Andrii Popko

prawnik

Jestem jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Specjalizuję się głównie w prawie korporacyjnym i handlowym. Jestem przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jestem członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.
[Więcej >>>]

Powołano nowego ukraińskiego Rzecznika Praw Przedsiębiorców

Andrii Popko12 września 2019Komentarze (0)

Marcin Święcicki jako rzecznik praw przedsiębiorców na UkrainieDrodzy Przyjaciele, 

Państwa ukraińskie inwestycje będą jeszcze bardziej chronione. Na stanowisko Rzecznika Praw Przedsiębiorców Ukrainy został bowiem powołany Państwa rodak – pan Marcin Święcicki (zob. wiadomość w Forbes)Zaczyna on swoją pracę w Kijowie od 12 października 2019 r.

Muszę powiedzieć zupełnie szczerze, że jest to bardzo dobra, świetna wiadomość!

Rząd Ukrainy 22 sierpnia zatwierdził uchwałę rady nadzorczej Rady Rzecznika Praw Przedsiębiorców Ukrainy o powołaniu Marcina Święcickiego, posła PO i byłego prezydenta Warszawy, na Rzecznika Praw Przedsiębiorców Ukrainy. 

Poseł na Sejmu w Polsce został wybrany na stanowisko Rzecznika Praw Przedsiębiorców Ukrainy w wyniku konkursu międzynarodowego spośród więcej niż 100 kandydatów.

Jakie kompetencje i obowiązki posiada ukraiński Rzecznik Praw Przedsiębiorców?

Rzecznik Praw Przedsiębiorców i jego zespół rozpatrują skargi podmiotów przedsiębiorczości na niewłaściwe zachowanie w sferze gospodarowania, zwracają się z zapytaniami dotyczącymi zapobiegania przypadkom niewłaściwego zachowania w tej dziedzinie i pod.

Poczytaj o sklepie internetowym na Ukrainie >>

W r. 2018 Rada Rzecznika Praw Przedsiębiorców otrzymała 1792 skargi od przedsiębiorców i zamknęła 1439 spraw, ilość tych spraw wzrosła w porównaniu z 2017 rokiem odpowiednio na 9 i 38 %j. Absolutna większość oskarżycieli – 97 % – zadowoleni współpracą z zespołem Rady Rzecznika. Organy państwowe wykonały 94 % z 2185 poleceń Rady, dotyczących indywidualnych spraw przedsiębiorców w ll. 2015-2018. Większość skarg (85%) złożyli przedstawiciele małego i średniego biznesu ukraińskiego.

Najbardziej aktywnymi branżami zostały handel hurtowy (29%), produkcja przemysłowa (13%), rolnictwo (10%), nieruchomość (9%) i przedsiębiorcy prywatni (7%).

Przeważna ilość spraw dotyczyła pytań podatkowych (61%), pracy organów ścigania (14%), regulatorów państwowych (7%) i organów samorządu terytorialnego (4%).

Poczytaj też o podatkach na Ukrainie dla przedsiębiorców >>

W ciągi czterech lat swojej pracy Rada Rzecznika Praw Przedsiębiorców otrzymała od przedsiębiorców więcej niż  5000 skarg w sprawach  niewłaściwego postępowania organów państwowych  i zamknęła około 3000 takich spraw. Rada pomogła firmom zwrócić ponad 13, 3 mlrd. UAH, zatrzymać setki przypadków nadużycia ze strony organów państwowych, zamknąć dziesiątki nieprawomocnych postpowań karnych, otrzymać licencje i zezwolenia.

Power. Loyalty. Professionals.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 44 3777361e-mail: info@plplawgroup.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@plplawgroup.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: