Andrii Popko

prawnik

Jestem jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Specjalizuję się głównie w prawie korporacyjnym i handlowym. Jestem przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jestem członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.
[Więcej >>>]

Nowy Rząd, nowy Prezydent – nowe możliwości inwestycyjne na Ukrainie

Andrii Popko06 września 2019Komentarze (0)

xRosną inwestycje na Ukrainie - koleje i gospodarkaDrodzy Przyjaciele, 

Po wyborze nowego Gabinetu Rady Ministrów Ukrainy, wszyscy nowo powołani Ministrowie zaczęli informować opinię publiczną o reformach, które chcą wprowadzić w pierwszej kolejności, i na które nasze państwo czekało ostatnie lata. W wolnym czasie spróbuję przeanalizować, w jaki sposób one wpływają na gospodarkę kraju. Teraz jednak chciałbym skupić się na jednej  z tych wypowiedzi oddzielnie – na słowach nowego Premiera Ukrainy – Pana Oleksija Honczaruka.

„Za pięć następnych lat gospodarka Ukrainy ma wzrosnąć co najmniej o 40 %”

Postawiliśmy sobie cel, żeby gospodarka Ukrainy za następne pięć lat wzrosła przynajmniej o 40% – powiedział Premier. Jego zdaniem to bardzo ambitne, chociaż realnie zadanie. Mamy dla tego celu poważny zespół pracowników Ministerstwa Gospodarki, który już zaczął pracować – zapewnił Premier. Zaznaczył, że zgodnie z uprzednim obliczeniem taki wzrost gospodarki spowoduje stworzenie blisko miliona nowych miejsc pracy. I to jeszcze jedno zadanie, które postawiliśmy przed sobą – dodał Honczaruk.

Jak na pewno wiecie, na początku tego tygodnia nowy Prezydent Ukrainy był w Polsce z dwudniową wizytą. W ramach swojej wizyty spotkał się on w szczególności z przedstawicielami biznesu polskiego, którzy już zainwestowali swoje pieniądze w gospodarkę naszego państwa w różnych branżach – bankowej, finansowej, budownictwie, transporcie, albo planują inwestować wkrótce. Prezydent szczególnie mocno zaprosił polskich przedsiębiorców do inwestycji na Ukrainie.

Jak zarejestrować spółkę na Ukrainie >>

Mówił m. in. o tym, że zostało już przygotowanych prawie 70 projektów ustaw, które mają na celu przeprowadzenie reform organów ścigania i systemu sądowego, a także dla polepszenia klimatu inwestycyjnego. Zapewnił również wszystkich, że  niebawem rusza z wielką prywatyzacją już wiosną następnego roku, ma zamiar przeprowadzić reformę rolną na początku następnego roku, zreformować koleje, i wreszcie realnie zlikwidować korupcję w naszym państwie.

Cóż, przynajmniej w warstwie słownej wszystko wygląda bardzo dobrze. A na pewno rozpoczął już swoją działalność Wyższy Sąd Antykorupcyjny.

Wyższy Sąd Antykorupcyjny

Sąd ten będzie rozpatrywać sprawy związane z korupcją, nadużyciem władzy i pełnienia funkcji publicznych, a także deklarowaniem nieprawdziwych informacji. W skład Wyższego Sądu Antykorupcyjnego wchodzi 38 sędziów, w tym 27 sędzi ów pierwszej instancji i 11 sędziów Izby Apelacyjnej.

Podatki dla przedsiębiorców na Ukrainie >>

Główne oczekiwania wobec nowego Sądu są takie, że zacznie on działać od razu szybko, efektywnie i jakościowo. Prezydent Ukrainy jeszcze 8 lipca wniósł projekt ustawy, który powinien skoncentrować działania sądu na sprawach korupcji wśród najważniejszych osób w państwie. Jeżeli Parlament uchwali projekt tej ustawy, to przed Nowym Rokiem mogą już zapadać pierwsze wyroki Sądu Antykorupcyjnego.

Reformowanie Kolei Ukraińskiej

Reforma Kolei Ukraińskiej to bardzo trudne zagadnienie dla wielkiego biznesu. W ramach reformowania przewidziano podział na operatorów z zarządu infrastrukturą, transportem towarowym i pasażerskim. Reforma uwzględnia liberalizację rynku lokomotyw i dopuszczenie do szlaków kolejowych prywatnych lokomotyw. Kompania Louis Dreyfus nie czeka, ale już teraz kupuje w Ukrainie tysiąc wagonów do przewozu zboża za kredyt w wysokości 35 milionów dolarów otrzymany od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), co ułatwi działalność logistyczną kompanii.

Pierwszy tydzień po długich letnich wakacjach kończy się całkiem pozytywnie. Nadal śledzę trendy zmierzające do polepszenia ustawodawstwa inwestycyjnego i wzrostu oczekiwań rynkowych na towary i usługi na Ukrainie. A prawnicy Kancelarii Prawnej PLP razem ze mną czekają na Państwa pytania dotyczące zakładania firm na Ukrainie i zawsze są gotowi przygotować kompleksowe rozwiązania dla Państwa projektów.

Pamiętajcie, że mówimy po polsku :))))

***
Zdjęcie by Mado El Khouly

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 44 3777361e-mail: info@plplawgroup.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@plplawgroup.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: