Andrii Popko

prawnik

Jestem jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Specjalizuję się głównie w prawie korporacyjnym i handlowym. Jestem przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jestem członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.
[Więcej >>>]

Średnie krajowe wynagrodzenie na Ukrainie prawie osiągnęło historyczne maximum!!!

Andrii Popko15 maja 2019Komentarze (0)

UWAGA – informacja ważna dla: 

  • Polskich eksporterów – do wykorzystania przy obliczaniu wielkości eksportu towarów na Ukrainę 😉
  • Polskich agencji HR (pracy) – przy składaniu ofert pracy dla Ukraińców 😉

***

Średnie krajowe wynagrodzenie na Ukrainie prawie osiągnęło historyczne maximum!!!

Mam kolejną dobrą wiadomość na temat wzrostu wypłacalności ukraińskiego konsumenta i pracownika. Przeciętne wynagrodzenie na Ukrainie osiągnęło historyczne maximum w historii gospodarki Ukrainy.

Zachowanie obecnej dynamiki w ciągu pół roku pozwoli na osiągnięcie historycznego maximum średniej krajowej na Ukrainie i wyniesie w równowartość około 450 USD. Przy czym swoich najwyższych wskaźników równowartość wynagrodzenia w dolarach na Ukrainie osiągnęła już kilka razy w latach 2007 i 2013.

Specyfika obecnego maximum polega na tym, że wzrost dochodów odbywa się na tle gospodarki znajdującej się pod naciskiem rosyjskiej agresji militarnej i odpowiednio stratą rynku agresora dla ukraińskich eksporterów. Z kolei podstawową cechą jest to, że wzrost średniej pensji odbywa się w warunkach ograniczonego kredytowania banków, swobodnego kursu walut i zmniejszenia zadłużenia krajowego (w ciągu ostatnich 2 lat zadłużenia do PKB zmniejszyło się z 80% do 60%). W przeciwieństwie do obecnego stanu, maksymalne wskaźniki za 2007 i 2013 r. odnotowano przy sztucznie ustalonym kursie wymiany hrywny do dolara i szalonego kredytowania rynku „w każdych okolicznościach”.

Głównym motorem obecnego wzrostu średniego PKB jest presja na ukraiński rynek pracy ze strony Polski, ponieważ pracodawcy krajowi byli po prostu zmuszeni do zwiększenia pensji na tle wysokich poziomów wynagrodzeń podobnych specjalistów w Polsce.

Rząd Ukrainy przewiduje średnią stopę wzrostu do 2021 r. do 620 dolarów. Rzecz jasna, że do Polski jest nam jeszcze daleko! Natomiast dla Ukrainy posiadającej ograniczone środki kapitalizacji biznesu i brak inwestycji zagranicznych, taki przebieg jest bardzo pozytywny – dość niezła dynamika.

Więc wkrótce przygotuj się na skok ukraińskiego tygrysa 😉

Power. Loyalty. Professionals.  

***

Poczytaj też o:

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 67 2097949e-mail: apopko@plplawgroup.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem apopko@plplawgroup.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: