Andrii Popko

prawnik

Jestem Starszym Partnerem ukraińskej kancelarii prawnej PLP Law Group.
Na co dzień zajmuję się prawem korporacyjnym, w tym M&A, prawem inwestycyjnym, rynkiem kapitałowym, prywatyzacją oraz prawem handlowym.
[Więcej >>>]

Statut Sp. z o.o. – 18.06.19 – deadline dla „starych” statutów. Obowiązkowe walne zgromadzenia uczestników. Wartość aktywów netto: pilnuj i poprawiaj.

Andrii Popko12 kwietnia 2019Komentarze (0)

Niniejszy wpis przyda Cię się, jeśli już posiadasz udziały w kapitale ukraińskich firm z ograniczoną lub dodatkową odpowiedzialnością. 

Statut sp. z o.o. na Ukrainie - zmiany

Celem tego postu jest przypomnienie pewnych przepisów ukraińskiej ustawy O spółkach z ograniczoną i dodatkową odpowiedzialnością, które są związane z koniecznością dostosowania statutów do wymogów tej ustawy do 18 czerwca bieżącego roku, a także z obowiązkowym walnym zgromadzeniem członków spółki.

Zgodnie z §. 3 Rozdz. VIII Przepisów przejściowych Ustawy, statuty spółek działające w chwili jej uchwalenia oraz w przypadku niedostosowania, stracą moc prawną (o statucie spółki na Ukrainie przeczytasz tutaj).

Podkreślam, że do 18.06.2019 r. złożenie dokumentów w celu dostosowania statutów do zgodności z obowiązującymi przepisami nie będzie objęte pobieraniem opłat urzędowych. Po przekroczeniu terminu opłata administracyjna wynosi 580 UAH (~ 80 zł) według § 6 cz.1 art. 36 Ustawy Ukrainy „O państwowej rejestracji osób prawnych i osób fizycznych przedsiębiorców i organizacji społecznych” Przypominam, że podjęcie uchwały z zatwierdzenia nowej wersji statutu odbywa się podczas walnego zgromadzenia wspólników.

Kilka słów o walnym zgromadzeniu wspólników

Kolejną zobowiązującą zasadą Ustawy jest obowiązek powołania walnego zgromadzenia wspólników do 30.06 łącznie, chyba że inny termin został określony w statucie. Ponadto, zgodnie z art. 31 Ustawy porządek obrad powinien mieścić kwestie zysku netto oraz wypłaty i wysokości dywidend.

Więc wraz z wyżej wymienionymi decyzjami na corocznym zgromadzeniu wspólnicy mogą podjąć decyzję w sprawie zatwierdzenia nowego brzmienia statutu.

Na zakończenie jeszcze jedna rzecz, a mianowicie aktywa netto spółki i zobowiązanie roczne wartości aktywów netto zgodnie z art. 31 Ustawy Ukrainy „O spółkach z ograniczoną i dodatkową odpowiedzialnością” 

Ustawą przewiduje się obowiązek organu wykonawczego spółki (w większości spółek – dyrektor), do wyceny bieżącej wartości aktywów netto oraz kontroli i monitorowania ich stanu. Okresowa wycena wartości aktywów netto powinna być określona w statucie.

W przypadku zmniejszenia o ponad 50% wartości aktywów netto w porównaniu ze wskaźnikiem z poprzedniego roku, kierownictwo ma obowiązek powołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia wspólników w ciągu 60 dni, którego celem jest dalsze wprowadzenie szeregu programów antykryzysowych w celu poprawy sytuacji finansowej spółki.

W przypadku zaniechania swoich obowiązków przewidzianych niniejszym artykułem Ustawy, zarząd ponosi odpowiedzialność subsydiarną w spółce.

Życzę owocnych obrad w Waszych spółkach!

Power. Loyalty. Professionals. 

***

***

Zdjęcie by Linda Rose

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 44 3777361e-mail: info@plp.kiev.ua

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@plp.kiev.ua.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Previous post:

Next post: