. Martin zajmująca się rozwojem centrum handlowo-rozrywkowego i biznesowego Retroville w Kijowie, poinformowała o udzieleniu linii kredytowej na łączną kwotę 41,1 mln euro od polskiego banku państwowego BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego S.A.). Z przyznanej kwoty otrzymano już 12,2 mln euro. Koszty zostaną wydane na prace budowlane, wykończeniowe i uruchomienie sieci inżynieryjnych.

Finansowanie kredytowe dużego projektu deweloperskiego na Ukrainie jest wyjątkowym wydarzeniem na rynku nieruchomości komercyjnych w Kijowie w ciągu ostatnich 5 lat. Obecnie dofinansowanie ze strony ukraińskich banków jest bardzo drogie i ograniczone w kwotach limitu na jeden projekt.

Linia kredytowa dla dużego projektu deweloperskiego na Ukrainie z komercyjnego banku polskiego jest istotnym wydarzeniem. Świadczy o tym, że polscy kredytodawcy wierzą w sukces projektów rozwojowych na naszym rynku.

Projekt Ustawy o zerowy PIT dla młodych

Rada Najwyższa Ukrainy zarejestrowała projekt ustawy nr 10413 O wniesieniu zmian do art. 165 Kodeksu podatkowego Ukrainy o zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych.

W związku z tym proponuje się, aby projekt ustawy uzupełniał Kodeks podatkowy Ukrainy, dotyczący ulgi w PIT dla osób do 26. roku życia.

Przewiduje się, że taka ustawa umożliwiłaby młodym Ukraińcom rozpoczęcie działalności gospodarczej, a także stworzenie warunków do powrotu młodych Ukraińców z zagranicy.

Przypomnę, że tak zwany zerowy PIT w Polsce będzie obowiązywał od 1 sierpnia bieżącego roku i będzie dotyczył osób, które nie ukończyły 26. roku życia i osiągają przychody z pracy (czyli ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego) oraz z umów zlecenia zawartych z firmą.

Podobna inicjatywa świadczy to o tym, że ukraińscy politycy uważnie śledzą zmian w polskim ustawodawstwie i inicjują wdrożenie podobnych  w ukraińskim polu prawnym.

Najważniejsze, żeby były to tylko przydatne inicjatywy 🙂

***

Poczytaj też:

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 44 3777361e-mail: info@plp.kiev.ua

{ 3 comments… read them below or add one }

Robert Lipiec 9, 2019 o 16:57

Lepiej chyba być samowystarczalnym niż żyć na kredyt. Żeby tylko Ukraina nie podzieliła losu Grecji.

Odpowiedz

Andrii Lipiec 9, 2019 o 17:08

Panie Robercie,
Chodzi tylko o kredyty komercyjne, ponieważ w wiadomości chodzi o kredyt udzielony osobom prywatnym, nie państwu.
Kredyty w stosunkach gospodarczych są siłą napędową gospodarki, prawda?

Odpowiedz

rafal chmielewski Lipiec 10, 2019 o 15:23

Tak, kredyty w Grecji miały zupełnie inne przeznaczenie.

Rafał 🙂

Odpowiedz

Leave a Comment

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@plp.kiev.ua.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Previous post:

Next post: